21.1.2021
Kültür ve Sanat

Antep kuşatmasının 'lojistik tünel ve mağaraları' ziyarete açılacak

Antep kuşatmasının 'lojistik tünel ve mağaraları' ziyarete açılacak

Gaziantep'in merkez Şahinbey ilçesinde, Savaş Müzesi olarak kullanılan tarihi binanın restorasyon çalışmalarında ortaya çıkarılan ve Antep savunmasında lojistik merkez olarak kullanılan tünel ile mağaralar, mart ayında ziyarete açılacak.


Gaziantep'te günümüzde Savaş Müzesi olarak değerlendirilen Şehreküstü Mahallesi'ndeki bir tarihi binada, restorasyon çalışmaları sırasında tespit edilen ve kuşatma yıllarında kullanıldığı belirlenen tünel ile mağaralardaki çalışmalarda sona yaklaşıldı.


İhsanbey Kasteline kadar ulaşan tünel ve tünele bağlantılı mağaralardaki çalışmaların mart ayına kadar tamamlanması ve buranın ziyarete açılması amaçlanıyor.


Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu yaptığı açıklamada, 10 yıl önce açılan Savaş Müzesinin yer aldığı tarihi binada yıpranmalar meydana geldiği için 3 yıl önce restorasyon çalışmaları başlattıklarını bildirdi.


Tahmazoğlu, Gaziantep'te yer üstündeki kültür varlıkları kadar yer altında da önemli kalıntıların bulunduğuna değindi. Tahmazoğlu, "Belki dünyada olmayan mağaralar, livaslar, su kanalları, kasteller Gaziantep'te var. Bu nedenle yer altında ne kadar mağara var, birbirine bağlı tüneller, kuyular, kuyuların altında su bağlantısı dediğimiz livaslar var, bunları çıkarıyoruz. Ancak geçen zaman içerisinde birçok yerde tıkanıklıklar oluşmuş, kuyular dolmuş. Bunların boşaltılması gerekiyor. Bu işler de makinelerle olmadığı için, elle yapılması gerekiyor." diye konuştu.


kaynak: http://aa.com.tr