22.1.2021
Güncel

OHAL turistle değil, teröriste karşı

OHAL turistle değil, teröriste karşı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, darbe girişiminin ardından Türkiye’de üç ay süreyle ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) Uygulaması ve sıkı güvenlik önlemlerinin, turistlerin tatillerini yapmalarına herhangi bir engel çıkarmadığını bildirdi.

Bakanlığın açıklaması...
Darbe girişiminin ardından İstanbul ve Ankara’da çıkan olaylardan dolayı sivil halkı korumak için güvenlik önlemlerini artırıldığı, ancak bunun turistik tesislerde hissedilmediği belirtilen bakanlık açıklamasında, şöyle denildi:
“Türkiye’de üç ay boyunca ilan edilen Olağanüstü Hal, vatandaşların hak ve özgürlüklerine yönelik tehdite karşı devletin mücadele edebilmesi amacıyla güvenlik önlemlerini artırması için hukuk kurallara çerçevesinde uygulanacak tedbirler paketidir. Söz konusu önlemler paketi temel hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı bir husus içermemekte.

Uygulanacak güvenlik önlemleri, Türk vatandaşlarının gündelik yaşamlarını, ülkemize seyahat edecek ziyaretçilerin seyahatlerini ve tatillerini hiçbir şekilde etkilemeyecek olup, uluslararası turizm hareketlerine ve havayolu trafiğine ilişkin herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Tüm destinasyonlarımızda misafirlerimizin tatillerini güvenli bir biçimde geçirebilmelerine ilişkin olumsuz bir durum söz konusu değildir.”