16.6.2021
Güncel

Turizmde sil baştan imaj değişikliği!

Turizmde sil baştan imaj değişikliği!
Turizm sektörü, terörün neden olduğu pazardaki olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için imaj hamlesi yaptı.
Yeni Asır'da yer alan habere göre, Başbakan Binali Yıldırım'dan tanıtım için talepte bulunan sektör temsilcileri, "Dünyaca ünlü yüzlerle imaj çalışması yapılsın. Tarihi ve turistik yerlerin tanıtımı için yeni projeler hazırlansın. Yurt dışındaki Türklere mektup gönderilerek tatili Türkiye'de yapmaları için davette bulunulsun" dedi.
TÜRSAB'TAN BAŞBAKAN YILDIRIM'A 4 MADDELİK RAPOR:
Geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), sektöre yönelik yapılacak yardımların yanı sıra ülke imajına yönelik de bazı taleplerde bulundu. Başbakan Yıldırım'a sunulan imaj raporunda ise özellikle 4 madde dikkat çekiyor.
1- ÜNLÜ YÜZLER KULLANILSIN
TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtım bütçesinin ciddi bir şekilde artırılmasını isterken, sektördeki kurumlarla işbirliği halinde pazar bazında bir imaj kampanyası başlatılmasını talep etti. Yapılacak bu kampanya ve tanıtımlarda da dünyaca ünlü yüzlerin kullanılmasını istedi. Böylelikle Türkiye algısının güçlendirilmesi gündeme getirildi.
2- GÜVENLİ ÜLKE VURGUSU YAPILSIN
Raporda, Türkiye'deki turizm pazarını çok hızlı şekilde yükseltme olanağı bulunan Almanya, İran, Çin, Hindistan, Pakistan, Güney Amerika, Ortadoğu, Uzakdoğu, Asya Pasifik ve İskandinavya ülkelerine vurgu yapılıyor. Buralarda pazar bazlı tanıtım turları ve turizmde atölyeleri yaparak pazarların hareketlendirilmesi istendi. Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğu yönünde tanıtım çalışmalarının yürütülmesi de talep edildi.
3- BELÇİKA MODELİ
Terör olaylarının turizm sektöründeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için Türkiye'nin tarihi, kültürel ve turistik değerlerinin yeniden tanıtımı için projeler geliştirilmesi talep edildi. Raporda, Brüksel havalimanında yaşanan bombalı saldırıdan sonra Belçika'nın gerçekleştirdiği ve elektronik ortamda yayınladığı "Neden Belçika'ya gidebilirsiniz" çalışması örnek olarak hatırlatıldı.
4- DAVET MEKTUBU
TÜRSAB, Türkiye'deki turizm pazarının yeniden canlanması için Başbakan Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın da yurt dışındaki Türkler için bir davet mektubu yazmasını istedi. Bu mektup ile yurt dışındaki Türk vatandaşlarının tatil programlarını ülkelerinde gerçekleştirmeleri için davet yapılması gündeme getirildi.