21.6.2021
Röportaj

 “Kamp Tatilinin” çocuklara faydaları nelerdir?

 “Kamp Tatilinin” çocuklara faydaları nelerdir?
Kamp Tatili denilince aklıma Amerikan filmleri geliyor. Çocukken Amerikan filmlerinde tatilde kampa gidip macera ve eğlence dolu zaman geçiren çocuk ve gençleri özenerek izlerdim. Geleceğin Yıldızları’nın kurucularından Murat Gözet’le tanışıp faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olunca o yaşlara geri dönüp kamplarına katılmak için nasıl heveslendim anlatamam…
murat-gozet kamplar dernegi foto
Türkiye Kamplar Derneği Başkanı Murat Gözet
Murat Bey aynı zamanda Türkiye Kamplar Derneği Başkanı. Sohbetimiz sırasında bize kampçılığın ne olduğundan tutun da, kamplarla ilgili dikkat etmemiz gereken her hususta detaylı bilgi verdi. Sizin de 7-16 yaş aralığında çocuğunuz varsa ve tatillerini hem keyifli hem de verimli geçirmelerini istiyorsanız bu röportajın pek çok sorunuza ışık tutacağını düşünüyorum. Geçler, sizde tatil tercihleriniz arasına eğlenceli kamp seçeneklerinden birini ekleyin derim, seçenekler çok cazip görünüyor.
IMG_5818
Güler Aslan: Geleceğin Yıldızları Yaz Kampları ne zaman kuruldu ve kamplardan genel olarak bahseder misiniz?
Murat Gözet: Geleceğin Yıldızları Spor Okulları 1989 da faaliyete başladı günümüze kadar çeşitli yaz kampları düzenlemekte. Her sene yeni programlar ekleyerek çeşitli ilgi alanlarına yönelik kamplar düzenlemekteyiz. Bu yıl; Uludağ, İstanbul, Alaçatı, Kuşadası, İngiltere ve ABD gibi bölgelerde 20 farklı program düzenliyoruz.
Güler Aslan: Uludağ Yaz Kampları hangi programları içeriyor ve neden yazın Uludağ?
Murat Gözet: Uludağ’ da ki Yaz Kamplarımızı Gelişim ve Gençlik kampları olarak ikiye ayırıyoruz. İlköğretim öğrencileri için olan 7-12 yaş Gelişim Kamplarımız; ndan oluşuyor. Ortaokul ve Lise öğrencilerini kapsayan 13-16 yaş Gençlik Kamplarımız; Uluslararası Gençlik, İngilizce, Film Yönetmenliği ve Fiziksel Gelişim Kamplarından oluşmaktadır.  Tüm kampların kendine ait programı ve aktiviteleri olmakla beraber ortak yapılan aktivitelerde mevcut. Çocuklarımızın bütün bir yıl boyunca yaşadığı okul ve şehir stresinden uzakta yaz tatilinde doğa ile iç içe bol aktiviteli doyasıya bir kamp geçirmeleri için Uludağ çok doğru bir lokasyon.
IMG_0590
Güler Aslan: Yaz tatilinde deniz, kum, güneşi ısrarla isteyenler için önerebileceğiniz program var mı?
Murat Gözet: Elbette, Deniz Kampları olarak sınıflandırdığımız Alaçatı Sörf Kampı, Datça Yelken Kampı, Kuşadası ve Mersin İngilizce Kamplarımız bulunmakta ve yine diğer kamplarımızda olduğu gibi bu kamplarımızda da kendine özel programları bulunmakta ve kampçılarımızın gelişimi hedeflenmektedir. Sörf ve Datça Yelken Kamplarımızda alanında profesyonel ve lisanslı eğitmenler tarafından eğitimler verilmektedir. Deniz Kamplarımızda da eğitimler ve dersler haricindeki aktivitelerde farklı spor aktiviteleri ile kamp ve iletişim oyunları oynanmakta kampçılarımızın çok yönlü gelişimleri sağlanmaktadır.
Güler Aslan: Kampların yapıldığı tesislerden ve konaklamadan da bahsedebilir misiniz?
Murat Gözet: Tüm kamplarımızda kampçılarımız, kamp için uygun görülmüş otellerde konaklamaktadır. Uludağ Kamplarımızda otel tesisi tamamen kamp için tahsis edilip iç düzenlemeleri yapılıyor ve kampçılarımız için en uygun hale getiriliyor. Kampçılar 3’er veya 4’er kişilik odalarda konaklayıp her odadan sorumlu koçlar kamp boyu kampçılarla ilgilenip yardımcı oluyorlar.
FS 2016 COVER
Güler Aslan: Hazır konu açılmışken kampçılara koçluk yapan ekipten de bahseder misiniz?
Murat Gözet: Kamplarımızda çalışan tüm koçlarımız daha önce Geleceğin Yıldızları Kamplarına kampçı olarak gelmiş, liderlik ve sorumluluk sahibi olma gibi özelliklerini kamplarımızda pekiştirmiş Geleceğin Yıldızları ailesinin bireylerinden oluşmakta. Görev alan tüm koçlar Liderlik Eğitim programına tabi olduktan sonra geleceğin yıldızları kamplarında kampçılarımıza liderlik etmekte ve rol model olmaktadırlar.
