15.1.2021
Güncel

Çinli Heyetten Antalya Valisi Münir Karaloğlu'na Ziyaret

Çinli Heyetten Antalya Valisi Münir Karaloğlu'na Ziyaret
Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine, turizm işbirliği ve ortak yatırım iş birliği konularında fikir alışverişinde bulunmak amacıyla Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Qinghai Eyaleti Vali Yardımcısı Yan Jinhai ve beraberindeki heyet ile 3 holding temsilcisi, Vali Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti.
Ziyarette Vali Münir Karaloğlu, memnuniyetini belirterek, geçen ay Çin’de olduğunu ve Çin’in Anhui eyaletinin başkenti Hefei ile Antalya arasında kardeş şehir protokolü imzalandığını hatırlattı.
Antalya Valisine Çin Halk Cumhuriyeti'nden Ziyaret
"İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNİ BİZ DE ÇOK İSTİYORUZ."
Antalya ile Çin arasında ilişkilerin gelişmesini önemsediklerinin altını çizen Vali Münir Karaloğlu, “Özellikle tarım konusunda Antalya gibi iyi bir bölge olan Qinghai Eyaleti arasında ilişkilerin gelişeceğine inanıyorum. Antalya ile Çin eyaletleri arasındaki ilişkileri geliştirmeyi biz de çok istiyoruz.” dedi.
Antalya’nın 2 milyon 350 bin nüfusu ile ekonomik varlığı bakımından Türkiye’nin 5. büyük kenti olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, “Antalya, Türkiye’nin en önemli turizm merkezidir. Antalya 640 km sahil şeridi ile her yıl 12 milyon yabancı turisti ağırlamakta. Fakat bu rakamda Çinliler yok denecek kadar az. Bunu telafi etmek gerek. Antalya’da 404 tane 5 yıldızlı otel ve tatil köyü var ki bu rakam bütün İspanya’dan daha çoktur. 650 bin yatak kapasitesi ile Antalya tarihi dokusuyla da önemli bir turizm bölgesidir. Antalya’da 888 koruma altına alınmış olan tarihi ve kültürel alan var. Yüzün üzerinde antik kent ve tiyatro var. Roma döneminde ayakta kalan tiyatrolarda hala gösteriler yapılabilmektedir. Bütün bu nedenlerle Çinlileri Antalya’da tatil yapmaya bekliyoruz.” dedi.
Vali Münir Karaloğlu,
YILDA 6 MİLYON TON SEBZE ÜRETİMİ
Antalya’nın 2. büyük sektörünün ise tarım ve özellikle seracılık ve sebze meyve üretimi olduğunun altını çizen Vali Karaloğlu, “Antalya, Türkiye’nin en büyük tarım kentidir ki yılda 6 milyon ton sebze üretimi yapılmakta ve bu üretilen sebzeler birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Sanayi konusunda çok iddialı değiliz ve Antalya’da sanayinin gelişmesini biz de çok arzu etmemekteyiz. Türkiye ile Çin arasında 27.5 milyar dolar dış ticaret mevcut ancak bunun 25 milyar doları Çin’in Türkiye’ye ihracatı iken 2.5 milyar doları da Türkiye’nin Çin’e ihracatıdır. Dış ticaretteki bu dengesizliği ortadan kaldırmak ve karşılıklı yatırımlarla ticari ilişkileri daha sürdürülebilir bir zemine oturtmak gerekmektedir. Ben ziyaretinizden duyduğum memnuniyeti tekrar belirtmek isterim. Antalya’ya, ülkemize tekrar hoş geldiniz.” diye konuştu.
03
"TÜRKİYE İLE QINGHAI EYALETİ BİRÇOK YÖNDEN BİRBİRİNE BENZEMEKTE."
Bugün burada olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Yan Jinhai, Türkiye’de yatırım yapan firmaları ziyaret etmek ve Türkiye ile Çin arasında tarım ve tarım teknolojileri konusunda işbirliği yapmak için geldiklerini hatırlattı.
Türkiye’de tarımın çok gelişmiş olduğunu belirten Vali Yardımcısı Yan Jinhai, “Qinghai Eyaleti, İpek Yolu’nun başladığı noktada yer alır. Eyaletimizin yüz ölçümü Türkiye ile aynıdır ve 5.5 milyon kişi yaşar. Oğuz boyları ve Türk boylarının yaşadığı bölgemizde İslamiyet de yaygındır.” dedi.
06
Türkiye ile Qinghai Eyaleti’nin çok benzerlik gösterdiğinin ve et ve süt ürünlerinin eyaletlerinde de Türkiye’de olduğu gibi beslenmenin temelini oluşturduğunun altını çizen Vali Yardımcısı Yan Jinhai, “Çin’in önemli tarım merkezlerinden birisi olan eyaletimizde, hayvancılıkta çok gelişmiştir. Eyaletimiz 5 milyon Tibet yakı ve 1.5 milyon Tibet koyunu nüfusu ile Çin’de ve Dünya’da birinci sıradadır. Eyaletimizde tarım alanları korunarak, sanayileşmeye pek müsaade edilmemiştir. Tarım alanlarının korunarak, tarımın ve hayvancılığın geliştirilmesi için yeni politikalar uygulanmaktadır. Çin’in yüzölçümü bakımından en büyük eyaleti ve su kaynaklarının bol olduğu bir bölgesi olan Qinghai Eyaleti, tarımın ve enerjinin merkezidir.” diye devam etti.
Dün tarım bakanlığı ile yapılan toplantıda Türkiye’nin önemli bir tarım ülkesi olduğunu gördüklerini ve Türkiye’nin meyve ve sebze ihracatının dikkatlerini çektiğinin altını çizen Vali Yardımcısı Yan Jinhai, tarım ihracatı ve tarım teknolojileri konusunda ortak iş birliği yapmak istediklerini ve Türkiye ile turizm yatırımları yapmak istediklerini belirtti.