26.1.2021
Güncel

Türk-Rus ilişkilerini geliştirmek için eylem planı!

Türk-Rus ilişkilerini geliştirmek için eylem planı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus lider Vladimir Putin St. Petersburg'da yaptıkları görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında ilişkileri geliştirmek için 2016-2019 arasında orta vadeli bir eylem planı yaptıklarını açıkladı.
Bbc’de yer alan haber göre, Putin "somut ve yapıcı bir görüşme" olduğunu söylerken, ikili, bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarını belirtti.
Putin "ilişkilerimizin tarihinde farklı dönemler, trajik sayfalar oldu ama karşılıklı saygı ve ortaklık mantığı öne çıkıyordu." dedi ve
"Türkiyedeki zor siyasi duruma rağmen, St.Petersburg'a gittiği için" Erdoğan'a teşekkür etti.
Putin, , "Türkiye'ye yönelik yaptırımları adım adım kaldıracağız" dedi. "İlişkilerin eski seviyelere taşınmasında iki taraf da kararlı" diyen Erdoğan da "peyderpey" atılacak adımları şöyle sıraladı:
Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden canlandırılması
Charter uçuşların tekrar hayata geçirilmesi
Tarım ürünleri dahil ikili ticaretleri kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması
Türk müteşebbislerinin Rusya'daki faaliyetlerinin önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekkülü şekilde tekrar yürürlüğe konması
Putin, "Ekonomik, siyasi, bilimsel, kültürel ve insani ilişkileri geliştirmek için 2016-19 arasında orta vadeli programı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Erdoğan'la bu konuları görüştük. İki ülkenin karma komisyonları görüşmeler yapacak. Stratejik planlama toplantıları yapılacak." dedi.
İki ülkenin ticari işbirliğinde enerji ve enerji projelerinin kilit önemde olduğunu söyleyen Vladimir Putin ayrıca Türk akım ve Akkuyu projeleri için somut adımlar atılması gerektiğini belirtti.
'Turizm konusunda üzerimize düşeni yapacağız'
Putin turizm konusunda kriz öncesindeki seviyeye dönmenin zaman alacağını vurgularken, "Turist güvenliğinin maksimum derecede sağlanması durumunda üzerimize düşeni yapacağız." diye konuştu. Putin Charter uçuşların başlamasının da zaman alacağını ancak muhakkak olacağını belirtti.
Rus lider "Türk şirketlerin Rusya'daki inşaat projelerindeki çalışmalarının da tekrar başlatılacağını ve yine büyük projelerin hayata geçeceğini" söyledi.
Putin heyetlerin Suriye konusunu da basın toplantısında sonra ele alacağını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da Akkuyu Nükleer Santrali projesine stratejik yatırım statüsü verileceğini, savunma işbirliğinin arttırılacağını ve Türk-Rus ortak yatırım fonu konusunda da mutabık kalındığını vurguladı.
Erdoğan bölgesel konuların ele alınacağı Rusya, Türkiye ve Azerbaycan ortak mekanizması konusunda da mutabık kalındığını belirtti.
Erdoğan "Putin'in darbe gecesi hemen bizi aramış olması psikolojik açıdan büyük bir önem arz etmiştir" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca "Türkiye- Rusya ilişkileri örnek bir seviyeye ulaştı. Bizler bu noktaya tesadüfen değil, ortak işbirliği sayesinde geldik. Temaslarımızı yoğun şekilde sürdüreceğiz. Türkiye- Rusya ilişkilerinin geçmişe göre çok daha güçlendiğini, krizlere karşı daha dirençli hale geldiğini düşünüyoruz" dedi. (bbc)