18.1.2021
Güncel

Yunan Turizmciler İstanbul'da

Yunan Turizmciler İstanbul'da
Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) davetlisi olarak İstanbul'da bulunan Yunan turizmciler, İstanbul'un tarihi ve doğal güzelliklerini ziyaret ettikten sonra Taksim Meydanı'nda Beyoğlu Belediyesinin düzenlediği iftar yemeğine katıldı.
YUNANİSTAN PAZARIYLA İLGİLİ UMUTLAR YEŞERDİ | HEDEF 2018'DE YENİDEN YÜKSELİŞ

Son üç yıldır daralma eğiliminde olan Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarından Yunanistan’la ilgili hedef çıtası yükseldi. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) davetiyle Türkiye’ye gelen ve Ramada İstanbul Taksim Hotel’de ağırlanan 60 kadar üst düzey Yunan turizmci, verdikleri iyimser mesajlarla Yunanistan turizm pazarıyla ilgili beklentileri yükseltirken, 2018 yılından itibaren bu pazarın yeniden artışa geçmesini hedefleniyor.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir, iki ülke turizminin eski günlerine dönmesi için TÜROB olarak çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Taşdemir, Türkiye’ye gelen Yunan turist sayısı 2014 yılında 830 bin ile rekor kırarken, 2015 yılında 755 bine geriledi. 2016 yılında 593 bin oldu. Bu yıl 4 ayda geçen yılın aynı dönemine göre %12 düşüşle 156 bin kişi oldu. Gelecek yıldan itibaren yükselişin yeniden başlamasını bekliyoruz. Buna karşılık Türkiye'den, Yunanistan'a giden Türk turist sayısı 2015 yılı itibariyle 1.2 milyona yaklaştı. Türkiye, Yunanistan’ın en büyük 10 turizm pazarından biri haline geldi. Bir anlamda turizm sektöründe iki ülke arasındaki roller değişti ve Türkiye, Yunanistan için kaynak pazar haline geldi. Bunu yeniden dengelememiz gerekiyor.” diye konuştu.

yunan-iftar1
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Taksim Meydanı'ndaki iftar yemeğine gelen turizmcileri karşılayarak, bir süre onlarla sohbet etti. Demircan burada yaptığı konuşmada, Ramazanın bereket ve rahmet ayı olduğunu söyledi. Ramazanın insanları kucaklaştıran ve kardeşliği öğreten bir havası olduğunu dile getiren Demircan, bu ayın özel havasından herkesin faydalanması gerektiğini anlattı.
Demircan, Taksim Meydanı'nda TÜROB'un davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Yunan turizmcileri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Yunanistan'dan buraya gelmiş bir grup misafirimiz var. Onlar da bu Ramazan ayının bu iftarını, bu güzelliğini, bu ramazanın atmosferini burada bizlerle yaşamak istediler. Bu iftar vaktinde onları burada ağırlamak bizim için mutluluk. Bu organizasyon nedeniyle başta TÜROB olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Cenab-ı Allah birliğimizi daim eylesin. Aramıza fitne sokmaya çalışanlara fırsat vermesin." diye konuştu.
yunan-iftar9
TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir ise Yunanistan'ın Türkiye için önemine değindi. Son zamanlarda Yunanistan pazarında ciddi bir daralma olduğunu belirten Taşdemir, "Komşumuz ve turizmde önde gelen pazarımız konumundaki Yunanistan'dan ülkemize olan turizm talebindeki gerilemeyi durdurmak ve bu daralmayı gidermek için Yunanistan'dan yaklaşık 60 civarında turizmciyi buraya davet ettik. Organizasyona Yunanistan'dan Dimaki Travel, Türkiye'den EkoTours Seyahat Acentası ve üyemiz Ramada İstanbul Taksim Hotel destek verdi. Onları buraya davet etmekteki temel amacımız kentteki yaşam ve sosyal hayatın akışı ile her şeyin normal olduğunu göstermek. Onların da burada gördüklerini, yaşadıklarını döndüklerinde Yunanistan'da paylaşmalarını sağlamak. Grup içerisinde Selanik bölgesine yakın Menemeni'nin Belediye Başkanı Lazaros Kirizoglou'da bulunuyor. İstanbul'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten sayın Kirizoglou'nun aynı zamanda bu bölgede bulunan toplam 38 belediyenin "Belediyeler Birliği" başkanı olması bizler için son derece önem taşıyor. Biz bu etkinliklerin oldukça pozitif sonuçlarının ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz. Yunan vatandaşları için komşu kapısı olarak İstanbul başta olmak üzere Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Kapadokya, Muğla (Marmaris, Bodrum) İzmir (Çeşme) ve Aydın (Kuşadası) önemli merkezler. Diğer yandan son yıllarda ülkemizden Yunanistan ve adalara önemli oranda turizm hareketi görüyoruz. Netice olarak iki ülke turizminin eski günlerine dönmesi için Türkiye Otelciler Birliği olarak çalışmalarımızı tüm gücümüzle sürdürüyoruz." değerledirmesini yaptı.