18.1.2021
Güncel

Terör saldırılarıyla sarsılan Paris için turizm kampanyası

Terör saldırılarıyla sarsılan Paris için turizm kampanyası


Paris Belediyesi, terör saldırıları ile sarsılan başkentin yeniden yabancı turistler için cazibe merkezi olabilmesi için tanıtım kampanyası başlattı.
Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, yönetmen Jalil Lespert tarafından dört farklı formatta çekilen Paris tanıtım filmlerini dün düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttı.Terör saldırılarından korkup Paris'e gelmek istemeyenleri ikna etmek için çekilen tanıtım filmlerinde başkentin tarihi, kültürel ve turistik bölgeleri gösterilirken, alınan önlemlerle güvenliğin artık tam olarak sağlandığı mesajı veriliyor.
HIDALGO: FİLMLER İLE KENTTE CANLI VE DİNAMİK YAŞAMIN DEVAM ETTİĞİNİ HERKESE GÖSTERMEK İSTEDİK
Turist sayısının azalmasıyla sefer sayısı düşen ulusal havayolu şirketi Air France ile reklam şirketi JCDecaux ve parfüm üreticisi Dior'un mali destek verdiği tanıtım filmlerinde, Louvre müzesi Grand Palais, Champs-Elysees meydanı Sacre-Cœur ve Eiffel Kulesi ile kentin diğer turistik bölgeleri tanıtılıyor.
TANITIM FİLMLERİ ABD VE JAPONYA'DA GÖSTERİLECEK
Tanıtım filmleri ilk etapta, Air France'ın seferlerinde, dünyadaki Accord otel zincirlerinde ve Paris'in işbirliği yaptığı New York ve Tokyo kentlerinde gösterime girecek.
Terör saldırılarından önce her yıl Paris'i 33 milyona yakın turist ziyaret ediyordu. Terör saldırıların ardından Paris'e gelen turist sayısı 2016 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın ilk çeyreğine oranla bir milyon düşüş göstermişti.
OTELLERDEKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 7.7 AZALDI
Paris Bölgesel Turizm Komitesi'nin raporuna göre, 2016'nın ilk üç ayında Paris'teki otellerde doluluk oranı bir önceki yılın ilk üç ayına oranla yüzde 7,7 azaldı. Otellerdeki doluluk oranı bu düşüşle yüzde 56 oranında gerçekleşti.
SALDIRILAR SONRASI JAPONLAR PARİS'E GİTMEKTEN VAZGEÇTİ
Başkenti ziyaret eden Japonların sayısı 2015 yılının ilk 3 ayına oranla yüzde 56 geriledi. İkinci sırada yüzde 35'lik düşüşle Ruslar yer alıyor. 2015'te özel kampanyalar sayesinde yüzde 49 oranında artan Çinli turist sayısında da yüzde 13,9 gerileme meydana geldi.
PARİS'İN GELİRİNİN YÜZDE 13'Ü TURİZMDEN SAĞLANIYOR
Uzmanlar, Paris'teki mevcut istihdamın yüzde 18,8'inin turizm sektörüne bağlı olduğunu ve şehrin bütçesinin yüzde 13'ünün yine turizm gelirinden sağlandığını söylüyor.


kaynak: http://www.turizmdebusabah.com/