16.6.2021
Güncel

Turizmdeki düşüş ören yerlerini de vurdu

Turizmdeki düşüş ören yerlerini de vurdu
Turizmdeki düşüş örenyerlerini de vurdu. Acentelerle örenyerlerini ziyaret eden turist sayısı ilk 3 ayda yüzde 55 azaldı. Türkiye’nin en bilinen antik kentlerinden Aspendos’a geçtiğimiz yılın yalnızca üçte biri kadar ziyaretçi geldi.


Türkiye'nin turizmdeki tanıtımında en önemli rolü üstlenen örenyerleri de düşüşten nasibini aldı. <spanstyle="line-height:1.6">Taylan Özgür'ün haberine göre, b<spanstyle="line-height:1.6">ünyesinde tarihi antik kentleri ve müzeleri bulunduran örenyerlerini ziyaret eden turist sayısı ilk 3 ayda yüzde 55 azaldı. Bu azalmanın nedeni olarak; Rusya krizinin yanı sıra, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin terör tehdidi nedeniyle otelden çıkmaması gösterildi. Örenyerlerindeki en büyük kayıp her yıl ziyaretçi sayısıyla rekorlar kıran Myra Örenyeri’nde oldu. Antalya’daki antik tiyatroyu ziyaret edenlerin sayısı yüzde 73 oranında düştü. Dünyaca ünlü Aspendos Örenyeri’ne ise geçen yılın ilk 3 ayında 32 bin 933 turist gelirken, bu yılın aynı döneminde 10 bin 163 kişi ziyaret etti.
Turist otelden çıkmıyor
Antalya Kent Konseyi Çalışma Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, Antalya Bölgesi’nde turistler tarafından en çok ziyaret edilen 8 örenyerinin 6’sında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre düşüş yaşandığını söyledi. Düşüşün nedenini küresel terör tehdidine bağlayan Yavuz, “Geçen yılın aynı döneminde acentelerle gelen turist sayısı yüzde 35 azalırken, örenyerlerinin aynı dönemde yüzde 55 düşmesi gelen turistlerin otelden çıkmaya imtina ettiklerini gösteriyor” diye konuştu.
Aynı dönemde Antalya Müzesi’nin sadece bin 421 ziyaretçi aldığını belirten Yavuz, özellikle Hristiyan inancına sahip kişiler için çok önemli bir tarihi yapı olan Aziz Nikolaus Kilisesi’ne yapılan ziyaretlerdeki düşüşe dikkat çekti. Yavuz, “Geçen yıl acentelerle Ocak-Mart döneminde 16 bin 999 turistin ziyaret ettiği Aziz Nikolaus Müzesi’ni bu yıl aynı dönemde sadece 7 bin turist gezdi. Antalya Müzesini de yılın ilk üç ayında acenteler vasıtasıyla sadece bin 423 kişi ziyaret etti” dedi.
Yakıt desteği uzatıldı yeni paket yola çıktı
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, yabancı ülkelerden Türkiye’ye gelen uçaklara Nisan ve Mayıs ayları için açıkladıkları yakıt desteğinin Eylül ayına kadar uzatıldığını duyurdu. Kahramanmaraş Kültür ve Turizm Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, Rusya’ya ait uçağın düşürülmesinin ardından, turizmde bir süreç yaşandığını ifade eden Ünal, Rusya’dan gelen turistlerin yüzde 75’inin de Antalya’yı tercih etmesinin turizm açısından bir sıkıntı doğuracağı gerçeğinin ortaya çıktığını kaydetti. İçeride turizm sektörünün zarar görmemesi için bir turizm destek paketi açıkladıklarını vurgulayan Bakan Ünal, önümüzdeki hafta Salı günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile de turizm sektörüne dönük bir küçük istihdam paketi daha açıklayacaklarını bildirdi.