19.1.2021
Röportaj

Adana'da Food & Music Festival Gerçekleşiyor

Adana'da Food & Music Festival Gerçekleşiyor
2023 Türkiye Turizm Stratejisi’yle Türkiye’nin doğudan batıya her şehrinde ön plana çıkarılması gereken turistik değerleri belirlendi ve bu değerlerin turizmde aktifleştirilmesi için çalışmalara başlandı. Bu doğrultuda birçok şehrin marka şehir olması yönünde gastronomiden doğa sporlarına, kış turizminden kruvaziyer turizmine kadar birçok alanda şehirlerin marka değerlerine yönelik çalışmalar sürdürülüyor.
Sürdürülen turistik çalışmalardan en önemlilerinden birisi, ülkemizin köklü mutfak gelenekleri ve tatları ekseninde gastronomi turizminde gerçekleşiyor. Tatlıdan tuzluya, çorbadan böreklerine kadar sayılamayacak sayıda farklı lezzete sahip olan mutfakları ön plana çıkarmak için projeler geliştiriliyor. Bu projelerden birisi de bugün Adana’da başladı. Adana’nın turizmde markalaşması yönünde çalışmalar yapan GoAdana tarafından gerçekleştirilen Food&Music Fest 1 Ekim Cumartesi itibariyle başladı. Festivalin amacı, festivalin etkinlik alanları ve gerçekleştirilecek organizasyon ile ilgili olarak projenin Organizasyon Sorumlusu Utku Tansuğ ile bir röportaj gerçekleştirdik.
Turizm Report: Adana’da birçok turistik değer mevcut ancak henüz bu değerlerin tümü yeterince ön plana çıkarılamadığı için tam olarak haberdar değiliz. Siz bölgede turistik çalışmalarla ve şehrin bu değerlerinin ön plana çıkarılmasıyla ilgili çalışmalar yapıyorsunuz. Neden öncelikli olarak gastronomiye yönelik bir festival planlandı?
Utku Tansuğ: Belirttiğiniz gibi bölgede birçok turistik değer var. Aslında gastronomiden önce bu değerlerle ilgili de çalışmalar yaptık. GoAdana en temelde bu amaçla harekete geçirildi. Örneğin GoAdana Kent Rehberi, Avrupa standartlarında yayınlanan bir kent rehberidir. Ülkemizde buna benzer bir çalışma henüz yok. Her ay düzenli olarak yayınlanan rehberde, Adana’da neler yapabileceğiniz, hangi etkinliklere katılabileceğiniz gibi birçok soruya yanıt bulabiliyorsunuz. Neden gastronomi sorusuna gelirsek, yemek yeme ihtiyacı temel bir ihtiyaç ve Adana lezzet anlamında dikkate değer bir mutfağa sahip. Adana kebaptan bici biciye, mumbardan aşlamaya kadar hem et yemekleri hem içecekleri hem tatlıları hem de börek ve çöreklerine kadar birçok farklı lezzeti bu festivalde bir araya getirdik. Adana’nın bilinmeyenlerini tanıtmak, bilinen lezzetlerinin de kalitesini ve sunum seçeneklerini artırmak için birçok işletmeyle bu festival kapsamında bir araya geldik. Temelde uzun vadeli bir planın sadece ön adamı oldu bu festival.
Turizm Report: O halde festivalin genel amacını uzun vadeli olarak anlatabilir misiniz?
Utku Tansuğ: Öncelikle festivalden önce Adana’da hizmet veren 100’ü aşkın işletmeyle bir araya geldik. Bu görüşmelerde çeşitli projeler gerçekleştirerek Adana’ya özgü lezzetlerin lezzet ve sunum kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarda bulunduk. Bu çalışmalar neticesinde 43 işletmede özel menüler hazırlandı. Festival kapsamında amacımız, bu lezzet öğeleri üzerinden Adana’nın tanıtımını yapmak. Dolayısıyla bunu restoranlardan bağımsız gerçekleştirmemiz mümkün değil. Uzun vadede hazırlanan bu özgün menüler ve yükseltilen lezzet ve sunum kalitesi ile şehrimize gelen yerli ve yabancı turistin buradan mutlu ayrılmasını, evine döndüğünde tavsiye edeceği bir yer olarak hafızalarında yer almak istiyoruz.
Turizm Report: Festival kapsamında ne tarz etkinlikler gerçekleştirilecek? Festivaller genel itibariyle gençlere hitap eder. Sizin bu festivali düzenlerken hedef kitleniz ne oldu? Kime hitap ediyorsunuz.
Utku Tansuğ: Festival 1 - 9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivali bir lezzet haftası olarak değerlendireceğiz. 1 – 8 Ekim tarihleri arasında bu lezzet haftasını katılımcılar farklı noktalarda deneyimleyebilecekler. Daha önce bahsettiğim hazırlanan özel menüleri tadabilecek, şeflerin düzenlediği yemek atölyelerine katılabilecek, farklı gastronomi atölyelerinde eğlenceli vakit geçirebilecekler. Gastronomi atölyesinden kastım ne? Örneğin, evde ekmek yapımı, yemek fotoğrafçılığı, çikolata, makarna, taco, sokak lezzetleri atölyeleri düzenlenecek atölyelerden bazıları. Bu atölyelerin yanı sıra sağlıklı gıdaya yönelik birçok söyleşi de gerçekleştirilecek. Bu söyleşilerin en önemli noktası ‘Gerçek ve Adil Gıda’ anlayışından hareketle hem çözüm hem tartışma amaçlı gerçekleştirilecek olmalarıdır. Farklı etkinliklerle 8 Ekim’e kadar devam edecek olan lezzet haftasından sonra 9 Ekim’de Büyük Ziyafet adıyla açık alanda tam günlük bir organizasyon gerçekleşecek. Büyük Ziyafet bileti olacak.
Turizm Report: Büyük Ziyafet’in içeriği nasıl olacak?
Utku Tansuğ: Kısaca özetlersek hem yemeğin hem de müziğin olduğu en aktif bölümümüz Büyük Ziyafetle gerçekleşecek. Açık havada göl manzarasına nazır gerçekleştirilecek ziyafette, Adana’nın nam salmış yerel lezzetlerinden Dünya ve Türk mutfağına özgü yiyecekleri tadabileceğiniz 50’ye yakın lezzet noktası bir arada olacak. 10 saat boyunca sınırsız yiyecek ve alkolsüz içki servisi yapılacak. Tüm gün sürecek açık hava partisinin yanı sıra yerli ve yabancı müzik gruplarının katılacağı konserler gerçekleştirilecek.
Turizm Report: Bu yıl ilk defa düzenlenen Festivalin bundan sonraki senelerde de gerçekleştirilmesi planlanıyor mu?
Utku Tansuğ: Festival Adana’nın turizm atağının sadece bir ayağı. Birçok projeyle birlikte büyüyen bir çalışmanın bir parçası. Dolayısıyla bu festival önümüzdeki yıllarda genişleyerek sürdürülecek.
Röportaj: Deniz BİNİCİ
Turizm Report