18.1.2021
Güncel

Midilli Dikili Arası 35 Dakika | Feribot Seferleri Başladı!

Midilli Dikili Arası 35 Dakika | Feribot Seferleri Başladı!

İzmir'in Dikili ilçesinden Yunanistan'ın Midilli adasına yapılan feribot seferlerinin beş yıl aradan sonra yeniden başlaması akabinde Midilli'ye giden Türk heyeti Midilli Valiliği'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. 25 Nisan sabahı başlayan seferlerle Midilli'den gelen ilk turist kafilesi ise Dikili Salı Pazarı ile Giysi Pazarı'nda alışveriş yaptı. Turların başlaması Türk Yunan ilişkilerini güçlendirirken, iki ülke arasındaki turizmi daha da hareketlendirecek gibi görünüyor.

59018c92eb10bb1ea02100dd

Dikili'den yapılan ilk turla Midilli'ye feribotla giden Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ülper ve iş adamları Midilli Valiliği'ne gerçekleştirdikleri ziyarette Kuzey Ege Bölge Valiliği Genel Sekreteri Yorgos Kambouris ile bir araya geldiler. Yıllar sonra seferlerin başlamasıyla Dikili ve Midilli halkının daha da çok kaynaşacağını belirten Valilik Genel Sekreteri Yorgos Kambouris "Turların yeniden başlaması çok güzel. Bu turlar iki ülke arasındaki barışa daha çok katkı sağlayacağı gibi, iki ülkenin de turizmine büyük katkı sağlayacaktır. Destek olanlara teşekkür ederim." dedi.

HEDEF 10 BİN TURİST

Dikili Belediye Başkanı Tosun da turlarla turizmde büyük canlılık olacağını dile getirdi. Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası'nın da katkılarıyla turların yeniden başladığını belirten Başkan Tosun, "Midilli ve Dikili arasına feribotlar 35 dakika da ulaşıyor. Çok büyük bir zaman değil. Başlayan turlar Midilli ve Dikili arasında dayanışmaya ve turizm daha çok artıracak. Biz sezon boyunca 10 bine yakın turistin gelmesini umut ediyoruz." dedi.

"MİDİLLİLİ DOSTUMUZ EV ALIŞVERİŞİNİ DİKİLİ PAZARINDAN YAPABİLECEK."

Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun kültürel ve ekonomik ilişkinin iki yakaya da yarayacağını kaydederken: "Yıllardır yapılamayan turlar yeniden başladı. Artık Midilli'den turist gelecek, Dikili'yi gezecek ve alışveriş yapacak. Ege'nin iki yakasının ticaretine, ekonomisine ve turizmine kardeş eli uzanacak. Bu sayede esnaf da kazanacak. Bizler, Midillili kardeşlerimizin, Midillili kardeşlerimiz de bizlerin konuğu olacak. Yeniden kurulan bu köprü ile Midilli'den Dikili'ye gezmeye gelen bir Midillili dostumuz kentimizi ve bölgemizi gezdikten, gördükten sonra evinin pazar alışverişini de Dikili pazarından yapabilecek. Bu da bölge esnafımızın ekonomik anlamda canlanmasına büyük katkı sağlayacak. Turlar turizmi de canlandıracak." dedi.

shutterstock_402154618

BERGAMA VE DİKİLİ TANITILIYOR

Türk ve Midilli heyetleri arasında yapılan ziyaretler sonrası, Midilli, Dikili ve Bergama ilçelerinde barış ve kardeşliği simgeleyen heykellerin dikilmesine karar verildi. İleri tarihlerde yapılacak görüşmelerle, barış ve kardeşliği simgeleyen heykelin ölçüleri ve teması belirlenecek. Üç bölgeye dikilecek olan heykelin 1.5 yıl sonra tamamlanması planlandı. Turların başlaması sonrası Bergama Belediyesi de Midilli meydanında stant açtı.Bergama ve Dikili'yi tanıtıcı broşürler dağıtılırken, ilçenin tarihi ve turistlik yerleri hakkında da Midillilere bilgi verildi. Bergama kent orkestrası da meydan da Türk şarkıları eşliğinde konser verdi.

SÜRPRİZ ZİYARET

Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, akşam saatlerinde Dikili'den Midilli Adası’na hareket edecek feribot öncesinde Dikili Belediyesine sürpriz ziyaret gerçekleştirdi. Papouila, seferlerin başlatılmasında gösterdiği duyarlılıktan dolayı Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun’a iyi teşekkürlerini iletti. Daha sonra Papoulia, Tosun ve beraberindekiler yıllar sonra Dikili-Midilli seferlerinin yeniden başlamasına tanıklık etmek için Dikili Limanı'na geçtiler.

659x460-dikili-midilli-feribot-seferleri-basladi-1493238096910

SEFERLER 30 DAKİKA SÜRECEK

Dikili-Midilli seferleri her hafta Salı günleri gerçekleştirilecek. Katamaranlar Midilli'den sabah saat 09.00'da, Dikili Limanı'ndan ise akşam saat 18.00'de hareket edecek. Modern feribotlar ile Dikili-Midilli seferleri 30 dakika sürecek. Dikili-Midilli gidiş dönüş biletleri Jalem Tur ofislerinden ve internet sitesinden alınabilecek. Yeşil pasaportu olan vatandaşlara vize gerektirmeyen Midilli seyahatini, normal pasaportu olan vatandaşlar da Schengen vizesi ya da Jalem Tur Ofisi'nden yapacağı kapıda vize uygulaması ile gerçekleştirilebilecek. Bilet ücreti ise 32 Euro.