25.1.2021
Güncel

İstanbul turizminin merkezi Beyoğlu'nda neler oluyor?

İstanbul turizminin merkezi Beyoğlu'nda neler oluyor?
İstanbul turizminin merkezi sayılan Beyoğlu'nda son aylarda kapanan dükkan ve mağaza sayısı hızla artıyor. Peki Beyoğlu'nda neler oluyor?
Cumhuriyet Gazetesinden Metin Cemal bugünkü yazısında Beyoğlu'nda ki kötü gidişatı irdelemiş. Cemal'in yazısının bir kısmını yayınlıyoruz.
"Son bir-iki aydır İstiklâl Caddesi gözle görülür bir biçimde boşalıyor, dükkânlar kapanıyor. Birkaç yıl içinde Beyoğlu'nda yirmiden fazla kitapçı kapandı. Kitapçılara sanat galerileri eklendi. SALT Beyoğlu geçici olarak faaliyetine ara verdiğini açıklayalı neredeyse bir yıl oluyor. Borusan Sanat'ın da kapanacağı konuşuluyor. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi evlendirme dairesi olarak görev yapıyor. Muammer Karaca Tiyatrosu kapandı. Alkazar ve Sinepop sinemaları tarihe karıştı. Atatürk Kültür Merkezi'nin açılması yönünde umut ışığı yok. Bir hayalet gibi Taksim Meydanı'na bakıyor.
Ünlü markalar Beyoğlu'nu terk ediyor
Beyoğlu esnafı, İstiklâl Caddesi üzerinde bu kadar çok dükkânın aynı anda kapandığını ilk kez gördüklerini söylüyor. Taksim'den Tünel'e dek yirmi kadar kapanmış dükkân saydım. Bunların arasında ünlü markalar da var. Teknosa, Kiğılı, Media Market, Starbucks, Paşabahçe...
Dükkânların kapanma nedenlerinin başında ranta yönelik girişimler geliyor. Beyoğlu'ndaki binalar hızla el değiştiriyor. "Kentsel dönüşüm" adı altında eski binanın yıkılıp yenisinin yapılmasını, afete karşı güçlendirilme bahanesi ile kiracıların çıkarılmasını kolaylaştıran yasa değişiklikleri ve eski kiracının kolayca çıkarılmasını sağlayan Borçlar Yasası değişikliği bu rantsal dönüşümü hızlandırmış.
İstiklâl Caddesi'nde kiralar çok yüksek
Eski kiracıların az kira ödediğini düşünen mülk sahipleri bu yasalardan faydalanıp kiracılarını çıkarıyor. Bu mülk sahiplerinin çoğunluğunun "hayır" amacıyla kurulmuş vakıflar olması da dikkati çekiyor. Yüksek kira umuduyla boşaltılan bu dükkânların çoğunun yeni kiracı bulamadığı görülüyor.
Geçen yıl temmuz ayından beri art arda gelen canlı bomba eylemleri, bunlardan birinin İstiklâl Caddesi'nde yaşanmış olması yabancı turiste yönelik çalışan tüm işletmeleri derinden etkilemiş.
Atatürk Havalimanı'na canlı bomba saldırısı ve 15 Temmuz Darbe Girişimi ile yerli ve yabancı turist iyice ayağını çekmiş Beyoğlu'ndan. Birçok otelin, Asmalı Mescit gibi gözde eğlence bölgelerinde birçok restoran ve barın kapandığını söylüyor eski Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Başkanı Tarkan Konar. Otto, The House Cafe, Bibuçuk, Babylon, Hardal, Delicatessen gibi tanınmış mekânların yerini özellikle Arap turiste yönelik nargile kafeler alıyor.
Fuhuş ve uyuşturucu yükselişte
Fuhuş ve uyuşturucu ticaretinin Tarlabaşı'ndan İstiklâl Caddesi'nin ara sokaklarına doğru uzandığını, savaştan kaçan mülteci Arapların, Arap turistlere pazarlandığı mekânların sayısının da hızla arttığı belirtiliyor. 80'li yılların fuhuş ve uyuşturucu ile iç içe batakhaneleri ile dolu karanlık günlerine doğru bir gidiş olduğu söyleniyor."
Yazının tamamını okumak için tıklayın