Güler Aslan: Kamplarda çalışan liderlerin hangi yaş aralığında olması çocuklar için daha etkili?
Murat Gözet: Eğitmen/koç yaşının en idealinin, 17-22 yaş aralığı oldukça uygun olduğu kanıtlanmış. Kampçı Koç jenerasyonlarının birbirine daha sağlıklı iletişim kurulmasına olanak sağladığı görülmüştür. Psikologlar tarafından da çocukların gerçek rol-model aldıkları kişiler anne babalar değil çevresindeki yaşça biraz büyük olan abi ve ablalarıdır.
IMG_4184
Güler Aslan: Ebeveynler çocuklarını neden kamplara göndermeli?
Murat Gözet: Teknolojinin gelişmesi ile birlikte maalesef çocuklarımız bilgisayar ve telefonlara bağımlı hale gelerek sosyal ilişkilerden uzak ve çekingen hale geliyorlar. Dikkatleri toplamaları güçleşirken giderek daha agresif oluyorlar. Ayrıca anne ve babaların yoğun iş temposundan çocuklarına yeteri kadar vakit ayıramaması çocukları daha da içe kapanık bir duruma getiriyor. Kamplarımızda çocukların kendilerini geliştirmeleri ve eğlenmeleri için en uygun program ve ortam kamp direktörleri ve koçlar tarafından profesyonel danışmanlar eşliğinde hazırlanıyor. Fiziksel gelişim, sosyal gelişim, yeni arkadaşlıklar, ilgi alanlarını geliştirme ve rol model ihtiyacının karşılanması sağlanıyor.
Güler Aslan: Peki aileler çocuklarını kampa göndermeye karar verdikten sonra, kampçıları kampa nasıl hazırlamalılar?
Murat Gözet: Çocuğun gideceği kampın kataloğu beraber incelenmeli ve kampa gitme kararının içinde çocukta olmalı. Aileler kamp yetkililerinden biriyle tanışmalı ve eğer imkân varsa çocuğunu daha önce o kampa göndermiş bir aile ile görüşüp fikirler alınmalı. Çocuklara, kamp süresince kamp ortamını aile dışında başka arkadaşları ile paylaşacağını bu doğrultuda davranması gerektiğini ve zamanı iyi kullanması gerektiğini söylemeli. Kampın sadece 15 gün evden uzaklaşma olmadığını çeşitli spor ve sanat etkinliklerinin yanı sıra yeni arkadaşlıklar ve sürekli eğlencenin olduğu, doğanın tadını çıkarabileceği bir ortamda bulunacağı açıklanmalıdır. Bazen ailelerini ve evi düşünebileceğini bunun çok normal ve güzel bir duygu olduğunu bu konuyla ilgili mektup yazabileceği söylenmeli. Ve kesinlikle çocuklara kamp süresince onu çok özleyeceğinizi ve ondan uzak olduğunuz zaman diliminde bir şeylerin eksik olacağını söylenmemeli. Bunun gibi söylemler ev özlemini perçinleştirmekte ve kampçıların kampa olan ilgi ve motivasyonunu düşürmektedir.
IMG_4587
Güler Aslan: Kampların çocuklara sağladığı gelişimler neler?
Murat Gözet: Kamp çocuklara tümü kontrol sınırları dâhilinde olan, eğlenebildikleri ve birçok aktivite ile kendilerini geliştirebildikleri denetlenen pozitif bir çevre sunar. Özellikle çocuklar; sorumluluk: karar verebilme ve sonuçlarını kabul etme; takım çalışması: ortak bir amaç uğruna birlikte hareket etme; cesaret: bilinen bir amaç için bir riski alabilme; özgüven: kendini tanıma ve başarma konusunda kendine güven; iletişim: yaşıtları ve koçları ile düzgün ve sağlıklı iletişim kurmayı öğrenme konularında gelişim sağlamakta. Çocuklar tüm bu gelişimleri aktiviteler ve günlük kamp yaşamı sırasında farkına varmadan kaydederken aynı zamanda her şeyin onlar için düzenlendiği çok eğlendikleri ve unutulmaz bir yazı yaşıyor olacaklar.
Güler Aslan: Kamplardaki bu sıcak ortam, aslında büyük bir aile ortamı…
Murat Gözet: Kesinlikle, çocuklar kamp süresince geleneksel aile değerlerini büyük bir aile ortamında yaşamaktadırlar. Örneğin yemek saatlerinde bir ailede olması gerektiği gibi tüm kamp aynı anda yemeğe geçer sofraya oturur ve afiyet olsun anonsu ile yemeğe başlanır yine aynı şekilde afiyet olsun anonsu ile yemekten aynı anda kalkılır. Tüm kamp uyku için yine aynı anda odalara geçerken yine aynı şekilde herkes aynı saatte uyanmakta.
IMG_9848
Kampçılık sektörünün Dünya’da ve Türkiye’de ki büyüklüğüyle ilgili daha detaylı bilgileri bundan sonra Turizm Report’ta ki köşesinde Murat Gözet ’ten almaya devam edeceğiz.
Geleceğin Yıldızları ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz www.geleceginyildizlari.com  sitesini ziyaret edebilirsiniz.
IMG_5821 copy
Röportaj: Güler Aslan
Turizm Report