23.1.2021
Güncel

RUSYA TÜRK İŞADAMLARINA VİZEYİ KALDIRACAK

RUSYA TÜRK İŞADAMLARINA VİZEYİ KALDIRACAK
Rusya yönetiminin Türk ve Rus işadamlarına vizesiz seyahat için Türk Dışişleri'ne talepte bulunmak üzere harekete geçtiği belirtiliyor.
24 Kasım'da yaşanan uçak krizi sonrasında Türk vatandaşlarına vize uygulamasını geri getiren Moskova'da vize rejiminin iptaline yönelik önemli bir gelişme yaşandı.


Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın Türk işadamlarına yönelik vize rejiminin kaldırılması için Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan talepte bulunduğu belirtildi.


Rusya Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, "Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan, Rus işadamlarının Türkiye'ye mütekabiliyet esasında vizesiz seyahat edebilmeleri için Türk Dışişleri'yle anlaşmalarını talep ettik" dedi.


"Ağustos ayı başında Türkiye ile işbirliğinde ticareti ve turizmi geliştirecek ilkelere dönüş yapılması konusunda Devlet Başkanı Vladimir Putin'den tümüyle net bir sinyal aldık" diye konuşan Lihaçev, "Vizelerin kaldırılmasının iki ülkenin birbirine doğru atacağı bir adım olacağını anlıyoruz. Zira Rus taşımacılar da Türkiye'ye vize ile seyahat ediyor ve Türkiye vizesi hem pahalı hem de kolay alınmıyor" ifadelerini kullandı.


24 Kasım'da Rus Su-24 tipi Rus uçağının Türk F-16 jetleri tarafından düşürülmesinin ardından, Moskova yönetimi, 1 Ocak 2016 itibarıyla Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştı.


kaynak: http://www.turizmgazetesi.com/