18.1.2021
Güncel

Turizmciler darbe girişimine ne dedi?

Turizmciler darbe girişimine ne dedi?
Turizmcilerden Türkiye'de yaşanan darbe girişimine büyük tepki geldi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB),Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)  girişimi kınayan birer açıklama yaptı.
Yapılan açıklamalar şöyle:
TÜROFED: ŞİDDETLE KINIYORUZ
''Halkın tercihlerine ve demokrasinin ön koşulu olan kurum ve kuruluşlara yönelik olduğuna inandığımız 15 Temmuz kalkışmasını, çağdaş ve modern bir toplum oluşturma arzusu ve doğrudan demokrasiye yönelik bir eylem olduğu kanaati taşıması nedeniyle şiddetle kınıyoruz.
Darbeleri önlemenin çaresi daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok iç barış ve daha çok katılımcılıktan geçmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle çalışmalarımızı kaldığımız yerden devam ettirerek, demokrasiye tüm gücümüzle sahip çıkacağız.
TÜROFED olarak demokrasi karşıtı her türlü girişimin karşısında bulunduğumuzu belirtir, ülkemizi karanlığa götürecek böyle bir şeyin bir daha yaşanmamasını dileriz.''
TÜROB: DEMOKRASİ EN BÜYÜK KAZANIMIMIZ
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, turizm sektörü temsilcileri olarak, ülkemizde meydana gelen darbe girişiminden dolayı derin üzüntü duyulduğu belirtildi. Türkiye'nin en büyük kazanımı olan demokrasiye tüm kesimler tarafından sahip çıkılarak bu girişimin boşa çıkartılmasından ise memnuniyet duyulduğu kaydedilen açıklamada, "Demokrasiye yönelik her türlü müdahalenin ve anayasal kurumlara karşı girişilen bu tür eylemlerin karşısındayız" denildi.
TÜRSAB KRİZ MASASI KURDU
''Sayın Üyemiz,
Öncelikle dün gece ülkemizde yaşanan ve demokrasimizi hedef alan hain girişimi kınıyor, tüm ulusumuza geçmiş olsun diyoruz. Yaşanan bu olaylardan en hızlı ve olumsuz biçimde etkilenecek olan sektörün turizm sektörü olacağı malumlarınızdır. Bu nedenle birliğimiz Genel Merkezi’nde olayların sektörde yarattığı etkilerin tespitini yapmak üzere bir 'Kriz Masası' oluşturulmuştur.
Bu çerçevede; olaylara bağlı olarak operasyonlarınızda yaşadığınız sorunları ve yurt dışından aldığınız tepkiler ile ilgili bilgileri aşağıdaki iletişim kanalları aracılığı ile kriz masamıza iletmeniz büyük önem arz etmektedir. Ulaştıracağınız bilgiler yönetim kurulumuzca değerlendirilecek, atılması gereken adımlar tespit edilecek ve başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere ilgili bakanlık ve kurumlar ile paylaşılacaktır.
Önemle duyururuz.''
AKTOB'TAN 'MİSAFİRLERİMİZİ ÜCRETSİZ AĞIRLAYALIM' ÇAĞRISI
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ise, üyelerini uçuşlarda yaşanan aksamalar sebebiyle transfer işlemlerinin kontrollü bir şekilde yapılması konusunda uyarmış; 'Acil durum-misafirlerimizin ulaşımı' başlıklı açıklamada, sorun yaşayan misafirlerin otellerde ücretsiz ağırlanması çağrısında bulunulmuştu.
AKTOB tarafından yapılan açıklama şu şekilde:
''Sayın Üyemiz,
Antalya Havalimanı'nda iniş ve kalkışlarda bir sorun yaşanmamakla birlikte, bazı uçak sirketlerinin gerek yurt içi gerekse yurt dışı ucuşlarında dün akşamdan bu yana  iptal veya uçak birleştirmeleri yaşanmakta olduğu haberleri alınmaktadır.
Gerek misafirlerimizin konforu gerekse havalimanında yaşanabilecek yığılmaları önlemek adina misafirlerimizin uçuşlarını önce havalimanından kontrol ettikten sonra transferlerinin yapılmasi önem arz etmektedir. Misafirlerimizin uçuşları gerçekleşinceye kadar otellerimizde her zamanki Türk misafirperverliği kapsamında ücretsiz ağırlanmalarını rica ederim. Uçuslar ile ilgili yeni gelişmeler oldukça tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.
Her zamanki duyarlılığınız icin teşekkür ederiz.''