16.6.2021
Röportaj

''Karadeniz’in Çağdaş Kenti Ordu'' ve Turizm!

''Karadeniz’in Çağdaş Kenti Ordu'' ve Turizm!
Yemyeşil yaylaları, ahşap mimari örnekleri, misafirperver halkı, özgün yemek kültürü ve harika sahili ile Karadeniz’in çağdaş kenti Ordu’nun turizm değerleri Turizm Report’ta…
Ordu Kültür Turizm İl Müdürü Erkan Gülderen
Turizm Report: Ordu’nun turizm değerleri ve turizm çeşitliliği hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ordu Kültür Turizm İl Müdürü Erkan Gülderen: İlimizde çok sayıda turizm işletme belgesi olan tesis bulunuyor. Ordu’ya gelen turistler bu tesislerde gönüllerince zaman geçirebilirler.
Bu işletmelerin dışında ilimizde belediye belgeli 42 tesis olup oda sayısı 779, yatak sayısı ise 1592 ‘dir. Ayrıca pansiyon, kaplıca, kamping olarak 21 tesiste 353 oda, 855 yatak mevcuttur.
İlimizde 1.sınıf, 5 adet turizm işletme belgeli restoran bulunmaktadır.
Ordu’ya turist getiren veya gelen turistlerin Ordu’yu daha iyi tanıması için faaliyet gösteren Turizm belgeli 24 adet seyahat acentesi bulunuyor.
ORDU’NUN TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ
YAYLA TURİZMİ
PERŞEMBE YAYLASI / AYBASTI
Bulunduğumuz coğrafik kıtada bir benzeri bulunmayan Perşembe Yaylası Menderesler’in bir dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamadadır. 1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. At Safari, Kuş Gözlemciliği için uygun bir alandır.

ÇAMBAŞI YAYLASI / KABADÜZ
Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarındandır. Hem yaz hem kış aylarında turizm için bulunmaz doğal güzellik ve özelliklere sahiptir. Deniz seviyesinden 1,850 m. yükseklikte olan yayla’nın ulaşımı, Ordu - Kabadüz - Çambaşı güzergâhını oluşturan asfalt yol ile sağlanmaktadır.
Çambaşı'nda Sonbahar Bir Başka Güzel,
ARGIN YAYLASI - AKKUŞ
Akkuş-Niksar karayolu üzerinde Akkuş ilçe merkezine 3 km. mesafede bulunan yayla 1991 yılında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından Turizm merkezi olarak tescil edilmiştir. Bozulmamış doğal yapısı ile görülmeye değer yaylalarımız arasındadır. Kayak turizmine elverişlidir.

   
KORGAN YAYLALARI
Korgan ilçesine 25 km. mesafede bulunan Korgan Yaylasının görülmeye değer obaları mevcuttur. Her yıl temmuz ayı içinde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Yaylaya ulaşım  düzgün stabilize yoldan sağlanmaktadır. Korgan ilçesinin belli başlı yaylaları; Armutalan yaylası, Çayıralan yaylası, Çobantepe obası, Göltepesi obası, Kürtünlü obası, Eğricesu obası, Düzdağ obası, Turnalık yaylası, Osmankolu obası, Taşkesik obası, Tepealan obası

KEYFALAN  YAYLASI
Mesudiye İlçesinin güneydoğusunda bulunan Keyfalan yaylası Ordu’ya 134 km. Mesudiye İlçesine 20 km. mesafededir. Deniz seviyesinden 1200 m. yükseklikte, kara tepenin eteklerinde çam ormanlarının içerisinde çimlerle kaplı açık alanlarda kurulu bulunan yaylanın üç obası mevcuttur.
Yaylalar içerisinde geleneksel yayla evleri mimarisine, oba yerleşim desenine örnek oluşturacak nitelikte, temiz havası, sağlıklı suları, doğal hayvansal ürünlerinin bulunması, yürüyüş yapmak, piknik yapmak ve dinlenmek adına gereken tüm olanakları sınırsızca sunan yaylamız insan sağlığına elverişli ortamlar sunmaktadır. Elektriği mevcut olup, büyük bir bölümü Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından av koruma ve üretme sahası olarak koruma altına alınmıştır.  Havasının ve suyunun  çok temiz olmasından dolayı  verem hastalarına, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

TOPÇAM  YAYLALARI
Yeşilce, Mesudiye- Çambaşı arasında küçük bir beldedir. Mesudiye’ye 12, Çambaşı’na 23 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 1400 ID. dolayında bulunan beldenin sınırları içerisindeki en yüksek nokta, belde merkezinin kuzeyinde kalan Eriçok Tepesidir (2200 m.). Genellikle dağlık ve engebeli bir arazi yapısında sahip olan beldenin iklimi, sahip olduğu konum itibarıyla, Karadeniz iklimi ve Karasal iklim arasında geçiş özellikleri göstermektedir.

