16.6.2021
Güncel

Türkiye güvenlik ve 'benzersizlik' kategorilerinde sınıfta kaldı!

Türkiye güvenlik ve 'benzersizlik' kategorilerinde sınıfta kaldı!

Alman seyahat dergisi Fvw tarafından yürütülen 2016 Destinasyon Araştırması’na İspanya damgasını vurdu. Türkiye, pek çok kategoride ilk sıralarda yer alırken, güvenlik ve 'benzersizlik' kategorilerinde sınıfta kaldı. İşte Almanya pazarında en çok tercih edilen 10 destinasyon ve detayları...
Alman seyahat dergisi Fvw, yaz sezonu kapıya dayanmışken Almanya pazarının nabzını tuttu. Alman seyahat acenteleri ile gerçekleştirilen '2016 Destinasyon Araştırması'nın sonuçlarına göre, İspanya’nın turistik bölgeleri, diğer Akdeniz destinasyonlarına göre Alman seyahatçilerin tercihleri arasında ilk sıraya yerleşti.
TÜRKİYE’NİN POPÜLER YAZ DESTİNASYONLARI İLK 10'DA
Şubat ve mart aylarında yürütülen araştırmada, ilk 3 sıraya Mayorka, İspanya (anakara) ve Kanarya Adaları yerleşirken, onları sırasıyla şu destinasyonlar takip etti: Portekiz, Türk Rivierası, İtalya, Yunanistan, Türkiye’nin Ege Kıyıları, Mısır ve Tunus.
Araştırma, 260 Alman seyahat acentesinin yöneticileri ile gerçekleştirildi ve 10 ayrı ürün ve imaj kategorisi üzerinden değerlendirme yapıldı. Kategoriler ayrı ayrı incelendiğinde, genel sıralamaya göre oldukça büyük değişiklikler olduğu gözlemlendi.
Kategoriler arasında ‘güven ve emniyet’, paranın karşılığını alma, otel kalitesi, uçuş bağlantıları, servis kalitesi, plaj kalitesi, misafirperverlik, manzara ve doğa ile ‘benzersizlik’ yer aldı. Genel sıralama bu kategorilerin önem sıralamasına göre belirlenirken, en önemli değerlendirme kriteri güvenlik ve fiyat oldu.
Genel sıralamada (en düşük puan en yüksek başarıyı temsil etmek üzere), Mayorka 4.28, İspanya 4.72 ve Kanarya Adaları 4.73 puan ile ilk 3 sırada yer aldı. Onları, 4.73 ile Portekiz takip etti.
İSPANYA GÜVENLİKTE DE BİRİNCİ
Mayorka, İspanya ve Kanarya Adaları güven ve emniyet kategorisinde de ilk 3 sırada yer alırken, onları Portekiz ve Yunanistan takip etti. Uzmanlar, bu sonuçların seyahat acentelerinin konu güvenlik olunca Doğu Akdeniz destinasyonları yerine Batı Akdeniz destinasyonlarını tercih ettiğini ortaya koyuyor. Güvenlik, bu sene özellikle aileler olmak üzere Alman seyahatçilerin en önemli kriteri haline gelmiş durumda.
FİYATTA İLK SIRA MISIIR'IN
Öte yandan, konu ödenen paranın karşılığını almak olunca, sıralama Mısır, Türkiye ve Tunus şeklinde oluştu.
TÜRK RİVİERASI OTEL KALİTESİNDE BİRİNCİ
Ürün kategorilerinde ise sıralamada önemli değişiklikler olduğu gözlemlendi. Türk Rivierası, Mayorka ve Kanarya Adaları ‘otel kalitesi’ kategorisinde ilk 3 sırada yer alırken, sıralama; en iyi plaj kalitesinde Mayorka, Mısır ve Türk Rivierası; uçuş bağlantısı kategorisinde ise mayorka, Kanarya Adaları ve Türk Rivierası olarak gerçekleşti.
TÜRKİYE, MİSAFİRPERVERLİKTE DE BİRİNCİ SIRADA
Tercihleri görece daha az etkileyen servis ve imaj kategorilerinde de önemli değişiklikler göze çarptı: Türkiye ve Portekiz misafirperverlik kategorisinde İspanya destinasyonlarının önüne geçerken, servis kalitesinde ilk 3 yine İspanya’nın oldu.
Mısır ise ‘benzersizlik’ kategorisinde açık şekilde ilk sırada yer alırken, onu Portekiz, Yunanistan ve İtalya takip etti. Portekiz ayrıca, manzara ve doğa kategorisinde de İtalya, mayorka ve İspanya’nın önünde yer alarak birinci sıraya yerleşti.
'İSPANYA DESTİNASYONLARI VE PORTEKİZ FİYAT DIŞINDA HER ALANDA BAŞARILI'
Uzmanlara göre, Mayorka, İspanya anakara, Kanarya Adaları ve Portekiz’in ‘paranın karşılığını almak’ dışındaki tüm kategorilerde başarılı olması listeyi ilk 4 sırada bitirmelerini sağladı.
‘TÜRKİYE GÜVENLİK VE BENZERSİZLİKTE SINIFTA KALDI’
Diğer destinasyonlar ise bazı kategorilerde ilk sıralarda yer alırken, bazılarında başarılı olamadı. Türkiye, fiyat, otel kalitesi ve misafirperverlikte ilk sıralarda yer alırken, güvenlik ve benzersizlik kategorilerinde sınıfta kaldı.
Yunanistan ve İtalya, doğal güzellikleri ve benzersizlikleri ile öne çıkarken, diğer kategorilerde daha gerilerde kaldı.
Fiyat ve benzersizlikte ilk sırada yer alan Mısır ve fiyat listesinde ilk 3’te yer alan Tunus ise diğer kategorilerde son sıralarda yer aldı.