21.6.2021
Röportaj

İlham Seyyale: ‘’Devlet turizmi kavramalı ve bu sektöre daha duyarlı davranmalıdır.’’

İlham Seyyale: ‘’Devlet turizmi kavramalı ve bu sektöre daha duyarlı davranmalıdır.’’
Turizm seyahat acentelerini tanıtmaya devam ediyoruz. Bu hafta da Folktur Turizm’i daha yakından tanımak adına acentenin Operasyon Müdürü İlham Seyyale ile bir röportaj gerçekleştirdik. İşte o röportaj…
Turizm Report: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Folktur Turizm  Operasyon Müdürü İlham Seyyale: 1960 İstanbul Bakırköy doğumluyum. İlkokulu Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu Okulu’nda, Ortaokulu Silivrikapı Ortaokulu’nda bitirdim. Lise dönemine geldiğim zaman Türkiye’de daha yeni yeni filizlenen turizme satış elemanı ve transfer elemanı olarak başladım.  Turizme gönül vermem ve çalışmaya devam etmem dolayısıyla Liseyi Bakırköy Akşam Ticaret Lisesi’nde tamamladım. Üniversiteyi  Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’n de bitirdim. 1981 yılında Turizme girdim hala bu tutkuyla ve sevgiyle Turizmde çalışıyorum. 34 seneyi bulan bu çalışma hayatımda Turizmin birçok kolunda görev aldım. Tabiri ile hem alaylı hem okullu oldum. Emekli olmama rağmen Turizm tutkusu daha ağır basmasından dolayı hala göreve Folktur Turizm A.Ş’de Operasyon Müdürü olarak devam etmekteyim.

Turizm Report: Acentenizi tanıyabilir miyiz, turizm faaliyetleriniz ve tur düzenlediğiniz yerler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Folktur Turizm  Operasyon Müdürü İlham Seyyale: Folktur Turizm 1982 yılında kuruldu, turizmin köklü kuruluşları arasında yer alır. IATA Bilet acente oluşu nedeniyle Türkiye’nin önde gelen holdinglerine, firmalarına, kuruluşlarına turizm sektöründe hizmetler vermektedir. Genelde kapalı guruplar dediğimiz gazete veya görsel ilanlarla turu toplayarak yapmamaktayız. Bizim gruplarımız bizimle daha önce seyahat eden ve memnun kalanlar tarafından tercih devamı olduğu gibi referanslarla tercih edilen acente statüsünde yapmaktayız. Yurt içinde son zamanları dikkate alacak olursak. Kültürel turlara ağırlık vermekteyiz. Gap Bölgesi, Doğu Karadeniz ve Batum, Batı Karadeniz Safanbolu-Amasra, Eskişehir-Osmaneli, Kapadokya Bölgesi , Konya – Karaman Bölgesi konaklamalı turlarımızın başında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Günübirlik dediğimiz genellikle motivasyon ve kültürel ağırlıklı olmak kaydı ile İstanbul Surları-Kapıları, Osmaneli-Bilecik- Kınık, Eskişehir-Osmaneli, Edirne, Bursa- İznik turları önceliklidir. Bu kadar kurum, firma ile çalışınca tabii yurdışı turlarıda hizmet kapsamımızdadır.  Başta Uzakdoğu, St.Petersburg-Moskova, Prag-Budapeşte, İtalya, İspanya turlarımızın yanı sıra iş adamlarımıza ve heyetlerine gidecekleri ülkelerde en iyi hotel ve hizmetleri vermekte de referanslara sahiptir.
Yurt dışından Çek Cumhuriyeti, Rusya, Moldova, Çin, Latin Amerika üzerinden gelen misafirlerimize de Türkiye de tüm bölgelerinde kültürel ve Deniz-Kum-Güneş turizmin hizmetlerini verebilmektedir. Kamu ve Özel sektörde yer alan firmalara, kuruluşlara toplantı, Sempozyum, Motivasyon, Tanıtım organizasyonları da yapılmaktadır. Bu konuda aranan bir acente durumundayız.

