23.1.2021
Güncel

Hollanda Turizm Sektörü'nün Zirvesindeki İsimlerden, Türkiye'ye Destek Ziyareti!

Hollanda Turizm Sektörü'nün Zirvesindeki İsimlerden, Türkiye'ye Destek Ziyareti!
Sektörün aktörleri; yaz turizm sezonunun açılmasına sayılı günler kala, dört koldan verdikleri mücadele ile Türkiye'nin turizm değerini yukarıya çekmeye çalışıyor. Yurt içi ve dışında çeşitli fuarlara, panellere katılan sektörün önemli dernek ve kurumları, her gün yeni bir haberle turizm gündemini aktif tutuyor. İşte Hollanda ile ilişkilerinin gergin olduğu dönemde gerçekleşen bu ziyaret, Hollanda turizm sektörünün Türkiye'deki partnerlerine desteğini duyurmak açısından önem arz ediyor.
Hollanda'dan gelen heyette, Hollanda Tur Operatörleri Birliği Başkanı Frank Oostdam, Corendon CEO'su Steven Van Der Houden, TUI Hollanda CEO'su Arjan Kers, Thomas Cook Hollanda CEO'su Carola Hoekstra, Sundio CEO'su Gert de Caluve gibi Hollanda turizm sektörünün tepesindeki isimler yer aldı.
Türkiye tarafından ise, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy'un yanı sıra çok sayıda önemli turizm aktörü katıldı.
18231
YAĞCI: 2015'TE 1.5 MİLYON HOLLANDALI AĞIRLADIK
Hollanda'dan gelen misafirler için düzenlenen yemekte konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2015 yılında Türkiye'nin Hollanda'dan 1.5 milyon, Antalya'nın ise 500 bin kişiyi misafir ettiğini anımsattı. Yağcı, ''Türkiye, gerek servis kalitesi gerekse fiyat kalitesi dengesi açısından Hollandalılar için son derece önemli bir destinasyon.'' dedi.
''DENİZİMİZ, HAVAMIZ VE KALİTELİ OTELLERİMİZ YERİNDE DURUYOR.''
Türkiye turizminin çift haneli büyümeler kaydederek bugünlere geldiğini kaydeden Yağcı, ''Elbette dönem dönem her destinasyonda olduğu gibi bizde de sıkıntı olabiliyor. Son iki yıldır yaşadığımız da budur. Bu noktada yabancı tur operatörlerine büyük görev düşüyor. Türkiye'deki durumu Hollanda vatandaşlarına çok iyi bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Denizimiz yerinde duruyor, havamız çok güzel, otellerimiz aynı kaliteyle misafirlerini bekliyor.'' şeklinde konuştu.
''HOLLANDA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ TURİZM İŞ BİRLİĞİ SÜRECEK''
''Bugüne kadar getirdiğimiz güzel iş birliğini, bundan sonra da sürdürmemiz gerekiyor.'' diyen Yağcı, ''Hollandalı misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu sizin aracılığınızla iletmek istiyoruz. Hollanda ve Türkiye arasındaki turizm iş birliği şu ana kadar çok güzel bir model ortaya çıkardı. Burada olmanız bunu devam ettirmemiz gerektiği konusundaki iradeyi gösteriyor.'' ifadelerini kullandı.
SAMSUNG CSC
OSMAN AYIK: "BİRLİKTE ÇALIŞARAK ESKİ GÜNLERE DÖNECEĞİZ."
Erkan Yağcı'nın ardından konuşan TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise, şu değerlendirmeyi yaptı: ''Beş sene öncesine kadar Türkiye Hollanda'da en çok tercih edilen destinasyonlardan biriydi ve İspanya'nın rakamları ile Türkiye'nin rakamları birbirine çok yakındı. Son yıllarda bu iki destinasyon arasındaki fark açıldı. Bizlerin bu sektörün bileşenleri olarak bu tabloyu tekrar eski günlerdekine dönüştürmemiz lazım. Bu konuda iş birliği yapmaya hazırız. Bugün burada bulunduğunuz için teşekkür ederim. Birlikte çalışarak sanıyorum eski günlerimize dönebiliriz.''
Antalya Tanıtım Vakfı Başkan Yardımcısı Yeliz Gül Ege, ''Hollanda ile Türk halkı arasındaki dostluk devam edecektir. Diplomatik alanda yaşanan sorunlar orada kalacak'' derken, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise Hollanda'nın Türk turizmi için önemine değindi.
