16.6.2021
Güncel

Rus turist yaz tatilini nerede geçirecek?

Rus turist yaz tatilini nerede geçirecek?
Bilet ve otel arama servisi Skyscanner, Rus vatandaşları için yaz aylarının en popüler tatil merkezinin Kırım olacağını açıkladı.
Skyscanner tarafından 260 bin Rus turistin katılımıyla düzenlenen araştırma sonucunda, şu anda rezervasyonların yarısından fazlasının (%52) Rus tatil merkezlerine ait olduğu saptandı. Yaz sezonu sonunda Rus turistlerin %60'ı Rusya'da tatil yapacak. Geçen sene bu değer %50 seviyesindeydi. Skyscanner, yurtiçinde tatil planları yapan Rus vatandaşlarının %16'sının Simferopol, %11'inin Soçi, %4'ünün Anapa, %3'ünün Moskova ve %2'sinin St. Petersburg'u tercih edeceğini düşünüyor.
Geçen seneye göre en yüksek artışı Anapa, Krasnodar ve Soçi gösterdi. Ayrıca Gelincik de Rus turistlerin yurtiçinde tercih edeceği tatil merkezleri arasında yer alıyor. Araştırmaya göre, Ruslar yurtiçi dışında Rusya'nın komşularını da tercih ediyor. Geçen seneye kıyasla Gürcistan'a uçak biletleri satışı 2 kat artarken, Azerbaycan'a uçak bilet satışları %90 arttı. Aynı zamanda Bulgaristan'da tatil talepleri %31, Kazakistan'da %20 ve Ermenistan'da %16 oranında arttı. Skyscanner, Rus turistler arasında en popüler yurtdışı tatil merkezlerinin başında İspanya ve İtalya'nın geldiğini belirtti.