26.1.2021
Kültür ve Sanat

Festivalle 'Türkiye'nin kültürel arşivi' oluşturuldu

Festivalle 'Türkiye'nin kültürel arşivi' oluşturuldu

Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesinde 17 yıldır düzenlenen "Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" sayesinde, ''kültürel miras ve korumacılık'' temalı yaklaşık 8 bin 500 belgesel ve fotoğraf toplandı.


UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Safranbolu'da 1999'da ulusal düzeyde başlayan, 2004'te uluslararası boyut kazanan festivalin bu yıl 17'ncisi düzenlendi.


Türkiye'nin kültürel mirasına sahip çıkmak amacıyla gerçekleştirilen festivale, şimdiye kadar yaklaşık 20 bin eserle başvuruldu. Toplam bin 500 belgesel ile 7 bin fotoğraf ise festivalde yarıştı.


"Kültürel miras ve korumacılık" temasının ışığı altında tarihsel, kültürel ve doğal çevrenin geleceğe taşınabilmesinin de hedeflendiği festivalde, her yıl belgeselde 9, fotoğraf alanında ise 6 esere ödül veriliyor.


Dereceye giren belgeseller, ilçede yakın zamanda restore edilip hizmete açılan tarihi Muallimler Birliği binasındaki cep sinemalarda vatandaşlar tarafından izlenebiliyor, fotoğraflar ise sergileniyor.


Safranbolu Belediye Başkanı ve Festival Komitesi Başkanı Necdet Aksoy, ülkenin en uzun soluklu belgesel film yarışmasına ev sahipliği yaptıklarını, 17 yıldır belgeselin "Oscar"larını ilçede belirlediklerini söyledi.


kaynak: http://aa.com.tr/