25.1.2021
Güncel

“Rus turistlerin güvenliğiyle ilgili yazılı garanti aldık!”

“Rus turistlerin güvenliğiyle ilgili yazılı garanti aldık!”
Turizm sektöründe gözler 9 Ağutos'taki kritik Erdoğan-Putin randevusuna çevrilmişken Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Rus turistlerin güvenliğiyle ilgili taleplerin karşılanması konusunda Türkiye'den yazılı garanti aldıklarını açıkladı.

Türkiye'deki zorlu siyasi sürece rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta Saint Petersburg'u ziyaret edeceğini söyleyen Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, bunun Ankara'nın Moskova ile geniş kapsamlı işbirliği başlatmaya ilgi duyduğunu gösterdiğini ifade etti.
Moskova'da basın toplantısı düzenleyen Uşakov, Saint Petersburg'daki görüşmenin yapıcı ve pozitif bir çerçevede geçmesini umduğunu belirtip, "Eğer her şey yolunda giderse, taraflar 2017 yılında Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı yapılması konusunda anlaşabilirler" dedi.
Putin ve Erdoğan'ın gıda ambargosu, charter uçuşları, Türk Akımı ve Suriye meselelerini ele alacağını bildiren Uşakov, Rus Su-24 uçağıyla ilgili tazminat konusunun da ele alınabileceğini söyledi.

'İŞ ÇEVRELERİYLE GÖRÜŞMELER YAPILACAK'
Öte yandan Uşakov, Putin ve Erdoğan'ın Saint Petersburg'da Türk ve Rus iş çevreleriyle de bir araya geleceğini aktardı.
Ankara ve Moskova'nın Suriye krizindeki pozisyonlarıyla ilgili soruları da yanıtlayan Uşakov, Türkiye'den daha yapıcı bir tutum sergilemesini beklediklerini vurguladı.
Uşakov, Türkiye'nin daha yapıcı olması halinde iki ülkenin pozisyonlarını birbirine yakınlaştırmanın başarılabileceğini ifade etti.

'TÜRKİYE'DEN YAZILI GARANTİ ALDIK'
Bu arada Uşakov, Rus turistlerin güvenliğiyle ilgili taleplerin karşılanması konusunda Türkiye'den yazılı garanti aldıklarını belirtti. (Sputnik News)