21.6.2021
Güncel

Dedeman İstanbul satılıyor!

Dedeman İstanbul satılıyor!
İstanbul Gayrettepe'de bulunan Dedeman İstanbul'un satışında sona gelindiği belirtiliyor.
Türkiye’nin en eski otel zincirlerinden Dedeman Otelcilik bünyesindeki Dedeman İstanbul otelinin satışı ile ilgili olarak pazarlıklarda sona geldiği ifade ediliyor. Dedeman İstanbul’un satılacağı yönünde haberler son haftalarda gündemdeydi.


Haftalık Para Dergisi’nde yer alan haberde, Dedeman Holding’in sembol oteli Dedeman İstanbul’un satışında sona gelindiği belirtiliyor. Haberde, oteli satın alacak kişi ya da kuruluşla ilgili bilgi ise yer almıyor.


Para Dergisi’nin konu ile ilgili haberinde şöyle deniyor:


“Turizm ve madencilik alanındaki faaliyetleri ile öne çıktı. Her iki alanda da sektörünün öncülüğünü yaptı. Kemal Dedeman'ın vefatından sonra Dedeman Holding'in yönetimi oğlu Murat ve kızı Nazire Dedeman'a geçti, iki kardeş uzun yıllar holdingi birlikte yönetti.

Dedeman özellikle turizm alanında atağa kalktı ve Türkiye'nin en büyük otel zinciri haline geldi. Geçtiğimiz yıl ise iki kardeş yollan ayırdı ve Nazire Dedeman Önal, hisselerini Murat Dedeman'a devretti.

Holding'te işlerin bir süredir iyi gitmediği kulağımıza geliyordu, işlerin kötü gitmesinde en önemli etken ise krom madenleri olmuş. Krom alanındaki yatırım, emtia fiyatlarındaki hareketlilikten olumsuz etkilenmiş ve maden işi mali yapıyı bozmuş. Kardeşler arasındaki çekişme de bu durum sonrası gün yüzüne çıkmış. Sonuçta iki kardeş ortaklıklarını bitirmiş. Dedeman Holding'in yönetimi şu anda Murat Dedeman ve çocuklarında. Murat Dedeman, holdingi tekrar eski güçlü günlerine döndürebilmek için var gücüyle çalışıyormuş. Dedeman ilk otel satışını 2014 yılında yapmıştı.

Holdingin ilk otellerinden biri olan Antalya Dedeman, Barut Ailesi'ne satılmıştı, ikinci otel satışı ise 2015'in sonunda Kapadokya Dedeman ile gerçekleşti. Şimdi ise daha büyük bir satış geliyor. İstanbul Gayrettepe'de kurulu olan Dedeman'ın sembol oteli Dedeman İstanbul satılığa çıkarılmış. Pazarlıklar son aşamadaymış. Grup bu satışın geliriyle borçlarını kapatacakmış. Grup birçok şirketini de birleştirerek küçülüyormuş. Yani yeniden yapılandırıp güç topluyor.”