Geleneksel Kültür ve Yayla Şenliklerinin düzenlendiği yaylalarda zengin floraya, ormanlara, otsu bitki örtüsüne, kaya mezarları ve kaleye sahiptir.  Sadece Kızılağaç yaylasında 170’den fazla çiçek çeşidi olduğu tespit edilmiştir. Mesudiye ilçesi yaylalar bakımından çok zengindir.Yaylarda aynı zamanda harika obalar bulunmaktadır.
Yeşilce; Merkez mahalle ve Yeşilyurt Mahallesi olmak üzere iki mahalleden oluşur. Yeşilce’nin Yaylacık, Kızılağaç, Zile Obası, Kıyıyurt, Çukuralan olmak üzere beş yaylası; Isırganlık, Gökçukur, Kaldıracaktaş, Bağlama, Hüdaverdi, Arpayeri, Çataloluk, Kekiklik, Ayıkurtağzı, Eğrice-su, Bakacak ve Karabulu olmak üzere 12 güzlesi vardır.

Çeşitli araştırmalara göre; çok eski zamanlardan beri insan yerleşimlerinin bulunduğu bilinen Yeşilce yöresine öncelikle üç Türkmen kardeşin (Hasan, Ahmet, Mehmet) geldikleri, daha sonra da Türkmen asıllı ailelerin Yeşilce’ye yerleştikleri söylenmektedir. Fatih Sultan Mehmet Yeşilce’yi Trabzon ile birlikte 1461 yılında Osmanlı toprağına katmıştır.
Yeşilce oldukça doğal ve kültürel zenginliğe sahiptir. Kültürel değerler açısından ön plana çıkan önemli bir özellik, Yeşilce-Mesudiye yolu üzerinde bulunan ve çok eski dönemlere dayandığı düşünülen kaya mezarlarıdır. Diğer yandan, Yeşilce'nin yaylaları da oldukça yüksek peyzaj değeri barındırmaktadır.
Bakanlar Kurulunca Turizm alanı olarak ilan edilen Yeşilce ve Topçam Yaylaları birbirine çok yakın konumdadırlar. Bu yaylalar Çambaşı Yaylasına da oldukça yakındır. Yeşilce yaylalarına yapılan konutlar yayla evi özelliğini koruyacak aynı zamanda pansiyonculuk olarak da kullanılacak şekilde yapılanmaktadır. Gece konaklamakla ilgili tesis Yeşilce merkezde bulunmaktadır.
Bölgede 5 yayla (Yaylacık, Kızılağaç, Zile Obası Kıyıyurt, Çukuralan) ve 12 Güzle vardır, kamp ve piknik alanı için oldukça elverişlidir.
Yeşilce av turizmi için elverişli bir bölgedir. Bölgede yaban domuzu ve tavşan yoğun bir şekilde yaşamaktadır.
Yeşilce Beldesi yüksek ve engebeli olması nedeniyle kış turizmine elverişlidir. Kayak pisti yapılmaya elverişli birçok alternatifler bulunmaktadır. Ordu ilinde ve Kelkit vadisinde böyle bir tesisin olmaması nedeniyle kış turizmi merkezi olabilecek konumdadır.
Yeşilce’de yamaç paraşütü için uygun olanlar mevcuttur. Kabaktepe, Tavşantepesi, Eriçok bu konu için önerilir. Eriçok tepesi daha önce yamaç paraşütçüleri tarafından denenmiş ve uygun olduğu belirtilmiştir.
Doğa yürüyüşü için Yeşilce, Yeşilyurt, Eğricesu, Sarıyayla Yaylası, Kabaktepe, Partlu Boğazı, Yamarduç, Tavşantepesi, Yeşilce çok uygun bir parkurdur.
Yeşilce futbol takımlarının kamp yapması için elverişli bir bölgedir.

