21.6.2021
Röportaj

‘Her mevsim turizmin olduğu şehir, Samsun’

‘Her mevsim turizmin olduğu şehir, Samsun’
Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan ve çoğu zaman “Karadeniz’in Başkenti” veya “Atatürk’ün Şehri” olarak bahsi geçen Samsun, sahip olduğu turizm çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Turizm Report olarak Samsun turizmine dair ilin Kültür Turizm Müdürü Yüksel Ünal ile bir röportaj gerçekleştik...
1. Turizm Report: Samsun’un turizm değerlerinden bahseder misiniz?
Samsun İl Kültür Turizm Müdürü Yüksel Ünal: İlimiz genel olarak gençlik kampları, kaplıca turizmi, yayla turizmi dağcılık ve doğa turizmi, kültür turizmi ve kuş gözlemciliği alanlarında yoğun olarak turist çekmektedir. Geçmiş dönemlere oranla her geçen gün daha fazla turistin ilgisini çeken Samsun, son yıllarda dikkate değer bir ilerleme göstermiştir. Her geçen gün Samsun hem kültür hem de turizm açısından ne kadar iyi bir potansiyele sahip olduğunu daha bir ortaya koymaktadır.
Deniz, yaylalar, subasar ormanlar, kuş cennetleri, birbirinden güzel ve coşkun çağlayanlar, avlak alanlar, dağlar, yürüyüş ve kamp alanları, antik kalıntılar, kaplıcalar gibi pek çok unsuru bünyesinde taşıyan ender turistik alanlardan biridir.

Bu anlamda eskiden beri Samsun’da hizmet veren turistik işletmelerimizin yanı sıra geleceğe dönük bakış açılarıyla son günlerde hizmete giren yeni işletmeler de kentimizin tanıtımına büyük katkılar sağlamaktadır.
2. Turizm Report: Samsun’un turistik yerleri ve bu yerlerin turistik özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Samsun İl Kültür Turizm Müdürü Yüksel Ünal: Son zamanların en gözde yerlerinden biri olan Lâdik Akdağ Kayak Merkezi kendi alanında oldukça büyük bir söz sahibi oldu. Bunun yanında her mevsim gezilip görülecek yerler arasında Kızılırmak Deltası, Kuş Cenneti, Salıpazarı Garpu Kalesi, Vezirköprü’deki Şahinkaya Kanyonu, Terme Miliç sahili ve Amazonları merak edenler açısından önemli bir gezi yeri olan Ak Göl ve Simenit Gölü, yine bu anlamda Batı Park’ta oluşturulan Amazon Adası, Amisos Tepesi, Meşe Tesisleri, hepsinden önemlisi Gazi Müzesi, Bandırma Gemi Müzesi, Ayvacık Baraj Gölü ve daha pek çok yer.

Yine yazın tuz oranı çok düşük olan Karadeniz boyunca uzanan eşsiz sahillerimiz, doyulmaz doğasıyla yaylalarımız, her derde deva Lâdik ve Havza kaplıcalarımız her türden turistin ilgisini çekecek yerlerdendir.

3. Turizm Report: Samsun’a yılda ne kadar turist geliyor ve bu turistler daha çok nerelerden geliyor?
Samsun İl Kültür Turizm Müdürü Yüksel Ünal: Samsun’a gelen turist sayısı her yıl büyük bir ivmeyle artmaktadır. Sözgelimi 2010 yılında yalnızca 245.146 turist gelmişken 2012 yılında bu rakam 334 bine ve henüz Ekim ayı sonuçlarına göre de 2014 yılında bu rakamın yaklaşık olarak 383 bine dayandığını görüyoruz. Üstelik bu rakamların içinde belediye belgeli tesislerde konaklayan turist sayıları da bulunmamaktadır.

Hudut kapılarında ve turizm belgeli konaklama tesislerinde yapılan kayıtlara göre de bu yıl ilimizi en çok ziyaret eden ülkeler arasında Almanya ilk sırayı alıyor. Almanya’nın ardından sırayla İtalya, Suriye, Yunanistan ve Azerbaycan geliyor.
4. Turizm Report: Samsun’un en fazla turist aldığı aylar ve bu aylardaki turistik aktiviteler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Samsun İl Kültür Turizm Müdürü Yüksel Ünal: Samsun’da her mevsim gerçekleştirilebilecek her tür turiste uygun çeşitlilikte turistik etkinlik vardır. Bu bakımdan gelen turist sayısında yıl boyunca çok fazla bir değişiklik olmuyor. Otellerimizdeki ortalama doluluk oranı yıl boyunca yüzde altmışlar seviyesine kadar yükselmektedir. Bununla birlikte bu yıl Ağustos ayında bu oranın ortalamada yüzde yüzü de aşarak kapasitelerinin üstüne de yükseldiğini görüyoruz. Bunda başta yaz mevsiminin getirdiği kendine has olanaklar da olduğu gibi özellikle gurbetçilerimizin izin için daha çok bu mevsimi seçmeleri rol oynamıştır.

