26.1.2021
Kültür ve Sanat

Bir Heykelin 900 Yıl Sonra Bulunan Parçaları

Bir Heykelin 900 Yıl Sonra Bulunan Parçaları

Twitter'ın beğenilen sayfası "kültüristanbul"un (@kulturistan) derledeği Tekrark heykeli hikayesini Turizm Report takipçileri ile paylaşıyoruz.

900 yıl İstanbul'da, 800 yıldır da Venedikte bunulup 1960'da diplomatik kirize yol açan küçük bir heykelden bahsedelim. Büyük Konstantinden önce Roma, 2 yaşlı (Augusti) ve 2 genç (Caesar) imparator tarafından yönetiliyordu. Constantin bu duruma son verip başkenti İstanbula taşıdı. Tek imparator o oldu. Mese yolu üzerinde, Philadelphion (bugünkü Şehzadebaşı Aksaray) civarında bir tapınak inşa ederek Roma'dan getirtiği 4 imparator (Tekrark) heykelini bu anıtın sütunlara yerleştirtti. (2 Caesar 2 Augusti)

CH4rkTEW8AAp208 CH4rkYTWEAEfa3C

Ana girişteki sütunları süsleyen heykeller 1204'de gelen katolik Yağmaclar tarafından Venedik'e götürülür.

CH4sGLdW8AA-Q6s

Çok değerli porfir mermerden yapılan ve 2 parçası birleştirilen Tetrark heykeli 800 yıldır San Marco kilisesinde durur. Ancak Latin yağmaclar heykelleri sökerken birinin ayağını kırarlar.

CH4tispUMAA4Gb3

Bu ayak 750 yıldır kayıptı. Ta ki sağdaki heykelin ayağı 1960 yılında yapılan bir kazıda mucizevi biçimde bulunana kadar. Ayağın bulunması İtalya'da heyecan yaratır. İtalyan hükümeti Türk hükümetinden ayağı ister. Türk hükümeti bu parçayı vermek yerine heykeli geri ister.

CH4t7c5VAAAyxzf

Sonuç olarak ne heykel verilir ne de ne de ayak olması gereken yere kavuşur. Bu tuhaf grotesk hikaye tarihin bir ironisi olarak unutulup gider. Heykeli görmek için Venedik'e gidebilirsiniz ama ayağı görmek daha kolay. Gülhane'ye, Arkeoloji müzesi Bizans seksiyonuna gitmeniz yeter.

Kaynak: Kültürİstanbul