KÜLTÜR TURİZMİ - KALELER
KURUL KALESİ

ÜNYE KALESİ
İlimiz Ünye İlçesinde Ünye – Niksar karayolunun 7. kilometresinde yolu solunda kalan,  bir tepenin üzerinde kurulu, ilçenin 5 km. güney doğusunda, 2500 yıllık bir kaledir. Kale köyü sınırları içindedir.
Jeologların görüşü; göre kale çok eski çağlarda yanardağ olduğu ve orta çağda insanları sönmüş volkan üzerine kaleyi inşa ettiği yönündedir.  Yalçın dik yamaçlar üzerine kurulan duvarlar ve sutreler hala yeniliğini korumakta. Turistlerin ilgisini çekmektedir. Kale çevre yüzeyine göre çok yüksek olduğu için XI- XII. yüzyıllarda müstahkem mevkii olarak kullanılmıştır. Kapısı 5 m. yüksekliğinde olup, incelemeler bu kapının II. Midridat zamanında yapıldığı ihtimalini kuvvetlendirir mahiyettedir.
Kale girişi güney-doğudadır, bu cephede yerden on metre yüksekliğinde, genişliği 3 metre, yüksekliği 2 metre Tetrasil bir kaya mezarı bulunmaktadır. Mezarın üçgen kalınlığının her üç noktasında birer kabartma kartal bulunmakta, sağ uçtaki kabartma iyi korunmuş durumdadır.
Zirveye yakın bölgede 45 derece meyille kuzey batı yönünde iki adet dehliz ve bir sarnıç bulunmaktadır.

GÖLER KÖYÜ KALESİ / ÇATALPINAR
Göller Köyü Kalesi: Çatalpınar ilçesi, Göller köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Çevreye hakim kayalıklar üzerinde kurulmuş olup, sur kalıntıları, sarnıç ve yerleşim izlerine rastlanılmaktadır.
Kaleköy Kalesi: Mesudiye ilçesine 6 km. mesafede bulunan Kaleköy sınırlarında bulunur.  Üç kümbet kalıntısı ve kaya mezarları vardır. 14. yüzyılda yapıldığı bilinmekte olup, eski mezar taşları mevcuttur. Büyük sur duvarları, kümbet kalıntıları ve tarihi mezarlardan oluşan kalıntılar bulunmaktadır.

KAYA MEZARLARI
Büben Kaya Mezarları:  Merkeze bağlı ( Zafer Köyü) Değişik ve ilginç görünüme sahiptir. Büben köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.
Delikkaya Kaya Mezarları: İlimiz merkezine 10 km mesafedeki Delikkaya köyü sınırları içerisinde bulunur. Tek odalı, sütunsuz ve alınlıklı ve çift sütunlu girişe sahip, 3 kaya mezarı mevcuttur.

Kaleköy Kalesi Kaya Mezarları: Ünye İlçe merkezinin 7 km. batısında Kale köyünde bulunmaktadır. Kalenin etek kısmı oyularak yapılmıştır. Girişi antik grek tapınaklarındaki gibi alınlık formunda düzenlenmiş, yanları iç bükeydir kavislidir, iç kısımlarına freskler bulunmaktadır. Helenistik döneme ait vadi boyunca birçok mezara rastlanır.

Tozkoparan Kaya Mezarları:  Ünye İlçe merkezine 5 km. uzaklıkta Gürpınar köyünde bulunmaktadır.  Mezar girişi büyük yuvarlak kemerli ve derin iniş vardır, buradan içiçe iki odaya geçilmektedir.
Dikenlice Kaya Mezarları:  İlimiz Gürgentepe İlçesi Dikenlice köyünde bulunur. Kayalıklara oyulmuş 9 adet kaya mezarı bulunmaktadır. Mezarlar tek odalı olup içerisinde ölünün konulduğu klineler (seki) vardır.

Mesudiye İlçesi Kaya Mezarları: İlimizde en çok kaya mezarı Mesudiye ilçesinde bulunmaktadır. Mesudiye’nin Konacık köyünde 2, Kale köyünde1, Eski köyde 2, Bakır köyde 1,  Çavdar köyünde 2,  Erik köyünde 6, Alanköyde 4 adet kaya mezarı bulunduğu tespit edilmiştir. Çift ve tek sütunlu çeşitleri ile görülmeye değerdir.

