21.6.2021
Güncel

Tatilciler alevlerin tehdit ettiği Adrasan ve Olimpos'u terk ediyor!

Tatilciler alevlerin tehdit ettiği Adrasan ve Olimpos'u terk ediyor!
Antalya’da turizm bölgesi Adarasan ve Olimpos'ta rüzgarın da etkisiyle durdurulamayan orman yangınları, tatil yapan turistleri de etkiledi. Bölgede ağırlıklı olarak doğa tatili yapan çoğunluğu yerli turistler, yaklaşan alevler sebebiyle bölgeyi terk ediyor.
Kumluca'nın ardından Adrasan’da başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle Gökçealan mevkisine kadar ilerledi. Adrasan’daki yangın ilerleyişini sürdürürken, Yağbeleni mevkii Musa Dağı’nda yangın şu an devam ediyor.

Antalya Kumluca'daki yangın durdurulamıyor
Yaklaşık 100 hektarlık ormanlık alanın etkilendiği yanında Adrasan ve Olimpos bölgesinde tatil yapmakta olan yerli turistler de uyarıları dikkate alarak bölgeyi boşaltıyorlar. Bir haftalık tatil için gelmelerine rağmen yaklaşan alevlerle birlikte jandarmanın uyarısını dikkate alan tatilciler bölgeyi yangınla mücadele ekiplerine bırakmak üzere ayrılmaya başladılar. Bavullarını alıp bölgeyi terk eden turistler, bir hafta için geldikleri bölgeden üçüncü günde ayrılmak zorunda kaldıklarını ve ellerinden gelen bir şey olmadığı için üzgün olduklarını söylediler. Öte yandan jandarma ekipleri, Antalya Valiliği'nce alınan boşaltma kararını anons ederek tatilcilere aktarıyor.  Rüzgarın da etkisiyle durdurulamayan alevler, ormanlık alan kenarında bulunan işletme sahiplerine zor anlar yaşatıyor. İşletme sahipleri havuzlardaki suları motopomplarla, çevredeki ağaçların üzerine sıkıyor.

"YANGIN DEVAM EDİYOR"
Bölge sakinlerinden Yüksel Serin, "Öğlen 13.30'da yangın başladı. Gökçelanı, köprüyü, barajı geçti. Olimpos'a geldi. 20 yıldır burada yaşıyorum. Alevler eve 300 metre kaldı. Biz kendimiz tedbir amaçlı boşaltık" dedi.
Levent Arslantaş ise, "Yangın Adrasan'ın üst tarafında başladı. Bahçede ağaçları suluyordum. Birden elektrikleri kesildi ve dumanlar yükselmeye başladı. Baktım her yerde duman var. Evimiz de yakında olduğu için çıktık. Arkadaşlarımız evlerini boşaltıyor. Ormana yakın yerlere boşaltın diye talimat geldi. Şu an yanan yer Musa Dağı" diye konuştu.

"TATİLE GELMİŞTİK"
İstanbul'dan Adrasan'a tatile gelen Selnaz Başkan ise, "Sabah haber aldık yangın başladı diye. Yangının olduğunu haber alınca yollar kapandı. Olduğumuz yerde beklemeye başladık. Ne olur ne biter diye haber bekledik. Jandarma anons falan yapmaya başladı 'boşaltıyoruz' diye. Herkes tası tarağı toplayıp acilen boşalttık. Tam tepedeydi yangın şimdi vadiye indi. Çok kötü gözüküyor. Bizim konakladığımız yere çok yakın" ifadelerine yer verdi.

İki yıl önce de yanmıştı
KUMLUCA’DA 2 yıl önce de büyük bir yangın meydana geldi. Adrasan İnceboyun mevkiinde 28 Haziran 2014 tarihinde çıkan orman yangınında, 125 hektar kızılçam ormanı zarar gördü. Havadan ve karadan tüm söndürme çabalarına karşın 18 saat devam eden yangın, artık yanacak ağaç kalmayınca söndü. Bölgedeki 4 otel, hediyelik eşya mağazası ve restoran yandı. Yangının ardından Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgede ağaçlandırma çalışmalarına başladı.