SAMSUNG CSC
"SİZ KAZANIRSANIZ, ANTALYA KAZANIR."
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise, ''Bu masanın etrafında olan herkes iş ortağı. Birinizin kazancı diğerinizin kazancı. İkinizin kazancı da benim kazancım. Çünkü siz kazanırsanız Antalya kazanır. Şu anda var gibi gözüken sorunların geçici olduğuna inanıyoruz. Sorunları çözmenin birinci yolu da turizm. Çünkü sorunlar yumuşak güç turizmle aşılabilir. 2017 yılında daha çok Hollandalı turisti ağırlamak istiyoruz. Valilik olarak biz, belediyemiz ve Antalya otelleri buna hazır.'' şeklinde konuştu.
SAMSUNG CSC
OOSTDAM: "450 YILLIK DOSTLUĞUMUZ VAR"
Toplantıda konuşan Hollanda Tur Operatörleri Birliği Başkanı Frank Oostdam ise, ''Bir destinasyon olarak Türkiye'nin yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Burada çok sayıda otelci dostumuz var. Antalyalı turizmciler tarafından lalelerle ve Hollanda müzikleri ile karşılanmak bizi çok memnun etti. Türkiye ile Hollanda arasında 450 yıllık bir dostluk var. Mükemmel bir konaklama sektörünüz ve servisiniz var. Birinci sınıf. Kültürel ve tarihi değerleriniz, sahilleriniz ve doğanız, hepsi birbirinden güzel. Hollandalı müşterilerimize 'orası mükemmel bir destinasyon, lütfen tatile oraya gidin' diyoruz. Tekrar birlikte çalışmak ve başarılara imza atmak için sabırsızlanıyoruz.'' değerlendirmesini yaptı.
KERS: "TÜRK TURİZMCİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM"
TUI Hollanda CEO'su Arjan Kers ise şu konuşmayı yaptı: ''Hollanda'nın en büyük tur operatörleri bugün Antalya'da. Geliş nedenimiz ise indirim istemek değil, Türkiye'nin yanında olduğumuzu göstermek. Geçtiğimiz yıl gerçekten çok zor bir yıldı. Bu yıl ise geçen aya kadar her şey yolunda gidiyordu. Bu zor yılda da bizi destekleyen Türk turizmcilere teşekkür ediyorum."
SAMSUNG CSC
"İNSANLARIN AKLINDA HALA TÜRKİYE VAR''
"Şu anda Hollanda pazarında İspanya avantajlı durumda ama müşterilerin aklında hala Türkiye var. Çünkü Türkiye'nin fiyat kalite dengesini çok iyi biliyorlar. Bunu siz başardınız. Kötü zamanlarda olsak bile bu iş birliğini sürdürecek, Hollandalı misafirleri bu yaz da Türkiye'ye getirmeye çalışacağız. Türkiye bizim portföyümüzde çok önemli bir yere sahip ve Türkiye'yi uzun yıllar yine zirvede tutmak istiyoruz. Gelip burada sizin yanınızda olma kararı aldık. Bu organizasyonu sağlayan başta Yıldıray Karaer olmak üzere diğer turizmcilere teşekkür ederim.''
HOUDEN: "ARAMIZDAKİ DOSTLUK, LALENİN TARİHİ KADAR UZUN SÜRMELİ"
Corendon CEO'su Steven Van Der Houden, ''Türkiye turizminin son yıllarda yaşadığı şeyler için çok üzgünüz. Ama eminim ki Hollanda'dan Antalya ve Türkiye'ye dönük turist ilgisi yeniden canlanacak Aramızdaki dostluğun lalenin tarihi kadar uzun olmasını temenni ediyorum.'' dedi.
HOEKSTRA: "TÜRKİYE'DEKİ SERVİS KALİTE DENGESİ HİÇBİR YERDE BULUNAMAZ."
Thomas Cook Hollanda CEO'su Carola Hoekstra Türkiye'ye dönük satışlarda gerileme olduğunu belirtti. Terör ve siyasi gerilimin Hollandalıların Türkiye'den uzak durmasına neden olduğunu kaydeden Hoekstra, Türkiye'deki otellerin servis kalite dengesinin hiçbir destinasyonda bulunamayacağını anlattı.