16.6.2021
Güncel

'Rusya ile dörtlü zirve hedefleniyor'

'Rusya ile dörtlü zirve hedefleniyor'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Rusya ile iktisadi ilişkilerin ele alınacağı ve bakanların katılacağı bir dörtlü toplantının hedeflendiğini açıkladı.
Sputnik'ten Yurdagül Şimşek'e konuşan bakan Zeybekçi, Türkiye ile Rusya arasında iktisadi ilişkilerin ele alınacağı, ekonomi, tarım, turizm ve enerji bakanlarının katılımı ile ‘dörtlü toplantı' hedeflendiğini açıkladı. Uçak krizi öncesinde Rusya-Türkiye arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefinin devam ettiğini kaydeden Zeybekçi, hızlı bir şekilde önce kaybın telafi edilmesi sonra ilişkilerin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini ifade etti.
Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev ile Şanghay'da görüşme yaptıklarını ifade eden Zeybekci, önceden Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev ile de telefon görüşmelerinin devam ettiğini vurguladı. Zeybekci, "Yani birbirimizle geçmişten gelen bir dostluk oluşmuştu" dedi.

‘RUSYA EKONOMİ BAKANI İLE GÖRÜŞME HAFTAYA OLABİLİR'
Rusya Ekonomi Bakanı Ulyukayev ile önümüzdeki hafta bir araya gelmeyi planladıklarını vurgulayan Ekonomi Bakanı Zeybekci, nerede görüşeceklerine ilişkin soru üzerine de, "Muhtemelen Kazan'da bir programımız olabilir veya Moskova'da. Cumhurbaşkanımızın programı var Belarus'ta, ben oraya gitmeden önce bir gün öncesinden giderek oradan oraya (Moskova'dan Belarus'a) geçebilirim belki" diye konuştu.

‘BAKANLAR DÜZEYİNDE DÖRTLÜ TOPLANTI PLANLANIYOR'
Rus mevkidaşı ile önümüzdeki hafta görüşme arzularının olduğunu kaydeden Zeybekci, Rusya'nın bu görüşmeye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı'nın da katılımı ile genişletilmesi talebi olduğunu belirtti. Zeybekci, "Rusya ile pozitif anlamda görüşüyoruz şu anda" dedi. Zeybekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılacağı ifade edilen görüşme konusunda ise şu anda bilgisi olmadığını kaydetti.

‘İNŞALLAH KAZANÇLI ÇIKAN, HER İKİ TARAF OLARAK'
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin düzelmesi konusunda her iki ülkenin de beklentilerinin yüksek olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"Şöyle bir özelliği var Türkiye ile Rusya'nın. Birbirlerini tamamlayıcı iki ülke. Türkiye'de olanlar Rusya'da yok, Rusya'da olanlar Türkiye'de yok. Dolayısıyla olumsuz bir atmosfer ticari hayatta, ekonomide olumsuz bir atmosfer her iki tarafı da etkiliyor. Olumlu atmosferin her iki tarafa da çok büyük faydaları var, katkıları var, katma değerleri var. Aklımız bize diyor ki, bu olumlu atmosferi değerlendirin ve kazançlı çıkın. İnşallah kazançlı çıkan, her iki taraf olarak."

‘100 MİLYAR DOLARLIK HEDEFE DEVAM, ÖNCE KAYIPLAR TELAFİ EDİLECEK'
24 Kasım 2015'teki uçak krizi öncesi Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi hedefi 100 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye göre aradan geçen 7 aylık süreçte söz konusu hedefle ilgili bir ‘durma' oldu ancak çok büyük bir aksama yaşanmadı. Zeybekci, "İnşallah çok hızlı bir şekilde önce kaybı telafi etmek lazım sonra kaldığımız yerden devam etmek lazım" dedi. Zeybekci, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik hedeflerin aynen devam edip etmeyeceği konusunda ise, "Tabii ki, tabii ki, bundan vazgeçmek mümkün değil" diye konuştu.

‘ENERJİ BAKANLARI PROJELERİ GÖRÜŞECEK'
Türkiye ile Rusya arasında enerji sektöründeki işbirliğinin önemine dikkat çeken Bakan Zeybekci, kriz süresince hem Rusya hem de Türkiye'nin gerek nükleer enerji gerekse enerji geçiş yollarıyla ilgili projelerde bir aksama olmadığını ve olmayacağının altını çizdiğini dile getirdi. Zeybekci, enerji alanında şirketlerin temaslarını ve projelerini devam ettirdiğini vurguladı. Zeybekci, yeni dönemde Türk Akımı projesiyle ilgili bir gelişme olup olmayacağı sorusuna ise, bu konunun iki ülkenin enerji bakanlarının görev alınana girdiğini hatırlattı.
Zeybekci, enerji ile ilgili konuların Türk ve Rus bakanların bir araya geleceği dörtlü toplantıda da gündeme gelebileceğini belirtti.