16.6.2021
Röportaj

Bilecik Turizm İle Marka Şehir Olacak…

Bilecik Turizm İle Marka Şehir Olacak…
Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu topraklar olan Bilecik, Türkiye’nin turizm potansiyeli yüksek olan ve bu anlamda önemli çalışmaların yapıldığı illerinden. Bilecik ilini, turizm değerlerini ve turizm alanında yapılan çalışmaları Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya sorduk…
Turizm Report: Bilecik’in turizm potansiyeli ve turizmin gelişmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı:
''Marka Şehir Bilecik'i Oluşturma Yolunda Turizm, En Büyük Destekçimiz Olacak''
Bilecik'in Turizmine ilişkin yapacağımız açıklamalara şu şekilde başlayabiliriz. Bilecik Belediyesi'nde vatandaşlarımıza hizmet etmeye başladığımız 2004 yılında belki de en güzel bir çalışma ve plan şekli olarak nitelendirebileceğimiz bir program dahilinde yola çıktık. Ne dedik? Birçok kez de belirttiğimiz gibi 3 aşamalı bir planı ortaya koyduk. İlk aşamada şehir için olmazsa olmaz ihtiyaçlardan olan yol, su, sağlıklı asfalt sorununu çözdük. Vatandaşımızın ayağı çamur olmayacak diyerek, yollarımızı cadde, sokak ve ana arterleriyle sıcak asfalt ve parke taşıyla imar ettik. Daha sonra insanımıza en sağlıklı sularından biri olan temiz bir suyu getirdik. Bilecik Belediyesi, gerçekleştirilen Karasu İçme Suyu Projesi gibi dev bir çalışma ile içme suyunu akarsulardan sağlayan belediyeler arasına girerek, kullanım suyu bakımından örnek bir belediye oldu. Planımızın ikinci evresinde ise şehrimizde üst yapı anlamında olması gereken alışveriş merkezleri, spor alanları, park ve oyun alanları, dinlenme alanları, piknik yerleri, kültür ve kongre merkezleri, şehir mobilyasını oluşturacak birçok anıt ve heykeli şehrimize kazandırdık.

Son olarak 2014 ve 2019 dönemini kapsayacak ve 3. çalışma döneminde şehrimize hizmet etme yolculuğunda sizlerin bahsettiği ve bizim de 3. dönem temel hedefimiz olan şehrin turizmi konusunu ele aldık.

Bir şehrin, Turizm Şehri olması için olması gereken ya da turizmi tetikleyen birkaç hususu belirtmek istiyorum. Çünkü bir şehrin turizmde adını duyurması için temel ihtiyaçlarını gidermiş olması ve temel sorunlarını çözmüş olması gerekir. Buna ek olarak, yeterli istihdam, şehir huzuru ve mutluluğu, şehrin doğal güzellik ve özelliklerinin muhafaza edilmiş olması gibi noktalar çok önemlidir. İşsizlik oranlarının Türkiye ortalamasının çok altında olduğu şehrimiz, onlarca marka fabrika ve firmalara her geçen gün yenilerini ekliyor. Bu anlamda 3. organize sanayi bölgesi ile Bilecik, daha da güçlenecek. İşte Bilecik'i, çok şükür bu adımları atmış bir şehir olarak düşündüğümüz için ve bu şekilde hazırladığımız için ''Geçmişiyle övünen, geleceğe emin adımlarla yürüyen Marka Şehir Bilecik'' hedefini ortaya koymakta haklı olduğumuzu düşünüyoruz ve bu hedef doğrultusunda turizm başta olmak üzere diğer alanlarda da çalışmalarımız sürüyor.