Kıranyağmur Köyü Kaya Mezarları: İlimiz Ulubey ilçesi sınırları içinde bulunan 8 adet kaya mezarıdır. Bunlar da diğer kaya mezarları gibi sadedir. Tek odalı ve yüksek kayalar üzerine oyulmuşlardır.

Sırma (Kadavat) Kaya Mezarı: Ünye’ye 20 km uzaklıkta, Tekkiraz Beldesi, Sırma- Kadavat mahallesinde bulunan kaya mezarı tam olarak tarihi bilinmemekle beraber Helenistik döneme ait olduğu sanılmaktadır. Bu mezarlar anıtsal büyüklüktedir.

Çubuklu Kaya Mezarı- A.Kızılin Kaya Mezarı, Kardeşler köyü Kaya Mezarı- ULUBEY

KİLİSELER
Taşbaşı Kültür Merkezi ( Eski Cezaevi-Kilise) : Ordu il Merkezi Taşbaşı Mahallesi, kentsel SİT alanı içerisindedir. Kilise doğu-batı istikametinde,  dikdörtgen tarzında yapılmıştır. Doğuda büyük bir apsis, yanlarda iki küçük apsis bulunmaktadır. Kilisenin ana mekanı iki sıralı üç sütunla üç nefe ayrılmıştır. Kilisenin semardam çatısı,  sütunlarla desteklenen kemerlerle taşınmaktadır. Tamamı kesme taştan yapılmış, (kubbe hariç) günümüze kadar ayakta kalabilen, bir bazilika şeklinde yapıdır. 1853 yılında yörede yaşayan Rumlar tarafından yapılmıştır. 10 Nisan 2000 tarihinden itibaren Kültür Merkezi Olarak kullanılmaktadır.


Düz Mahalle Kilisesi (OBKT Sahnesi) :   Ordu Düz Mahalle Sinema sokakta yer almaktadır.  19. yüzyılın ikinci yarısından sonra yapılmış, dikdörtgen planlı ve yuvarlak tonozla örtülü ve kesme taştan inşa edilmiştir. Girişi renkli taşlarla ve bir bordür ile çevrilidir. Restore edilerek Ordu Belediyesi 75. Yıl Cumhuriyet Sahnesi olarak kullanılmaktadır.

Mesudiye Kilisesi: Mesudiye ilçe merkezinde bulunan kilise, 1912 yılında yapılmıştır. Çatısı ve neftleri ahşap olup yıkılmıştır.

Yason Kilisesi: İlimiz Perşembe ilçesi Çaytepe köyü sınırları içerisinde Yasonburnu yarımadası üzerinde yer alan kilise, 1868 yılında yörede yaşayan Rumlar tarafından yaptırılmış, 1. derece arkeolojik, 2. derece doğal SİT alanı içinde bulunmaktadır. Üç apsisli küçük kubbeli olup, cephesinde açık ve koyu taşlar kullanılmıştır. Kilise içte iki sıra sütunla üç nef’e ayrılmıştır. Güneyde ve batıda olmak üzere iki girişi vardır.  2004 yılı Nisan ayında başlatılan restorasyon çalışmaları sonucunda aslına uygun biçimde onarılmış ve ilimiz turizmine kazandırılmıştır. 2006 yılında çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Ünye Kiliseleri:  Ünye İlçe merkezinde bir kilise mevcuttur. Ünye Yalı Kilisesi olarak geçmekte olup restorasyon işi devam etmektedir.

CAMİLER
Atik İbrahim Paşa ( Orta Cami)  : Ordu’da ilk inşa edilen Camilerden biridir. 1770’li yıllarda deniz kıyısına inşa edilmiş deniz dalgalarından zarar görmesi üzerine şimdiki yerine yeniden yapılmıştır. En önemli özelliği barok usulünde yapılmış yoğun süslemeli mihrabıdır. Doğu kapısında beşerli on dizelik kitabe mevcuttur.


Aziziye ( Yalı) Cami: Sultan Abdül Aziz zamanında yaptırıldığı ve adının Aziziye Camii verildiği tahmin edilmektedir. Ahşap olduğu ve yıkılmaya başlayınca 1890 yılında Kadı Zade Hasan Efendi tarafından kesme ve moloz taş ile yeniden inşa ettirildiği bilinmektedir. Zeminle üç katlı, soğan kaideli, tek şerefeli minaresi vardır.


