21.1.2021
Kültür ve Sanat

Darbe girişiminin filmini cep telefonu ile çekiyorlar

Darbe girişiminin filmini cep telefonu ile çekiyorlar

Bitlis'in Hizan ilçesinde bir grup genç, etkilendikleri 15 Temmuz darbe girişiminin kısa filmini cep telefonuyla çekmeye başladı.


Esentepe Mahallesi'nde 18 yaşındaki Nihat Yaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden etkilendiği için arkadaşlarıyla yaşananların kısa filmini çekmeye karar verdiklerini söyledi.


Darbe girişiminin Türkiye'yi yıkmaya yönelik bir hareket olduğunu düşündüğünü belirten Yaz, "Biz de o akşam sokaklara indik. Demokrasi nöbetlerine katıldık. Bundan dolayı arkadaşlarımızla darbe gecesini canlandırmak istedik. Kameramız olmadığı için kısa filmimizin çekimlerine cep telefonu ile başladık." dedi.


Yaz, 13-14 dakika sürecek kısa filmde darbe girişimi gecesinde devlet büyüklerinin cep telefonu ile televizyonlara bağlanması, darbeci askerlerin halkın üzerine ateş açması ve vatandaşların bayraklarla yürümesi gibi olayların yer aldığını anlattı.


Mahalledeki gençlerden oluşan 25 kişilik ekiple çektikleri kısa filmi tamamladıktan sonra sosyal medyada paylaşmayı planladıklarını ifade eden Yaz, ekipmanlarının daha iyi olması halinde daha kaliteli filmler çekebileceklerini vurguladı.


"Filmleri sosyal medyadan paylaşıyoruz"


Yaz, akşam saatlerinde mahalledeki gençlerle film izlediklerini ve film meraklarının buradan başladığını dile getirdi.


Bir süre sonra arkadaşlarıyla "Suskun mahkumlar" adlı kısa film çektiklerini anlatan Yaz, şöyle konuştu:


"Bitlis merkezde okuyorum. Hafta sonları ilçeye gelip gençleri topluyorum. Dağa ya da bahçelere çıkıp kendi imkanlarımızla kısa filmler çekiyoruz. Şimdiye kadar 3 kısa film çektik. Bu filmleri sosyal medya üzerinden paylaşıyoruz. Mahallemizin gençleri çok yetenekli. Ben de filmlerin kamera arkasını çok fazla izliyorum. Arkadaşlara bir işi sadece bir kere anlatıyorum ve hemen film çekimine başlıyoruz. En fazla bir veya iki kere prova yapıyoruz. Bizim en büyük eksiğimiz ekipmanımızın olmayışı."


kaynak: aa.com.tr