''TÜİK Verileri De Bilecik'in Turizmdeki Parlak Geleceğini Gösteriyor''
Bir şehrin veya bölgenin, turizm sektöründen yeterli payı almasında, şehrin birçok alandaki genel görüntüsünün önemli olduğunu daha önce belirtmiştik. Aynı şekilde bir şehrin turizmde bir yerlere gelmesi adına sözünü ettiğim hususları,Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine de dayandırarak, şunları söyleyebilirim. Örneğin Bilecik'in, bizim de planlarımızda hazırladığımız gibi bir Marka ve Turizm Şehri olması noktasında; 2013 yılındaki illerin yaşam memnuniyeti ve  aldıkları hizmet durumunu araştırmasına göre şehrimizin yüzde 63'ü hayatından son derece memnun. Araştırmada ayrıca Bilecik, tarihi ve kültürel yapısı, ekonomik durumu, doğal özellikleri, yeşil alanı ve yüzde 50'nin üzerindeki yeşillik oranı, hizmete girecek olan hızlı tren projesiyle ilgili olarak ulaşımı ve etrafında bulunan metropol şehirlere yakınlığı noktalarında umut veren bir şehir durumunda. Yine araştırma verilerine göre, toplumun yüzde 83’ü gelecekten umutlu olduğu anlaşılan araştırmada, kamu hizmetlerindeki memnuniyet oranı ise yüzde 78.

Turizm açısında büyük bir kriter olarak düşündüğümüz bir husus anlamında, şehrimizin asayişi ve huzuru konusunda yüzde 89'luk bir memnuniyet oranı söz konusu. Bütün bu önemli hususları topladığımızda gerçekten Bilecik'in turizmde geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

Bilecik, Ulaşimda Çiğir Aşti

Kuruluş ve Kurtuluşun şehri olması hasebiyle gurur duyduğumuz şehrimiz, başta hükümetimizin gerçekleştirdiği projeler olmak üzere bizlerin de yerelde verdiğimiz çabalarla Bilecik, ulaşımda çığır aştı. Yüksek Hızlı Tren ile geleceğe hızlı adımlarla ilerleyen şehrimiz bu proje ile çevremizdeki birçok şehirle çok kısa süre içinde bağlantı kurmuş olacak.
Diğer yandan Bilecik Belediyesi Şehirler arası Otobüs Terminali'mizde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor ve terminalin hizmete girmesiyle ülke içi turizmi yönünden Bilecik'e katkılar fazla olacak. Yakın çevresinde 25 milyonluk bir nüfusu barındıran Bilecik, bu büyük metropol şehirlerin adeta açılan, nefes alınan bir şehri haline gelecek. Çünkü aşırı yoğun olan bu şehirlerimizde insanlarımız, sadece hafta sonlarını bile geçirmek üzere şehrimize gelebilecekler. Öyle ki hızlı ulaşımın şehrimize kattığı bir başka artı da budur. Tabi ki bizler de kısa bir zamanda olmasını beklediğimiz bu gelişmelere uygun olarak proje ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

''Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu Oluyor'' Projesi İle Sesimiz Daha Da Yükselecek
Bilecik turizmi adına gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaları belli bir plan dahilinde yapıyoruz. Bu planın fihristesini barındıran ''Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu'' oluyor projesi kapsamında birçok bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Şehrimizin turizm potansiyeline katkı sağlayacak birçok nokta ve bölge ele alındı. Bütün ilçelerimizle giriştiğimiz bu turizm seferberliğinde, Bilecik'in tarihi, kültürel ve ekonomik yöndeki zenginliklerin yanı sıra, doğal güzellikleri, yeşil alanları, ılıman iklimi, köy yaşantıları özellikleri ile şehrimizin kapılarını Türkiye ve dünyaya daha da fazla açmaya çalışıyoruz. Örneğin, Harmankaya Kanyonu, Göletler, Piknik ve Mesire alanlarımız, Kınık Çömlekçiliği, Eko Turizm, Şeyh Edebali Türbesi, Söğüt Şenlikleri, Bilecik'imiz için sayacağımız birkaç güzellikten sadece bazılarıdır.