Turizm Report: Turizm acentelerinin sıkıntıları nelerdir?
Folktur Turizm  Operasyon Müdürü İlham Seyyale: Sıkıntılarımız sıralamayla bitmez ben burada sıkıntılara dikkat çekmek isterim. Kaçak acenteler, rehberlerin acente gibi tur yapmaları, İnternet satışı yapan tur gibi görünen şahıslar, iki masa, sandalye, laptopla iş yapan belgeli acenteler… Bizim en önemli işimiz hizmet vermek olduğuna göre ve kişilerin istekleri sizin ağzınızdan çıkacak kelimelerle yapıldığına göre güven burada en önemli faktördür. Verilen tüm sözlerin tutması gerekmektedir. Kişiler hizmeti sizden bir hayaliniz olarak alırlar bu aldıkları hayallere ancak ulaşıma bindikleri, hotellere vardıkları, odalarına yerleştikleri zaman gerçekleşir ve rahatlarla sonrasında havuzun boyutu, yemekler, hizmetler misafirler tarafında kontrole başlanır burada da verilen yanlış veya eksik yada abartılı anlatımlar misafirlerin Turizm acentalarına bakış açısını değiştirir.  İşte bu bizim işimizde kalifiye elemanın ne kadar önemli olduğunu öne çıkarır. Ne kadar bunun bir okulu hatta Yüksek Okulu dahi olsa kalifiye eleman yetişmesi ve bulunması son zamanlarda bir hayli sıkıntılara neden olmaktadır. Şirket yöneticileri ve sahiplerinin bu konuda ucuza kaçmaları, maliyetleri düşürmeleri sektörümüzün güvenirliliğini bir hayli sarsmaktadır. Bilhassa kültür turlarına gönderilen rehberlerin yetersiz oluşu, deneyimsiz oluşu, anlatım zorlukları çekmesi, misafirlerle uyum sağlayamaması son zamanlarda duyduğumuz ve gözlemlediğimiz en önemli sıkıntıların başında gelmektedir.  Rehberin kokartlı olması ve klişeleşmiş anlatımı yeterli olmamaktadır Yerli guruplar için bunun için birçok turizm firması uzman sanat tarihçi, tarih yazarı, arkeolog gibi kişileri kullanmakta ve maliyetleri yükseltmektedir. Rehberler odasının bu konuda çok fazla turizm acentelerine sıcak baktığını da söyleyemem. Dünyada her toprağının bir parçası kültür hazineleriyle dolu, havası, kumu, güneşi ile en son yapılan konsept hotelleri , tesisleri ile birlikte hareket eden başka bir ülke olduğu kanısında değilim biz bu gücümüzü ne yazık ki sadece turizm acenteleri vasıtasıyla bireysel olarak ön plana çıkarmaya çalışıyoruz devlet desteği ve teşviki acentelere hiç yansımamaktadır. Aksine birçok yerde köstek görmektedir.
Yurt dışlı tanıtımları ve fuarları yetersiz kalmaktadır. Yurt içi olarak benim en önemli beklentim seyahat güvenliği bu konuda da sıkıntılar hat safhaya gelmiştir. Belgeli otobüs firmaları mevcuttur ama bunlardan kaçı turizm hizmetine haizdir bence çok azı bir elin parmaklarını dahi doldurmaz. Kısaca turizm çarkının en önemli dişlileri olan Acente-Rehber- Hotel- Ulaşım- Yemek Yerleri- Yöresel hizmetler konusunda işleyiş bozuklukları ve uyumsuzluklar sıkıntıların en başında gelmektedir.

Turizm Report: Sizce potansiyel bir seyahat sever/turist neden turizm acentelerini tercih etmelidir?
Folktur Turizm  Operasyon Müdürü İlham Seyyale:  Son zamanlarda web sitelerinden alınan hotel rezervasyonları yanı sıra turlar da aynı oranda artış göstermektedir. Bu bilhassa tur yapacak kitleyi etkilemektedir. Hoteli kendi başına almak, transferi kendi başına almak ile bu bitmez kalacağı yerde göreceği, gezeceği, yiyeceği, karşılaşacağı sorunları web çözemez yine acente olmak zorundadır. Bunun bilincinde olan turist zaten acenteden vazgeçmemektedir. Bir kültürel geziye katılmak istiyorsunuz seyahat acenteleri önce bölgeyi baştan aşağı tarar görülecek, gezilecek yerleri kontrol eder. Buralara getireceği turistin ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı araştırır en basiti WC konusunda 30 kişilik bir guruba 1 veya 2 WC si olan bir tesis hitap edemez bunu raporlar, yörede yenecek yemekleri ve sunumlarını denetler ve raporlar,  görülecek yerlerin risk teşkil etmemesi gereken şekilde gezilmesi için patikaları, yolları, ara yolları raporlar, kalınacak hotel, motel, pansiyonları tek tek gidip kontrol eder eksik varsa düzelttirmeye çalışır, hijyen olayını dikkate alır ve raporlar, bunları yaparken de bu turun arzını yaratabilmek için en uygun fiyatları yaratmaya çalışır ve hizmetin tam olarak alınmasını sağlar. Bunu web sitesinden oturduğunuz yerden yapamazsınız bunun içindir ki acenteler turlar bazında her zaman tercih sebebidir. Gezilen yerlerin anlatımı, tarihi, hikayeleri de çabası acentelerin olmazlarındandır.

