15.1.2021
Güncel

Yurt dışı turlarında yoğun iptal var

Yurt dışı turlarında yoğun iptal var
Yurt dışı turlarında yoğun iptal var, acenteler acil esneklik istiyor. Dünya Gazetesi'nden Merve Yiğitcan'ın haberine göre, son 3 günde çoğu yurt dışı olmak üzere binlerce tur iptal edildi. İptallerin yüzde 15’i geçtiği öğrenildi.

DEĞİŞİKLİK VAR, İADE YOK


İptallerin ardından tüketicilerin mağdur olmamasını isteyen tur şirketleri ise harekete geçti. Alınan olağanüstü tedbirlerin ardından tur şirketleri, durumdan etkilenen vatandaşların turlarını hiçbir bedel almadan ileri bir tarihe erteliyor. Tur ücretinin iadesi ise şimdilik gündemde yok.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, yurt dışına çıkışlarda önceki günden bu yana sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Çok sayıda kişinin tedbirler gereği seyehatlerini iptal etmek zorunda kaldığını dile getiren Gürcün, tüketicilerin elinde olmadan gerçekleşen bu sorunlar nedeniyle tur şirketlerinin müşterilerini mağdur etmek istemediklerini dile getirdi. Tur iptallerinde iade konusunda, tur şirketlerinin kontrolü olmayan nedenlerden ötürü iade yapılmasının güç olduğunu söyleyen Gürcün, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Anlaşmalar gereği son dakika iptallerde tur şirketlerine hava yolu ve otel gibi tedarikçiler ödeme yapmıyor. Mesela hava yolu şirketleri en az 15 gün önce bilet değişikliğini yapıyor. Biz de konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla görüşmeler halindeyiz. Tüketicinin mağdur olmaması için hava yolu ve diğer tedarikçilerden kurallarını esnetmeleri için baskı yapılmasını istedik. Böylece tüketicinin zararı oluşursa bir kısmını telafi edebiliriz.”

KURUMLARDAN BELGE ALMALARI YETERLİ


Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, yaklaşık 3 milyon kamu personelinin bulunduğunu, aileleriyle beraber 10 milyon kişinin alınan tedbirlerin doğrudan ya da dolaylı olarak kapsamına girdiğini söyledi. Bu haliyle durumun ciddi olduğunu ve tedbirlerin uzun sürmemesini arzu ettiklerini belirten Onaran, kendilerinin ve genel olarak sektörün şu an aldığı önlemin, tedbirlerin etkilediği müşterilerin turlarını istedikleri bir tarihe koşulsuz erteleme hakkı verilmesi olduğunu kaydetti. Sadece paket turların değil, otel ve uçak rezervasyonlarının da etkilendiğini hatırlatan Onaran, “Yani memleketine gitmek isteyen de gidemiyor. Tabii bu tedbirleri suistimal etmek isteyenler de olabilir. Dolayısıyla, turunu iptal ettirmek isteyenlerden sadece çalıştıkları kurumlarıyla ilgili bir belge istiyoruz. Çünkü hava yolu şirketleri de bizden bunu istiyor” diye konuştu.

KONGRE VE FUARLAR ŞİMDİLİK ETKİLENMEDİ


Yaşanan gelişmeler 2 yıldır ‘dayak yiyen’ turizm sektörüne bir darbe daha indirirken, fuar ve kongre turizmi için şimdilik sıkıntı yok. Bunun nedeni ise kongre ve fuar sezonunun eylülün ikinci yarısından itibaren başlayacak olması. TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, şu ana kadar iptal edilen bir fuar ve kongre olmadığını, sezon başladığında mevcut konjonktüre göre gelişmelerin takip edileceğini söyledi. Fuar ve kongrelerin satışlarının 1 yıl önceden yapıldığını hatırlatan Ersözlü, “Kongre ve fuar katılımcıları klasik turistten biraz daha farklı. Yani daha profesyonel ve daha sağduyulu. İptal konusunda daha temkinli yaklaşırlar. Bu nedenle şu an izlemedeler. Fuar takvimi canlandığındaki duruma göre hareket edeceklerdir” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, kültür sanat dünyasında da etkinlik iptalleri devam ediyor. Son olarak İKSV, İstanbul Caz Festivali kapsamındaki konserlerden 22 Temmuz’a kadar olanlarını ileri bir tarihe erteledi. 22 Temmuz’dan sonraki konserler ise şu an için programdaki gibi devam edecek.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YAPACAKLAR 4 SAAT ÖNCESİNDE HAVALİMANINDA OLMALI  • Gri hizmet pasaportu olan kişiler, yurt dışında çıkış yapmalarına neden olan görevlendirmeyle ilgili 15 Temmuz’dan sonra düzenlenmiş ıslak imzalı muvaff akiyet belgesi alması gerekiyor.

  • Yeşil pasaportlu kişilerin çalıştıkları kurumdan 15 Temmuz’dan sonra düzenlenmiş ıslak imzalı muvaff akiyet belgesi alması gerekiyor.

  • Diğer çalışan tüm kamu personelinin pasaportla yurt dışına çıkışı için çalıştıkları kurumdan 15 Temmuz’dan sonra düzenlenmiş muvaff akiyet belgesi almasıgerekiyor.

  • Yeşil pasaport sahibi çocuklar, ilgili pasaportu alma hakkını hangi ebeveyni üzerinden elde ettiyse o ebeveynin kurumdan yazı alması gerekiyor. Yine yeşil pasaport alma hakkını eşi üzerinden sağlayan kişilerden eşlerinin kurumundan 15 Temmuz’dan sonra düzenlenmiş muvaff akiyet belgesi almaları gerekiyor.

  • Yeşil ve gri pasaportu bulunan emekliler, havalimanındaki kontrol sonrası yurt dışı çıkışlarını gerçekleştirebiliyor. Yanında hiçbir evrak getirmeleri gerekli değil.

  • Hiçbir memurun kimlikle çıkışın yeterli olduğu ülkelere geçişine izin verilmeyecek. (KKTC ve Gürcistan)

  • Havalimanlarında ekstra alınan bu önlemler nedeniyle yoğunluktan etkilenmek istemeyen yurt dışına çıkış yapacak vatandaşların işlemlerini sağlıklı yürütebilmesi için 4 saat öncesinden havalimanına gelmeleri gerekiyor.