ADRASAN’DA 150 HEKTARIN ÜZERİNDE ALAN YANDI
Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Adrasan’daki yangını söndürmek için tüm Türkiye’deki ekipmanlarını Antalya’ya yığdıklarını belirtti. Adrasan’da şu ana kadar 150 hektarın üzerinde alanın yandığını aktaran İsmail Üzmez, "Kumluca Erentepe’deki yangını kontrol altına aldık. Olimpos’ta çok şiddetli rüzgar var. Uçakları helikopterleri buraya yönlendirmemize rağmen aşırı dağlık olması nedeniyle zorluk yaşadık. Olimpos yangınının insanlara ve yerleşim yerlerine zarar vermemesi için karşı ateşle istikametini çevirdik. Yangını tepelere doğru aktardık. 100 arazöz, 20 dozer, uçak, helikopter ve 500’ün üzerinde personelimizle bu yangını söndürmek için sabaha kadar çalışacağız" diye konuştu.

Bakan Eroğlu: Kumluca’daki yangını kontrol altına aldık
ORMAN Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada, Kumluca’daki yangının kontrol altına alındığını, Kumluca’daki ekipleri Adrasan bölgesindeki diğer yangına sevk ettiklerini bildirdi. Adrasan’daki yangına müdahale sürüyor.

ALEVLERİN GÖLGESİNDE İFTAR AÇTILAR
Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı tatil cenneti Adrasan’da bugün öğle saatlerinde başlayan orman yangını, Musa Dağı’ndan Olimpos’a geçti. Tedbir amacıyla otellerin boşaltıldığı ve birçok işletmenin de kapatıldığı Olimpos ve Adrasan arasındaki tepeliklerde gün boyu devam eden orman yangın, havanın kararmasıyla birlikte kendini daha çok gösterdi. Elektriklerin kesik olduğu bölgede halk ve işletmelerini terk etmeyen vatandaşlar da iftarlarını karanlıkla yaptı. Çok geniş bir alanda ve birbirinden farklı onlarca noktada devam eden yangına müdahale devam ediyor. Havanın kararması nedeniyle helikopter ve yangın söndürme uçağı müdahale edemiyor. Jandarmanın köylülere ve tatilcilere yönelik can güvenliği uyarıları da sık sık yapılıyor.

OLYMPOS TAMAMEN BOŞALTILDI
Antalya’nın gözde turizm merkezlerinden Olympos antik kentindeki işletmelerin tamamı boşaltıldı. Bölgeye jandarma tarafından hiçbir sivil aracı ve yayanın girişine izin verilmiyor.

Antalya’nın Kumluca ilçesinin önemli tatil merkezlerinden Adrasan ve Olympos antik kentindeki orman yangını halen devam ediyor. Saat 11.00’de Adrasan Seylemit Mahallesi'nde başlayan yangın 11’inci saatinde kontrol altına alınamadı. Adrasan Yeşilköy mevkii ve Olympos antik kentinin yüksek kesimlerinde devam eden yangın rüzgarın da şiddetli olması nedeniyle etkisini sürdürüyor. Gece olması nedeniyle havadan müdahale edilemeyen yangına, karadan söndürme çalışmaları devam ediyor. Ekipler, yangının yerleşim yerine sıçramaması için yoğun çaba sarf ediyor. Yeşilköy mevkiinde jandarma vatandaşlara evleri boşaltma uyarısı yaptı. Olympos antik kentindeki işletmelerde gündüz turistler tahliye edilirken, gece geç saatlerde ise jandarma güvenlik gerekçesiyle işletme sahiplerini de tahliye etti. Ekiplerin ise alevlerin işletmelere ulaşmaması için nöbet tuttuğu bildirildi.
Öte yandan, jandarma Belen kavşağından Adrasan ve Olympos’a hiçbir sivil aracın girişine izin vermiyor. Olympos antik kentinde de oluşturulan güvenlik noktasından araç ve sivil vatandaşın geçişine izin verilmiyor. Yangın bölgesine jandarma ve itfaiye ekiplerinin geçişine izin veriliyor.