16.6.2021
Güncel

Erdoğan Putin görüşmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü

Erdoğan Putin görüşmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü
Erdoğan Putin görüşmesi turizmcilerin sevindirdi. Türkiye ile Rusya arasındaki  ilişkilerin normalleşmesine yönelik adımlar, turizm sektöründe heyecan yarattı.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Türkiye Seyahat  Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığının  açıkladığı verilere bakıldığında, bu yılın ilk 5 aylık döneminde Rusya’dan  Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının 2015'in aynı dönemine göre yüzde 82,7  düştüğünü, geçen yılın ilk 5 ayında 801 bin 915 kişi olan Rusya’dan Türkiye'ye  gelen turist sayısının bu yılın aynı döneminde 138 bin 181'e gerilediğini  bildirdi.
Türkiye ile Rusya arasında son yıllarda ciddi bir gelişim gösteren  ikili ilişkilerin özellikle turizm sektöründe de kendisini gösterdiğini ifade  eden Ulusoy, şunları kaydetti:
"2014 yılında 4,5 milyon Rus turisti ağırlamış, 2015 yılında ise  Rusya’daki genel ekonomik sorunlardan kaynaklı olarak düşüş yaşansa da 3,6 milyon  Rus turist sayısına ulaşmıştık. 2015 yılının son döneminde gerçekleşen uçak  krizinin ardından Rusya’nın attığı ilk adımlar da turist akışını kesmeye yönelik  oldu. Charter uçuşlar askıya alınırken Türkiye’ye yönelik tur paketi satışlarına  yasaklama getirildi. Son günlerde iki ülke arasında verilen sıcak mesajlar ve  ilişkilerin normalleşmeye başlayacağına dair beklentilerin artması en çok turizm  sektöründe umut uyandırdı. Zira ikili ilişkilerdeki bozulmanın en çok etki ettiği  sektör turizm olmuştu. İlişkilerin düzelmesi turizm sektörüne çok olumlu bir  katkı yapacaktır."
Rus turist sayısında ne zaman artış olabileceğine yönelik soru  üzerine, Ulusoy, öncelikle iki ülke arasındaki olumlu mesajların fiili  yansımalarının görülmesi gerektiğini belirterek, "Rusya’dan Türkiye’ye yönelik  paket tur satışları ve charter uçuş yapılmasına yönelik yasak hali hazırda devam  ediyor. Bununla birlikte vizesiz seyahate ilişkin anlaşmalar karşılıklı olarak  askıya alınmış durumda. Dolayısıyla öncelikle bu konularda karşılıklı adımların  atılması gerekiyor. İki ülke arasındaki olumlu mesajların atılacak yeni adımlarla  desteklenmesi ile turizmde olumlu yansımalardan bahsedebiliriz." ifadelerini  kullandı.

 "Asıl toparlanmanın 2017 yılında yaşanması beklenebilir"
Başaran Ulusoy, Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerinin  normalleşmesinin turizme pozitif yönde etki edeceğine işaret ederek, "Türk  turizmciler, hızlı reaksiyon verebilen esnek iş modeline sahip. İlişkilerin  olumlu seyretmesi durumunda her iki pazarda asıl toparlanmanın 2017 yılında  yaşanması beklenebilir." dedi.
Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı yılın ilk 5 ayına ait  verilere göre Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 22,93'e  gerilediğini hatırlatarak, 2015'in ocak-mayıs döneminde 10 milyon 771 bin 645  kişi olan gelen yabancı ziyaretçi sayısının, bu yılın aynı döneminde 8 milyon 301  bin 933'e  düştüğünü bildirdi.

İki ülke ile ilişkilerin olumlu seyretmesi durumunda yılın ikinci  yarısında kısmi bir toparlanmadan bahsedilebileceğini ifade eden Ulusoy, "Ancak  toparlanmadan kastımız artıya geçmek şeklinde değil, daha ziyade turist  sayısındaki düşüşün azalması şeklindedir." dedi.
Gürcün:  "(Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı) Bu tür  olayların temel amacı turizm hareketini etkilemektir"
TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün de Atatürk Havalimanı'ndaki terör  saldırısının İstanbul'a değil, dünyaya, seyahat özgürlüğüne yapıldığını  belirterek, "Atatürk Havalimanı, dünyanın en önemli hublarından biri. Bütün dünya  el birliğiyle hareket edip, global terörün yaratmaya çalıştığı ortama karşı
Gürcün, bu tür olayların temel amacının turizm hareketini etkilemek  olduğunu ifade ederek, en az hasarla atlatılması için ülke olarak gerekenin  yapılacağını söyledi.
Rusya ile yeniden başlayan ilişkilerin turizm sektörünü harekete  geçireceğini belirten Gürcün, "Dünyada global terörün oluşturmaya çalıştığı bir  hava var ve dünya buna karşı direniyor, direnecek." dedi. (gazetevatan)