16.6.2021
İnanç

‘Bütün Tanrıların Tapınağı’ Pantheon’u mutlaka görün …

‘Bütün Tanrıların Tapınağı’ Pantheon’u mutlaka görün …
Roma’nın muhteşem yapısı, ‘Bütün Tanrıların Tapınağı’ Pantheon …
Roma bildiğiniz üzere günümüz İtalya’sının başkentidir. Aynı Roma geçmişte de dünya tarihine damga vuran Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. Hem Roma İmparatorluğu, hem de Roma şehri için bugüne kadar binlerce sayfa yazılmıştır ve yazılmaya da devam edecektir. Ben de yeri geldiğinde Roma şehrinden bahsetmek istiyorum çünkü Roma çok etkileyici bir şehir, kesinlikle anlatılmayı hak ediyor… Ancak bu yazımda Roma’da beni en çok etkileyen yapılardan biri olan/hatta en çok etkileyen yapı olan Pantheon Tapınağı’ndan bahsetmek istiyorum…
Dediğim gibi Roma’da adım attığınız her yer, gördüğünüz her şey sizi büyüleyecek ve kendine hayran bırakacaktır. Benim de tam olarak yaşadığım duygu buydu… Bu duygu seli içerisinde Roma sokaklarında yürürken, sıradaki hedefimize yani Roma’nın günümüze kadar sağlam kalmış tek eseri olan Pantheon’a doğru ilerlerken heyecanlandığımı ve giderek meraklandığımı itiraf ediyorum. Dile kolay, 2 bin yıldan fazla hüküm sürmüş olan ve her ne kadar birçok yönüyle eleştirilmesi gerekse de, özellikle mimarisi, sanatı, kültür ve edebiyatı gibi günümüz dünyasını da iyi yönden etkilemesi ve beslemesiyle övgüye layık bir imparatorluktan günümüze kadar korunabilmiş tek yapıyı görmek var işin ucunda. İşte bu duygu seli ile yürürken Roma’nın tarih kokan kadim sokaklarında ellerimizde haritayla ansızın karşımıza çıkıverdi Pantheon.

O anı asla unutamam, olduğum yerde kalakaldım. Okuduğum bütün mitolojik hikayeler, Roma dönemini konu alan onca film ve müthiş hikayeleriyle beni büyüleyen “bütün tanrıların tapınağı” Panteon tam karşımda duruyordu. Romalı komutan Marcus Vipsanius Agrippa tarafından MS. 31 yılında yapılan ve daha sonra çıkan bir yangınla kül olduktan sonra, Roma’nın en önemli imparatorlarından olan İmparator Hadrian tarafından 126 yılında yeniden yapılarak Agrippa’ya adanmış. Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim, bütün Roma’da onlarca ihtişamlı (hatta en ihtişamlı yapılar) yapının inşa edilmesine vesile olan Hadrian, bunların hiç birine kendi adını vermemiştir.

Kelime manası olarak da “Bütün Tanrıların Tapınağı” anlamına gelen Pantheon, mimari yapısıyla adeta büyülüyor. Öyle ki aralarında Mimar Sinan’ında olduğu çok sayıda mimar bu yapıdan çok etkilenmiş ve oradaki mimari çizgileri, kendi eserlerine yansıtmışlardır (Özellikle kubbe yapısı). Vatikan gibi günümüz dünyasının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen yapı da dahil olmak üzere Rönesans sonrası Avrupa’da inşa edilen onlarca kilisede Pantheon'dan esintiler bulmak mümkündür. Tapınağın özellikle içindeki gökyüzünü gören tamamen betondan inşa edilmiş olan ve bu yönüyle de bir kes daha kendine hayran bırakan kulesi insanı adeta büyülüyor. O dönemin koşulları göz önünde bulundurularak günümüz mimari yapılarıyla bir kıyaslamaya gidildiğinde Pantheon’un ihtişamı bir kez daha ortaya çıkıyor.

Tapınağın bir de küçük bir mitolojik öyküsü bulunuyor, buna göre burada yer alan Roma’nın kurucusu Romulus’un heykelinin yerinde bulunan heykel bir kartal tarafından alınmıştır ve ölümünden sonra Cennete, tanrıların arasına gönderildiğine inanılır.
Pantheon’un esas kullanım amacı ise hala tartışma konusudur. Tapınak olarak sınıflandırılır fakat Roma’daki diğer tapınak yapılarından farklıdır. Pantheon günümüze kadar oldukça korunmuş bir halde gelmiştir. Bunun nedeni ise İmparator Phocas’ın yapıyı Papa Boniface VII’ya vermesi o günden günümüze kilise olarak kullanılmasıdır. Yapıldığı tarihten bugüne aktif olarak kullanılan bir yapıdır.
Roma’da Novada Meydanı’nda bulunan Pantheon’un, adeta ziyaretçi akınına uğradığını da belirtmem gerekiyor. Dünyanın dört bir yanından binlerce turist bu muhteşem yapıyı görmek için geliyor ve orada bulunan bütün turistlerin yüzlerinden hayranlık akıyor adeta.

Roma’ya yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka görün diyeceğim yapılardan biri Pantheon’dur. Pantheon’un yanında bulunan meşhur Roma dondurmacılarından dondurma alın, dünyanın en güzel dondurmaları ile kendinizi şımartırken dünyanın günümüze kadar sapa sağlam kalabilmiş belki de tek en eski yapısını doya doya seyredin. Akşamları Pantheon’un hemen yanında bulunan restoranlardan birine oturup muhteşem İtalyan şaraplarından tadın, güzel bir makarna iyiyin ve Pantheon’a doymaya çalışın…