16.6.2021
Röportaj

“2016 turizmde Uşak yılı olacak”…

“2016 turizmde Uşak yılı olacak”…
EMITT Fuarı’nda görüştüğümüz Uşak Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin ile Uşak turizmine dair kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin Uşak’ın turizm değerleri, turizm alanında yapılan çalışmalar ve 2016 ile ilgili beklentilerini Turizm Report okuyucularıyla paylaştı. İşte o röportaj…Turizm Report: Uşak turizmi hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
Uşak Vali Yardımcısı Halil İbrahim ERTEKİN: Uşak aslında bir sanayi şehridir. Tabi geçmişine bakıldığında önemli medeniyetlerin üzerinde yaşadığı bir coğrafyadır.
Karun Hazineleri, ilk para ve 6 tane antik kentimiz turizmde öne çıkan değerlerimizdir…
Uşak turizmini tanıtmak için özellikle son 2-3 yıldır etkili çalışmalar yapmaktayız. Amacımız Ulubey Kanyonu, Karun Hazineleri ve antik şehirler gibi değerlerimizi Türkiye ve dünyaya tanıtmaktır.
Uşak’ın bulunduğu konum gezi programları için çok uygundur…
Uşak halısı önemli bir değerdir. Uşak halısını tanıtmak için önemli çalışmalar yapıyoruz.
Uşak halkının turizme yaklaşımı önemlidir. Oldukça olumlu bir yaklaşım gösteriyorlar ki bu da bizi oldukça yüreklendiriyor.
Turizm Report: 2016 yılı ile ilgili beklentileriniz nelerdir?
Uşak Vali Yardımcısı Halil İbrahim ERTEKİN: Şimdiden birçok tur şirketi Uşak’ı turları kapsamına almış bulunuyor. Bu bizlerin yapmış olduğu tanıtım çalışmalarının bir sonucudur ve 2016 için umut verici bir gelişmedir.
Uşak’ın bulunduğu konum çok önemlidir. İzmir, Denizli ve Kütahya’nın hemen yanı başındadır. Dolayısıyla birçok tur rotasının merkezinde veya yakınında sayılır.
2016 turizmde Uşak yılı olacak diyebiliriz…

Turizm Report: Turizm ile alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Uşak Vali Yardımcısı Halil İbrahim ERTEKİN: Uşak Kanyon Cam Teras gibi büyük bir projeyi tamamladık. Bu proje Uşak turizmi için çok şey ifade ediyor. Şehrimizin turizmine özelikle önümüzdeki süreçlerde önemli katkıları olacağına inanıyorum.
Uşak’ta bulunan antik kentlerimizde kazı çalışmalarımız devam ediyor…
Kazı çalışmaları ve bu kazı çalışmalarında ortaya çıkartılacak yeni eserler Uşak turizmine önemli katkı sunacaktır.
Yeni bir müze inşaatımız var ve bununla birlikte artık Ankara’da bulunan Karun Hazineleri’ni de getirtip Uşak’taki müzede sergileyeceğiz.
Turizm Report: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?
Uşak Vali Yardımcısı Halil İbrahim ERTEKİN: Uşak’ta yaşayan biri ve Uşak Vali Yardımcısı olarak Uşak turizminin gelecek vadettiğini söylemek istiyorum.
Size de Uşak’a yer verdiğiniz için, teşekkür ederim…
Röportaj: Oktay Öztürk
Turizm Report