Hamidiye ( Hükümet) Camii:  Ahşap ve taş malzemenin birlikte kullanılmıştır. Vilayet Binasının yanında inşa edilmiştir.( 1890 – 1892 )  Küçük ve kare planlı, bağdadi iç kubbesi vardır. Ordulu şair ve eski Ordu Belediye Başkanı Tıflı Efendi tarafından yazılmış bir kitabesi vardır.


Selimiye Camii: İlimiz Merkez Selimiye Mahallesinde yer almaktadır.  Cumhuriyet döneminde yapılmıştır. Binanın kendisi tarihi olmamakla beraber mihrabı Ordu’nun eski sanat eserlerinden biridir. Orta caminin 18. yüzyıl sonlarında yapılan eski mihrabı bu camiye yerleştirilmiştir.  Mihrabın çevresi kabartma süslü olup, iki çerçeve içerisinde sarkıtlar bulunmaktadır. Mihrabın üst kısmında üç kalem kabartma vardır. 1995 yılında cami Vakıflar teşkilatınca onarılmıştır.


Saray Camii: İlimiz Ünye ilçesi Kaladere Mahallesinde bulunmaktadır. Dikdörtgen planlıdır. Ünye taşından 1816 yılında yapılmıştır.


Hacı Osman Ağa Camii:  Ünye İlçesi Merkez Ortayılmazlar Mahallesinde bulunmaktadır.  Kuzey –güney doğrultusunda dikdörtgen planlıdır. Su basma seviyesi taş, ahşap, kargir arası taş dolgudur. Camii kırma çatılı,  geniş saçaklı, saçak altı ahşaptır.
Yalıköy Camii:  Fatsa İlçemize bağlı Yalıköy’de bulunmaktadır. Duvarları taştan, iç kısmı ile üst katı ahşaptandır. Üçtaş sütunla taşınan son cemaat yeri mevcuttur.   İç kısımda mihrabın sağında ve solunda sıva üzerine yazılmış ayetler bulunmaktadır. Ahşap kısmı onarılmıştır.

Çayır Camii: İlimiz Çaybaşı ilçesi Merkez’de bulunan tamamen ahşaptan yapılma tarihi camidir. Yaklaşık 150 yıllıktır.

Eski Pazar Camii ve Hamamları: Eski Pazar Ordu’nun ikinci yerleşim yeridir. Dikdörtgen planlıdır. 1380 yıllarında Hacıemiroğulları tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Rumi 1197(M.1781) yılında Şebinkarahisar mutasarrıfı Hüseyin Battal Paşa tarafından onarılmıştır. Zelzeleden harap olan camii yüzyılın başlarında onarılmıştır. Eski camiden günümüze sadece giriş kapısı ve portalı kalmıştır. Şimdiki minaresi ise 1877 yılında eski minarenin kaidesi üzerine yapılmış, 1994 yılında Vakıflar teşkilatınca onarılmıştır.

Pencere kapakları ve mimberi ahşap oymacılığın güzel örneklerinden olup,  Ankara Etnografya Müzesinde sergilenmektedir.

TARİHİ EVLER VEMÜZELER


İsmet Paşa İlköğretim Okulu: 1860 yıllarına burada yaşayan Ermeniler tarafından yapılmış, taştan, çok güzel mimariye sahip bir binadır.

Askerlik Şubesi - Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü: 19. yüzyıl sonlarına doğru yapılmış taş mimarisinin nadir örneklerindendir.


Osman Paşa Şadırvanı:  Aslen Ordulu olan Trabzon Valisi Hazinedarzade Osman Paşa tarafından 1842 yılında yaptırılmıştır. 1937 yılında yıktırılmış, 1997 yılında Ordulu işadamı Fahri ÇELEBİ tarafından Ordu Belediyesi öncülüğünde aslına uygun olarak yeniden yaptırılmıştır. Ülkemizde sütunları en yüksek şadırvanıdır.

 YASON BURNU- PERŞEMBE

GÖLLER
Gaga Gölü: Fatsa İlçesinin 10 km . güneyinde Fatsa-Aybastı  karayolu üzerinde 15 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Dinlenme ve mesire alanıdır, gölde balık bulunmaktadır. Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiştir.  80 dönümdür. Derinliği 75 m.dir. Gölde dört çeşit balık vardır.

