16.6.2021
Güncel

İranlı turistlerin Türkiye'ye ilgisi artıyor

İranlı turistlerin Türkiye'ye ilgisi artıyor
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İranlı turistlerin Türkiye'ye ilgilerinin arttığını belirterek, "İran, 2016'da da büyümeye devam eden pazar oldu. İzmir'e 2012 ocak-mayıs arasında yalnızca bin 200 İranlı turist gelirken, 2016 yılında bu rakam 13 bin 368'e ulaştı." dedi.
İşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ve AB pazarlarının  daraldığı bu dönemde İran'dan gelen turist sayısının arttığını söyledi.
İran pazarının son 5 yılda ciddi gelişim gösterdiğini anlatan İşler,  "İran, turizm açısından 2016'da da büyümeye devam eden pazar oldu. İzmir'e 2012  ocak-mayıs arasında yalnızca bin 200 İranlı turist gelirken 2016 yılında bu rakam  13 bin 368'e ulaştı. Yani 10 kattan fazla büyüyen bir pazar. Bütün pazarlarda  düşüş varken bir tek İran pazarında artış var." diye konuştu.
İran'dan Türkiye'ye turist getiren bir seyahat acentesinin yetkilisi  Arsalan Heydari de İranlıların kış döneminde alışveriş için İstanbul'u, yaz  döneminde ise tatil için Antalya ve Ege sahillerini tercih ettiklerini belirtti.  Heydari, "Türkiye'de her şey dahil sistemle uygun fiyata hizmet verilmesi,  İranlıların tercihinde etkili oluyor. İranlıların özellikle ramazan ayında  Türkiye'yi tercih ettiklerini görüyoruz. Biz firma olarak, ramazandan önce günde  80-110 İranlı turist getiriyorken ramazan ayında bu rakam 130-170'e yükseldi  çünkü İran'da ramazanda restoranlar ve eğlence yerleri kapalı." dedi.
Tur operatörü Ali Frootan ise İranlı turistleri çekme konusunda Rusya,  Gürcistan, Romanya, Bulgaristan ve Azerbaycan gibi ülkelerle rekabet ettiklerini  söyledi. Frootan, Türkiye'nin İranlılar için ideal tatil merkezi olduğunu dile getirdi. (MİLLİYET)