22.1.2021
Kültür ve Sanat

Tarihte Bugün, 7 Haziran 1558 | Süleymaniye Camii Açıldı

Tarihte Bugün, 7 Haziran 1558 | Süleymaniye Camii Açıldı
Süleymaniye Külliyesi; 1550–1557 yılları arasında, dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın (1520–1566) Mimar Koca Sinan'a inşa ettirdiği yapılar topluluğudur. Osmanlı dönemi Mimarisinin en önemli eserlerinden ve örneklerinden birisi olan Süleymaniye Camii 459 yıl önce bugün, 7 Haziran 1558'de kapılarını ibadete açar. shutterstock_139692103 Mimar Sinan ve Kanuni Sultan Süleyman’ı; yani sanatla politik gücün birleşimini temsil eden yapılar, yerleştirilmelerindeki ustalığın yanında, ekonomik ve kültürel işlevleriyle klasik dönemin simgesidir. Süleymaniye Camii’nin çevresinde Kütüphane, hamam, medrese, imaret, dükkanlar ve hazire bulunmaktadır. Süleymaniye Camii ile birlikte her biri Süleymaniye Külliyesi'nin birer parçasıdır. shutterstock_131104109 Geçen 459 senede İstanbul'da yüzün üzerinde deprem olmasına rağmen Süleymaniye Camii’nin üzerinde tek bir çatlak dahi yoktur. Kubbesi 53m yüksekliğinde ve 27.5 m çapındadır. Bu büyük kubbe tıpkı Ayasofya’da olduğu gibi yarım kubbe ile güçlendirilmiştir. shutterstock_310962704 Camiinin avlusunun 4 köşe noktasında minareler mevcuttur. Minarelerin boyutları birbirinden farklıdır. Avlunun kuzey bölümünde bulunan minareler ikişer şerefeli ve 56 m boyutunda inşa edilmiştir. Bu iki minare son cemaatin giriş cephesi duvarının köşesindedir. Diğer iki minare ise camiye bitişik olarak inşa edilmiştir. Üçer şerefeli olup yükseklikleri 76 m'dir. Caminin ana kubbe kasnağında Mimar Sinanın hesaplarına göre en iyi aydınlatmayı sağlamak üzere 32 adet pencere açılmıştır.
  • Mimar Sinan'ın kalfalık esei olarak kabul edilen Süleymaniye Camii'nin 4 minareli olmasının; Kanuni'nin, İstanbul'un fethinin ardından 4. padişah oluşundan kaynaklandığı bilinir. Dört minarede on şerefe olmasının sebebi ise Kanuni Sultan Süleyman'ın Osmanlı'nın onuncu padişahı olmasıdır.
  • Süleymaniye'nin hangi köşesini, hangi duvarını, hangi açısını ölçerseniz ölçün sayısal olarak "Allah" kelimesinin ve katlarının çıktığı görülür. Minare ve kubbelerdeki ölçülerde pi sayısı veya eğim açısı olan 23'e ulaşılır.
  • Eserini devekuşu yumurtaları ile süsleyen Mimar Sinan'ın bu seçiminin sebebi, devekuşu yumurtalarının örümceklerin ağ yapmasını engellemesi.
shutterstock_272801144 MİMAR SİNAN'IN DEHASI Mimar Sinan'ın üstünde mimarlık yeteneği ve zekası sayesinde düşünmüş olduğu bir bölüm ise Camii içindeki yağ lambalarından çıkan isleri bir bölgeye toplayacak hava akımını hesaplayarak, Caminin ana giriş kapısının üzerinde bir odaya toplamıştır. Bu isler Caminin içersini çevreleyen Tezyinat İşlemeler için mürekkep yapımında kullanılmıştır. Camii avlusunun çevresinde toplamda 28 revak bulunmaktadır. Dikdörtgen bir şema üzerinde kurulan bu avlunun tam ortasında caminin şadırvanı bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman ile eşi Hürrem Sultan'ın da bulunduğu bir hazire de Süleymaniye Külliyesi'nde yer alır. 4193_b Yaklaşık 70 dönüm yer kaplayan arazide, cami ve haziredeki Kanuni ve Hürrem türbeleri dışında, farklı derecelerde eğitim veren medreseler, bir hadis okulu, bir tıp medresesi, hastane, Kuran eğitimi yapılan bir yapı, ilkokul, imaret denilen aş evi, misafirhane, han, hamam, kütüphane, Sinan’ın türbesi ve çok sayıda sıra dükkanlar bulunmaktadır. Evliya Çelebi buranın, çevredeki yapılarla birlikte, "bin kubbe" ile örtülü olduğunu ve üç bin kişinin burada hizmet ettiğini yazar.

SÜLEYMANİYE CAMİİ'nden KARELER

shutterstock_95291617 shutterstock_137502347 shutterstock_92728717 shutterstock_75262999