21.6.2021
Röportaj

‘’Arap turistlerin gelmesi Karadeniz turizmindeki kaliteyi arttırdı’’…

‘’Arap turistlerin gelmesi Karadeniz turizmindeki kaliteyi arttırdı’’…
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ile Artvin turizmi üzerine kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Ateş bey Artvin, Karadeniz ve Türkiye turizmine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o röportaj...
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş
Turizm Report: Artvin’in önümüzdeki dönemlerde turizmden beklentileri nelerdir?
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş: Son yıllarda Alternatif Turizm yükselişe geçti. Bu durum Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’ni öne çıkardı.
Doğu Karadeniz Destinasyonu oluşumuna doğru gidiyoruz…
Doğa ve Doğa Aktiviteleri ile ilgili olabilecek turizm konseptlerini öne çıkartmaya çalışıyoruz. Tarihi değerlerin tanıtımını yapıyoruz.
Karadeniz son yıllarda önemli avantajlara sahip bir bölgedir. Karadeniz turizmi Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış gösteriyor. Bu artışta Arap turistlerin önemli bir etkisi var.
Ortadoğu’da yaptığımız tanıtımlarında önemli bir etkisi söz konusudur.

Turizm Report: Arap turistlerin Karadeniz turizmine yaptığı etkiden söz edebilir misiniz?
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş:
Arap turistlerin gelmesi Karadeniz turizmindeki kaliteyi arttırdı…
Arap turistlerle birlikte konaklamalardaki kalite arttı, yeme içme gibi mekanlardaki kalite arttı çünkü Araplar kaliteyi seviyor. Para getirisi arttı. Para getirisi artınca kalite ve yatırımlar arttı.
Tabi bu Karadeniz’e sadece Araplar geliyor anlamına gelmiyor. Karadeniz’e gelen toplam turistlerin içinde Arapların oranı %5’dir.  Zaten bizim hedef kitlemiz de sadece Araplar değil, daha geniş kesimleri Karadeniz’e getirmeye çalışıyoruz.
Karadeniz Bölgesi’nin sahip olduğu bir diğer avantaj ise yazın diğer bölgelerin sıcak olması ve turistlerin serinlemek için buraya gelmesidir.
Doğa Turizminden bahsediyoruz, avantajlarından bahsediyoruz ancak bu durumunun ne yazık ki doğa üzerinde olumsuz etkileri oluyor. Doğayı pazarlıyoruz, doğaya olan yatırımlar arttıkça doğaya da zarar veriliyor.

Turizm Report: Artvin turizmine yönelik devam eden plan ve projelerinizden bahseder misiniz?
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş:
Kara Göl, Kaçkarlar, Borçka…vb gibi Artvin turizmi için önem arz eden değerlerimizin üzerinde hayata geçirmeyi planladığımız projelerimiz var. Buralarda konaklama yerleri, otoparklar ve yürüyüş alanları yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı doğaya zarar vermeden sürdürüyoruz.
Bu projeler bittiğinde ve uzun vadede planlanan konaklama tesisleri hayata geçirildiğinde Karadeniz Bölgesi’nde turizmde pazarlama en iyi Artvin’de olacak. Şu anda 750 bin geceleme imkanı var, 2023’te 1500’e çıkacak.
“Gülen Yüz” adını verdiğimiz projemiz tamamlandığında yani işte bu projeyle beraber söz ettiğim planlamalar hayata geçtiğinde Artvin turizmi patlama yaşayacak. “Gülen Yüz” turizmde istikrarlı büyümeyi hedefliyor…

Turizm Report: Turizmdeki hedef kitleniz/kitleleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş: Öncelikli hedefimiz iç turizmdir. Sonra İnanç Turizmine önem veriyoruz. Artvin İnanç Turizmi açısından özellikle Gürcü turistleri hedefine koymaktadır. Avrupa’dan gelen doğaseverler de hedef kitlelerimiz arasındadır. Küçük aile grupları, hemşerilerimiz ve tabi Arap turistler de turizmdeki hedef kitlelerimiz arasındadır…

Turizm Report: Ülke içindeki karışıklıklar, Suriye’deki savaş ve/veya Sultanahmet saldırısı Artvin turizmini nasıl etkiler?
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş: Herkes turizmimiz kötü etkilenir diyor ama ben katılmıyorum, hiçbir şey olmaz diyorum.
Felaketlerin de meraklıları oluyor. Sırf Sultanahmet’teki olaydan dolayı merak edip gelenler de olacak…
Ankara Garı’nı bile ziyaret edenler oluyormuş.
Benim kanaatim 2016 yılının 2015’ten de daha iyi geçeceği yönündedir. ..
Devlet güzel tanıtımlar yapıyor, korkacak bir durum yok.
Paris saldırısı Fransa turizmini arttırdı. Sultanahmet saldırısı da Türkiye turizmini arttıracak…

Turizm Report: Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.
Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş: Ben de Artvin’e yer ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

Röportaj: Oktay Öztürk
Turizm Report