Ulugöl Tabiat Parkı: Gölköy ilçe merkezine 17 km mesafede bulunan krater gölüdür. 26,5 hektar büyüklüğündeki alan ,Tabiat Parkı'dır.Doğal yapısı itibariyle yüksek peyzaj değerine sahiptir.Özellikle güz mevsiminde yaprakların sararmasıyla oluşan renk armonisi görenleri büyülemektedir.Alan içerisinde üç adet heyelan set gölü bulunmakta;göllerden birisi büyük diğer ikisi ise sazlıkla kaplı küçük yapıda göllerdir.Büyük gölde Abant Alası türü balık yaşamaktadır.Gökgöl:  Gölköy İlçe merkezinde bulunan yerin altından kaynayan su ile oluşmuş doğal göldür. Suyu sodalı su özelliğindedir. Gölköy Belediye Başkanlığı tarafından çevre düzenlemesi yapılmıştır. Yeme içme yeri ve halkın dinlenmesine olanak verecek şekilde düzenlenerek hizmete açılmıştır.


KIYI TURİZMİ
Çaka Kumsalı ve Mesire Yeri: Perşembe ilçesinin en natürel köşelerinden biri olan Çaka kumsalı Hoynat adası yakınındadır. Ekolojik kirlilikten uzak kalmış nadir plajlardandır. Çaka beyaz kum plajında her türlü ihtiyaca cevap verecek tesisler bulunmaktadır.

Belicesu: Perşembe ilçesinin en batı noktasında bulunur. Kıyısı çok görkemlidir. Kumsalı küçük olması yanında kamp yapmaya müsaittir. Yeme içme yeri ve kır kahvesi bulunmaktadır.

Mavi Dünya Plaj - Restaurant - Çadır  Kampı Kampı: Gülyalı ilçesi Tepealtı mevkiinde bulunan Mavi Dünya Plaj işletmesi iki restaurant, soyunma kabinleri, kamelyaları ile hem yazın hem de kışın hizmet vermektedir. Kestane Köyündeki iki kemer köprü, bir taş çeşme ve cami ilçenin zenginlerindendir.

Otantik Tesis-Tepealtı Plajı/Gülyalı : Gülyalı ilçesi Tepealtı mevkiinde bulunan Otantik Tesis Cafe,Plaj ve Restaurant olarak hizmet vermektedir.

Aktaş Plajı: Perşembe İlçesine 1 km. mesafede Perşembe tünelinin hemen yanında bulunur. Plajı küçük ama temizdir. Her yıl Mayıs ayının 20’side ( Mayıs Yedisi) burada deniz şenliği olan  Mayıs Yedisi günü  düzenlenir.

Efirli Plajı: Perşembe ilçesinin doğusunda  Ordu il sınırları içinde bulunan Efirli Plajı, uzun yıllardan beri ilimizin önemli tatil yerlerinden biridir. Kamuya ait tatil kamp yerleri ile bilinen Efirli plajında yaz aylarında yeme- içme yerleri, müzik, eğlence mekanları hizmet vermektedir.

Plajda gözetleme kulesi, can kurtaran ve atlama iskelesi bulunur.

Uzunkum Plajı: Ünye ilçesine 3 km. mesafede bulunan uzunkum plajı üzerinde birçok otel, motel, pansiyon ve kamp alanları bulunmaktadır.

Gölevi: Ünye ilçesinin 8 km. batısında yer alır.  Plaj, pansiyon ve yeme içme yerleri mevcuttur.
İlimiz Ünye’den başlayarak Gülyalı ilçesine kadar tüm sahil şeridinde küçüklü büyüklü plajlar ve kumsallar mevcuttur. Bu plaj ve kumsallardın çoğunda yeme içme ve ihtiyacı karşılayacak tesisler bulunmaktadır. Bu tesislerin çoğunda yöresel yemekleri bulmak mümkündür.

KIŞ TURİZMİ

KÜLTÜR SANAT
                  
1-Ordu Kız Meslek Lisesi             2-Gürgentepe Halk Eğ. Merk.        3-Perşembe Halk Eğ.Merk.

                  
4-Fatsa Halk Eğ.Merk.                5-Ünye Arif Nihat Asya KML.        6-Gürgentepe Halk Eğ.Merk.
Turizm Report
Röportaj: Oktay Öztürk
info@turizmreport.com