21.6.2021
Güncel

Turizm sektörü gözünü onlara dikti!

Turizm sektörü gözünü onlara dikti!

Turizm sektörü yeni pazar arayışlarına yönelik çalışmalarını ve araştırmalarını hızlandırdı. TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Koçaş Azerbaycanlıların en çok tercih ettikleri destinasyonun Türkiye olduğunu vurgulayarak, "Tatil alanında hala Antalya Azeri pazarı için özellikle kaliteli her şey dahil konsepti ile rakipsiz,  İstanbul ise bir numaralı gidilecek şehir durumunda" dedi.Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) yaptığı yazılı açıklama ile, sektörün içinde bulunduğu durum ve hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde  bulundu. Açıklamada yer alan bilgilere göre, bu yıl turizmde lokomotif pazarlarda  kan kaybı yaşanacağı beklentisi, otelcilerin yeni pazar arayışlarına yönelik  yoğun bir çalışma planını hayata geçirmesine neden oldu.


Bu çerçevede TÜROB da bir yandan mevcut büyük pazarlardaki düşüşü  önlemek için çalışmalar yürütürken, bir yandan da daha küçük çaplı pazarların  büyütülmesi için çalıştığını, bu amaçla dünyanın dört bir yanındaki fuar ve  turizm etkinliklerinde yoğun temaslar sürdürdüklerini açıkladı. Son olarak Güney  Amerika, Güney Afrika ve Azerbaycan fuarlarına katılan TÜROB yönetimi, yeni  pazarların geliştirilmesi konusunda somut mesajlar verdi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen ve Güney Afrika'nın Cape Town  kentinde düzenlenen "WTM Afrika Fuarı"na iştirak eden TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi  ve Genel Koordinatörü Kasım Zoto,Avrupa ve dünyada mevcut olan resesyon ve  terörün burada da etkisini gösterdiğine dikkati çekti.
Zoto, Nijerya başta olmak üzere çevre ülkelerden helal turizm ile  ilgili dikkat çekici talep ve sorular geldiğine işaret ederek, "Güney Afrika'dan  2016 yılı için taleplerde düşüş olmasına rağmen başarılı bir organizasyon oldu.  Türk Hava Yolları, Cape Town, Durban ve Johanesburg şehirlerinden İstanbul'a tam  bir dolulukla uçuyor. Ancak bu yolcuların ağırlıklı transit olması düşündürücü.  Güney Afrika'dan geçen yıl Türkiye'ye 47 bin, tüm Afrika kıtasından ise 885 bin  turist geldi" dedi.
Açıklamaya göre, TÜROB'un önem verdiği pazarlardan biri de Azerbaycan  oldu. Bakü'de gerçekleştirilen AITF fuarıyla ilgili izlenimlerini paylaşan TÜROB  Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Uygar Koçaş ise şu değerlendirmelerde  bulundu:
"Azerbaycan bizimle aynı dili konuşan ve kültürel olarak da bize çok  yakın bir pazar. Azerbaycan'da en çok ziyaret edilen destinasyon Türkiye. Bununla  birlikte geçen yıl iki kere yaşanan devalüasyonun etkisi ile Azerbaycan halkı  tüketimlerinde kısıtlamaya gitmiş bu da tatil harcamalarının azalması ile  sonuçlanmıştır.
Ayrıca Türkiye'de yaşanan terör olaylarının da tüketici tercihlerine  olumsuz yansıdığını söylememiz gerek. Sonuç olarak, tatil alanında hala Antalya  Azeri pazarı için özellikle kaliteli her şey dahil konsepti ile rakipsiz,  İstanbul ise bir numaralı gidilecek şehir durumundadır. Yine de tanıtım  faaliyetlerimizin özellikle İstanbul, Kapadokya ve Azerbaycan pazarını hedefleyen  diğer şehirlerimiz için ara verilmeden devam ettirilmesi çok önemlidir." (Milliyet)