21.1.2021
Güncel

Sema Genelgesi Yayımlandı

Sema Genelgesi Yayımlandı
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, semanın uygun olmayan mekan ve şartlarda; icazet ehliyet ve liyakata sahip olmayan kişiler tarafından bir dans gösterisi gibi icra edildiği gerekçesiyle bir genelge yayımladı. 29 Mayıs tarihli, Bakan Nabi Avcı'nın imzası ile Valikliklere ve Bakanlığın ilgili birimlerine gönderilen genelgede 4 ana madde yer alıyor. ŞUURLA YAPILMALI
  • Sema, mutlaka bu kültürün doğru olarak aktarılabileceği, ruhuna ve doğasına uygun mekanlarda ve ayine özgü araç, gereç ve ortam koşulları sağlanarak icra edilmelidir. Aksi uygulamalar, bu mukaddes merasimin tabiatını ve sıhhatini tahrif etmek anlamına gelecektir.
  • Sema, herhangi bir müzik eşliğinde değil, mevlevi ayinleri için bestelenmiş özel eserler refakatinde icra edilmelidir. Bu eserler, mutribân olarak adlandırılan, geleneksel yapıdaki bir müzik topluluğu tarafından canlı olarak seslendirilmelidir.
  • Sema ayini, insanın kulluk yolunda tekamülünü hikaye eden ve selam adı verilen birbirine bağlı dört bölümden oluşmaktadır. Her merasimde Ayin-i Şerîf’in tamamı icra edilmeli, bütünlüğü korunmalıdır.
  • Sema ayinini icra edenler ehliyet, liyakat ve icazete sahip olmalı, dini bir merasim icra ettiklerinin şuuruyla hareket etmelidir.