Turizm Report: Türkiye’de turizmin gidişatını nasıl buluyorsunuz?
Folktur Turizm  Operasyon Müdürü İlham Seyyale:  Çok ileriye gidilmesine rağmen verilen hizmet kalitesi açısından iyi bulmuyorum.  En modern tesisler, ulaşım araçları, geniş tercihi bol yemek yerlerimiz, hemen hemen her lisana sahip kokartlı rehberlerimiz olmasına karşın turizmdeki gidişatımız artmasına rağmen hizmet olarak da eksilere düşmektedir. Çevremiz de oluşan savaşlar, yönetim değişimler, Avrupa, Rusya, Ukrayna da para dengelerinin değişimi Türk Turizmini etkilemektedir. Buna birde iç çekişme, seçimi koyarsanız bu seneki olumsuz tablo ortaya çıkar ve ilerisi içinde tehlike sinyalleri verir. Son zamanlarda Antalya’da görülen hotel fazlalığı İstanbul’da da yaşanmakta ve bu fiyat açısından indirimlere gidildiği gibi hizmet olarak da eksik sunumlara neden olmaktadır. Bu konuda acilen önlem alınması gerektiğini düşünenlerdenim. Yurt dışından getireceğimiz turiste eksi maliyetler vererek desteği shop bazında alarak getirmek yani kısacası turisti getiren yurt dışı acentesine cebine para koyarak turist getirmek bize bir şey kazandırmayacağı gibi alıp götürmektedir. Bu olayların sıkı denetimlerle ortadan kaldırılması gerektiği kanısındayım. Acenteler arasında rekabetin fiyatları kırarak değil hizmet olarak yapılması gerekmektedir. Acentelerin fiyatları çıkarken aldatıcı davranmaması yemek, kahvaltı, rehber, müze girişleri gibi muhakkak hesaplanması gereken birimlerin hesaplanarak fiyatlandırma yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde aldatmaca olup toplandığında bu verileri daha önce bildiren acentelerden daha fazlaya geldiği bilinmektedir. Buna son verilmesi gerekir. Rehberlerin anlatımlarında kalıpların dışında bir anlatım yapmaları turistin özelliğini bilmeleri gerekmektedir.

Turizm Report: Türkiye’de turizmin gelişmesi ve kaliteli turizm olabilmesi için ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz?
Folktur Turizm  Operasyon Müdürü İlham Seyyale:
**En önce devlet turizmi kavramalı bacasız sanayi dediğimiz 32 iş koluna hizmet veren bu sektöre daha duyarlı davranmalıdır.
**Rehberlerin bu işleri getiren acentelerden kendilerini daha önemli görmemeleri ve bunun bir ekip iş olduğunu anlamaları gerekmektedir. Tüm rehber için bunu söylemiyorum.
**Türsab’ın bir sadece meslek kuruluşu olmadığını bizim haklarımızın savunulmasında en önemli kuruluş olduğunu her acentenin benimsemesi gerekmektedir. Fikirlerin ayrı olmasına rağmen yıpratıcı veya rakip olarak değil yapıcı ve birlik içinde yapılması gerekir.
**Kalifiye elemanların yetiştirilmesi bunun için gerekli olan alt yapının yapılıp uygulanması
**Kültür turları için bilhassa yerli guruplar için Türkçe yöresel rehberler yetiştirilmesi
**Hotellerin illaki 5* değil aksine butik tabir ettiğimiz turiste özel hizmetler sunan konseptler yaratılması
**Kara ulaşım araçları ve tur araçlarındaki sürücülerin sıkı denetlenmesi ve turizme haiz olmayan kişilerin yetiştirilerek kazanılması
**Seyahat acenteleri içersin de olan operatörlük görevlilerinin denetlenmesi ve yetiştirilmesi
**Maliyet altına hizmetler sunulmaması bunun için dışarıdan destek alınıp karşı taraf verilmemesi
**Seyahat acenteleri yasasının yenilenmesi ve günümüzün şartlarına uygun hale getirilmesi
**Seyahat Acenteleri ve Rehberlerin meslek örgütlerinin ortaklaşa çalışmaları birbirlerine rakip olmamaları
**Tesislerin  ve hotellerin fiyat kırarak hizmet eksikleri yapacakları yerde bu konuda  istekleri yapan turizm acentelerine daha duyarlı yaklaşımları ve fiyatlandırmaları

Röportaj: Oktay Öztürk
Turizm Report