''Bilecik, Turistik Değerleri Ve Doğasıyla Devletimizin En Üst Kademelerindeki Büyüklerimizin Dikkatini Çekiyor''
Bilecik, turizm ve doğasındaki zenginliği ile başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere devletimizin en üst kademelerindeki büyüklerimiz tarafından önemseniyor.
Bu kapsamda gerek fiziki yapıların tesisi gerek diğer konularda fikir alışverişleri noktasında büyük destekler alan bir Bilecik var. Örneğin, Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Bilecik ve yakınındaki bölgelerle birlikte bir Kültür ve Turizm Havzası olarak düzenlenmesi projesiyle yakından ilgileniyorlar. Yine aynı şekilde Bilecik'imizde, Osmanlı toplumunun yaşam biçiminden izlerin bulunacağı,  birçok sportif aktivitenin gerçekleştirilebileceği, festival ve şölenlerin yapılabileceği 1299 ULUÇINAR Projesi Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere birçok kesim tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı.

''Etkinlik Ve Organizasyonlar İle Kültür Ve Kongre Turizmini Canlandırıyoz''
2004 yılından itibaren Kültür ve Sanat Şehri Bilecik hedefini gerçekleştirme adına aslında ilk temelleri atmıştık. Attığımız bu temeller üzerine gerçekleştirdiğimiz birçok çalışma şehrin turizmine inanılmaz katkılar sağladı. Örneğin hep birlikte gerçekleştirdimiz Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'mizde ulusal anlamda, önümüzdeki yıllarda da İnşallah uluslararası anlamda düzenleyeceğimiz Tiyatro Festivali başta olmak üzere birçok konferans, oturum, söyleşi gibi etkinliklerle şehrimizin kültür ve kongre turizmini canlandırıyoruz. Ayrıca bu kültür ve kongre merkezimizde bütün Türkiye'de büyük bir beğeni ile takip edilen konu ve konukları şehrimizde ağırlıyoruz. Yine festival anlamında, Bilecik Belediyesi olarak, 2007 yılında başlattığımız geleneksel çocuk festivalimiz bu yıl 7. yılını kutlamakta ve çocuklarımızla geleceğe eğlenerek, hazırlanmanın haklı hazzını ve gururunu yaşıyoruz.
Bilecik İnanç Turizminde De İddialı Projelere Sahip
Yukarıda çeşitli vesilelerle sözünü ettiğimiz gibi bizim turizme ilişkin projelerimizi hep belli bir plan dahilinde, yeri ve zamanı geldiğinde gerçekleştiriyoruz. Yani hiçbir çalışma ve projemiz kesinlikle tesadüfi değildir. Taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, kuruluş ve kurtuluşun şehri, Şeyh Edebali diyarı, Ertuğrulgazi ve Osmangazi'nin sancağı şehir olarak tarif ettiğimiz Bilecik'te inanç turizmi de üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Örneğin bu kapsamda ülkemiz ve şehrimiz için büyük bir değere sahip olan Şeyh Edebali Türbesi'ni, yakın bölgesinde gerçekleştireceğimiz Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi projesiyle turizm anlamında daha da canlandıracağız. Böylece buraya gelen insanlarımız proje kapsamında tarihlerini yeniden öğrenme fırsatı bulmasının yanı sıra daha fazla zaman geçirecekleri bir yere sahip olacaklar.   ve Bilecik'in turizmini canlandırma ve koyduğumuz hedeflere götürme anlamında gerçekleştirdiğimiz çalışmalara, sayacağımız bu yeni projelerimiz de doğrudan veya dolaylı olarak turizme katkı sağlayacak. Örneğin, Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Projesi, Yaşayan Kent Müzesi, Yöresel Ürünler Çarşısı, 1299 Uluçınar Projesi, Teleferik, Atış Poligonu ve Paintball Sahası, Hamsu Vadisi 2. etap çalışması, Sağlık ve Terapi Merkezimiz, Çocuk Trafik Eğitim Pisti gibi yeni projelerimiz iç ve dış turizm anlamında katkı getirecek projelerimizden bazılarıdır.

Turizm Report
Röportaj: Oktay Öztürk
info@turizmreport.com