21.6.2021
Güncel

Fransa’da terör saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Fransa’da terör saldırısı! Çok sayıda ölü ve yaralı var
Fransa’nın Nice kentinde dün aksam düzenlenen 14 Temmuz Fransa Ulusal Günü kutlamalarında, bir kamyon kalabalığın arasına daldı. Can pazarının yaşandığı olayda 84 kişinin öldüğü 100’den fazla kişinin de yaralandığı ve yaralılardan 47'sinin durumunun çok ağır olduğu belirtildi. Nice Valisi Adolphe Colrat, olayın terör saldırısı olduğunu ve vatandaşların evden çıkmamalarını söyledi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Yerel Nice Matin gazetesi, saldırganın Nice'te ikamet eden, 31 yaşında ve Tunus kökenli olduğunu belirtti. Saldırganın adli suç kaydı var, ama radikal dinci listesinde adı yok. Fransa’nın güneyinde yer alan Nice kentindeki terör saldırısında; I TELE kanalı, saldırıda en az 80 kişinin öldüğünü, 40’tan fazla ağır yaralanın olduğunu duyurdu. Yerel Nice Matin gazetesi ise polisin etkisiz hale getirdiği saldırganın 31 yaşında ve Tunus kökenli Fransız vatandaşı olduğunu yazdı. Gazete, saldırganın Nice kentinde yaşadığını belirtti. Hırsızlık ve şiddetten sabıkası var. Radikal dinci listesinde ismi yer almıyor.
Nice kentinde düzenlenen 14 Temmuz Fransa Ulusal Günü kutlamalarına terör saldırısı damga vurdu. Promenade Des Anglais Caddesi’nde kutlamalar sürerken saat 22.30 sıralarında bir kamyon kalabalığın arasına daldı. Can pazarının yaşandığı olayda, Fransızlar panik içinde kaçışarak canlarını kurtarmaya çalıştı. Bir görgü tanığının ifadesine göre kamyonla kalabalığa dalıp 2 kilometre boyunca insanları ezen saldırganın, daha sonra aracından inerek elinde silahla rastgele ateş açtığı iddia edildi. Saldırgan Fransız polisinin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Olayla bağlantısı olan bir kişinin de kaçtığı ifade edildi.

Sosyal medyada #portesouvertesnice etiketi altında buluşan Nice sakinleri, sokakta kalanları evine aldı.

Saldırıda bir Rus vatandaşının hayatını kaybettiği, bir Rus vatandaşının da yaralandığı ifade edildi.

TAM HIZDA KASITLI OLARAK SÜRDÜ

Nice Matin gazetesi muhabiri, “Burada kan içinde insanlar var, muhtemelen her yerleri yarayla kaplı” derken; yaşananlar sırasında olay yerinde olduğunu belirten ABD’li bir görgü tanığı, ‘araçta sadece sürücü olduğunu ve aracın kasıtlı olarak tam hızda gittiğini’ ifade etti.

Nice Belediye Başkanı ve Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin başındaki isim olan Christian Estrosi, bir kamyonun kasıtlı olarak kalabalığın üzerine sürülmesi sonucunda onlarca kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

VALİ: TERÖR SALDIRISI

Olayın bir terör saldırısı olduğunu belirten Vali Colrat, Nice kenti sakinlerinin evden çıkmamalarını istedi.

KAMYONDA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Polis tarafından etkisiz hale getirilen teröristin kullandığı kamyonda  önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah ele geçirildi. (gazetevatan)