21.1.2021
Kültür ve Sanat

Zeynel Bey Türbesi 'Hollanda' yöntemiyle taşınacak

Zeynel Bey Türbesi 'Hollanda' yöntemiyle taşınacak

Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması çalışmaları yoğun şekilde sürdürülüyor.


Türbenin taşınması için ilk etapta Hollanda, İtalya ve Korres yöntemleri üzerinde duruldu. Diyarbakır Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca onaylanan projeye göre, bin 100 tonluk türbenin tek parça halinde Hollanda yöntemiyle yeni yerine taşınması kararlaştırıldı.


DSi 16. Bölge Müdürlüğü Hasankeyf Kültürel Varlıklar ve Yeniden Yerleşim Şube Müdürü Şehmus Erkan Dursun, AA muhabirine, 2015 yılında DSİ Genel Müdürlüğünce ihalesi yapılan Zeynel Bey Türbesinin taşınmasıyla ilgili projede revizyon yapıldığını söyledi.


Türbenin taşınacağı yeni alanda yer düzenleme ve bağlantı yolu çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Dursun, "Türbe ve külliye alanının kazı çalışmaları başladı. Yol güzergahı ile bağlandıktan sonra türbenin taşıma işlemi gerçekleşmiş olacak." dedi.


Dursun, türbenin taşınma işleminin yıl sonuna tadar tamamlanacağını yetişmemesi halinde 2017 yılının başında gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.


Zeynel Bey Türbesi, 1462-1482 yıllarında Hasankeyf'te hüküm süren Akkoyunlular'dan kalan tek eser olma özelliği taşıyor.


kaynak: aa.com.tr