16.6.2021
Güncel

Turizminde bombalı saldırılar sonrası iptaller yüzde 40'a ulaştı

Turizminde bombalı saldırılar sonrası iptaller yüzde 40'a ulaştı

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yapılan turizm değerlendirme toplantısında, sektörde yaşanan sıkıntılar görüşüldü. Devletin destek paketi olumlu ancak yetersiz bulunurken, Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tonbul, ülkede yaşanan bombalı saldırılar sonrası iptallerin yüzde 40'a ulaştığını söyledi.

Kuşadası'nda Kaymakamlık ve Belediyenin katkılarıyla Ticaret Odası'nca turizm sezonu değerlendirme toplantısı düzenlendi. Kentin mülki amirlerinin yanı sıra çok sayıda turizmci toplantıya katılıp sorunları konuştu.
Turizm gelirlerinde yüzde 42 gerileme beklendiğini belirten CHP'li Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, "TEPAV raporuna göre, 2016'da turizmden 28 milyar dolar gelir beklenirken, bu rakam yaşanan olaylar sonrası 12 milyar dolar gerileyerek, 16 milyar dolara inmesi bekleniyor. Kuruvaziyer turizminin başkenti Kuşadası'na geçtiğimiz yıl 502 gemi ile 500 bin 718 yolcu gelirken, bu yıl 390 gemi ile 400 bin yolcuya gerileyeceği ön görülüyor" dedi.
'KRİZ TURİZMDEN BANKALARA SIÇRAYABİLİR'
Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tonbul ise sektörün genel bir değerlendirmesini yaptıktan sonra, birçok büyük tesis ve turizmcinin bankalara borçları olduğunu hatırlatarak, "Böyle devam ederse turizmde yaşanan kriz bankalara, finans kurumlarına sıçrayacağına inanıyorum" dedi.
'TURİZMİN İKİ ANA PAZARI VAR: AVRUPA VE RUSYA'
İptallere rağmen turizmcilerin fiyat politikasında ısrarlı olması uyarısında bulunan Tonbul, bazı otellerin yüzde 30 ile 55 arasında indirim duyurusu yaptıklarını söyledi. Tonbul, "Türkiye'nin turizmde iki ana pazarı var; biri Avrupa diğeri ise Rusya. Rus pazarında kriz uçak düşürülmeden önce başlamıştı. Turizmcilerin 250 milyon dolar alacağı vardı. Bu rakam bugünlerde 300 milyon civarında. Avrupa pazarında ise bir algı krizi var. Devletin verdiği teşvikler olumlu olmakla birlikte, teşviklerin turizmcilere, uçak şirketlerine verilmesi yerine tüketicinin kendisine verilmeli. Bundan böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dedi ve krizin herkes için bir özeleştiri yapma fırsatı yarattığını söyledi.
'KRİZİN ARTÇI ETKİLERİ YAŞANANLARDAN DAHA FAZLA OLACAK'

Turizm sezonunun birinci bölümünün, ikinci yarısını finanse edeceği yönünde beklentiler olduğunu hatırlatan Tonbul, "Son olaylarla ne olacağı belli değil. Bombanın patladığı pazar günü akşamı rezervasyonlara baktığımızda Antalya'ya 1664 kişi rezervasyon yaptırmış, 518 kişi ise iptal etmiş. Kuşadası'na 57 rezervasyon var, 25 iptal. Bodrum ise iyice dibe vurmuş. Turizm pazarlarına baktığımızda ise en büyük kayıp yüzde 90.8 ile Fransa pazarında gerileme var. Almanya'da yüzde 24, Belçika'da 35, Hollanda'da 43, İngiltere'de yüzde 37, ülke ortalamasında ise yüzde 40 gerileme var. Bu krizin artçı etkileri, yaşananlardan çok daha fazla olacaktır" diye konuştu.
Türkiye son 6 ayda Ankara'da üst üste yaşanan 3 patlamayla sarsılmış, 19 Mart Cumartesi günü İstanbul Taksim'de gerçekleşen intihar saldırısının ardından birçok ülke Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısı yapmıştı.