Doluluk oranının birden bire yükseldiği bu mevsimde daha çok kaplıca turizmi ile ilgilenen tesislerimizin sınırlarının zorlandığına tanık olmaktayız. Bunun yanında yayla, dağ-doğa yürüyüşleri ve deniz turizmi de etkinliklerin arttığı alanlar olmaktadır.
5. Turizm Report: Samsun’da son 3 yılda turizmde ne gibi değişim ve gelişmeler oldu?
Samsun İl Kültür Turizm Müdürü Yüksel Ünal: Özellikle dört ve beş yıldızlı oteller konusunda ayrıca eğlence merkezleri konusunda büyük bir gelişme olmuştur. Yabancı yatırım şirketlerinin de ilimizdeki etkinliklerinin artmasıyla konaklama alanında hem kapasite hem de konfor açısından büyük bir ilerleme gerçekleşmiştir.

Birkaç yıl önce yalnızca 2 tane turizm merkezimiz varken artık 7 turizm merkezimiz vardır. Turizm merkezlerimizde gerçekleştirilen iyileştirme ve geliştirme çalışmaları daha bu çalışmaların yapıldığı sıralarda meyvelerini vermiş, şimdiden pek çok meraklının ilgisini çekmiştir. Var olan müzelerimizin yanı sıra Mübadele Müzesi, Kent Müzesi ve mağaralar gibi örneğine az rastlanır türden müzelerimizin de açılmış olması, yine dünyada bile az sayıda bulunan engellilere yönelik özel havuz ve deniz eğlence ve iyileştirme merkezi, yaylalarımızın yeniden keşfi, yeni yeni antik bölgelerin ortaya çıkarılması, sayısı şimdiden yüzü geçen yüzlerce yıllık ahşap camileri ve daha sayamadığımız pek çok şey turizm alanında hızlı adımlar atmamızı sağlamıştır.

Bunlara bağlı olarak da yeni gezi yolları ve daha kapsamlı haritalar ortaya çıkmıştır.
6. Turizm Report: Turizmin gelişmesi için yaptığınız çalışmalar ve projeler konusunda bilgi alabilir miyiz?
Samsun İl Kültür Turizm Müdürü Yüksel Ünal: Öncelikle Çakallı Kervansarayı, ahşap camiler, antik mezarlar ve ören yerleri gibi var olan değerlerimizin yeniden onarılarak hizmete açılması, Alaçam Konakları gibi sivil mimari örneklerinin onarılması, Vezirköprü’de sokak yenileme çalışmalarının hızlandırılması, yeni gezi yollarının planlanması, yeni turizm odaklarının oluşturulması ve yine var olan turizm seçeneklerimizin vurgulanarak insanların ilgisini çeker hale getirilmesi bizim son dönemde gerçekleştirdiğimiz ağırlıklı çalışmalarımız arasında yer almaktadır.

İlimizin yerli ve yabancı turizm seyahat acentelerine tanıtılarak onların da görüş ve katkılarıyla ayrıca turizm otoritelerinin önerileriyle biz de sürekli kendimizi yenilemeye, kendimize farklı bakış açıları oluşturmaya çalışmaktayız.

Aslında bu konudaki en önemli görev yerel girişimcilerimize ve turizme gönül vererek kendine meslek edinmiş yatırımcılarımıza düşmektedir. Kentimizin çok daha yaratıcı, yeni ve kapsayıcı düşüncelere ihtiyacı olduğu düşüncesindeyiz. Elimizden geldiğince bu tür önerileri değerlendirmeye, bunları uygularken de ilimizin, yöremizin doğasına, yapısına ve kişiliğine katkısı olacak şekilde davranmaya çalışıyoruz.

Ayrıca kültür turizmi açısından “Somut Olmayan Kültürel Miras” konusunda 4 yıllık bir alan araştırmamız oldu. Tüm ilçe ve köylerde konuyla ilgili her şey kayıt altına alındı.
7. Turizm Report: Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Samsun İl Kültür Turizm Müdürü Yüksel Ünal: Samsun doğası ve binlerce yıllık kültürel miraslarıyla çok önemli bir yerleşim yeridir. 1990lı yıllardan beri bizler elimizden geldiğince bu değerleri ortaya çıkarıp geçmişten geleceğe bir kültür köprüsü kurmaya çalışıyoruz.

Akdağ Kayak Merkezi, Kızılırmak Deltası, Kuş Cenneti, Vezirköprü ve Alaçam Konakları, Nerik Antik Kenti, Şahinkaya Kanyonu gibi yerlerimizin birer turizm değeri olduğunu ortaya koymak, “Samsun’da turizm olmaz” diyenlere Samsun’da turizm olabileceğini göstermek biraz zaman aldı. Bunların yanında Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları, Samsun Sahnesinin açılması da kültür ve turizm açısından Samsun için büyük bir kazanım olmuştur.

Yerli ve yabancı konuklarımıza daha farklı ve bir o kadar da yaşama katkısı olacak turistik ve kültürel etkinlikler sunmaya, onları kentimizde rahat ettirmeye çalışıyoruz. Umarız konuklarımız da burada onlar için hazırlanan bu koşullardan ve olanaklardan sağlıklı bir şekilde yararlanarak kendi dostlarına bu memnuniyetlerini aktarırlar. Sizleri Karadeniz’in merkezi sayılabilecek bu muhteşem ilimizde ağırlamaktan onur duyacağımızı bilmenizi istiyoruz.
Turizm Report
Röportaj: Oktay Öztürk
info@turizmreport.com