21.6.2021
Güncel

Yunanistan turizmde rekora koşuyor

Yunanistan turizmde rekora koşuyor
İçinden geçtiği ekonomik kriz ile geçtiğimiz yıllarda olumlu haberlere hasret kalan Yunanistan, turizm ile gülmeye başladı.

Kimi yerlerde Yunanistan mucizesi olarak adlandırılan gelişme çerçevesinde, 2015 yılında ülkeye nüfusunun iki katından fazla rekor sayıda turist geldi.
Türkiye ve Kuzey Afrika’daki güvenlik sorunları Yunanistan’a gelen ziyaretçi sayısının artmasına neden oluyor. Yunanistan Turizm Konfederasyonu Sete, endüstri için başarılı bir yıl daha beklerken ülkeye gelen turist sayısının 25 milyonu bulması tahmin ediliyor. Eleftherios Venizelos Havalimanı’ndan açıklanan verilere göre gelişlerde yüzde 6,1’lik bir artış görüldü.

'15 MİLYON TURİSTİN ÜZERİNE ÇIKACAĞIMIZI SANMIYORDUK'
Euronews'ten Özgür Zentürk'ün haberine göre, bunun en büyük nedenlerinden biri ise Türkiye ve Kuzey Afrika’da yaşanan güvenlik endişeleri. Euronews’dan Sasha Vakulina’nın sorularını yanıtlayan Yunan İşletmeler Federasyonu Kıdemli Ekonomisti Michael Massourakis de bu duruma dikkatleri şu şekilde çekiyor.
“Biz 14-15 milyon turistin üzerine çıkabileceğimizi sanmıyorduk ve bunu 2004 Olimpiyat Oyunları’nda bekliyorduk. Gerçek ise şu anda 25-26 milyon turistteyiz ve bu sadece Yunanistan’ın rakiplerinden daha iyi iş çıkardığı için değil, bunu kabul ediyoruz. Çünkü aynı zamanda bu jeopolitik nedenlerden kaynaklanıyor.”

TURİZMDE VERGİLER ARTTI
Ülkede otel inşaatları ve tarihi yerlerin restorasyonlarına hız verilirken, hükümet ise yeni vergilerle turizm sektörünün kapısını çaldı.
Çarşamba günü konaklama fiyatlarında KDV yüzde 6.5’dan yüzde 13’e çıkartılırken, yiyecek içecekte ise bu oran yüzde 13’den yüzde 24’e yükseltildi.
Bu durum turizm sektörünün de tepkisini çekti. Ancak yetkililer özellikle konaklama için getirilen ek verginin turistlerden alınacağını, hotellere herhangi bir yük getirmeyeceğini belirtiyor. Massourakis’e göre bu adımların atılması gerekiyor:
“Biz kamu hesapları açısından 2010’dan 2014’e çok önemli ilerlemeler kaydettik. Fakat 2014’den 2016’ya kadar neredeyse bir durgunluk vardı. Ve şimdi bu ayarlamalara devam etmek zorundayız. Yani daha sıkı kemer sıkma dönemine giriyoruz. Bu geçtiğimiz üç yıldaki durumla karşılaştırıldığında büyük olasılıkla söylenebilecek doğru kelime.”

5 KİŞİDEN BİRİ TURİZMDEN EKMEK YİYOR

Ülkede işsizlik oranı yüzde 25’e demir atarken, turizm her 5 Yunanlıdan 1’ine ekmek sağlıyor. Yunanistan’da genç nüfustaki işsizlik oranı ise Eurostat’ın şubat ayında açıkladığı verilere göre yüzde 51,4 civarında bulunuyor. Durgunluk dönemine takılmış, acil kurtarma paketlerine ihtiyaç duyan ve görünüşte kalıcı mali huzursuzluğa kilitlenmiş Yunanistan için turizm can simidi görevi görüyor.
2015 yılında ülkeye gelen 23.5 milyon tatilci 18 milyar eurodan fazla para bıraktı. Bu da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 24’üne tekabül ediyor.