16.6.2021
Röportaj

Karaman turizmi ile ilgili merak edilen her şey!

Karaman turizmi ile ilgili merak edilen her şey!
Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, Turizm Report okuyucuları için Karaman turizmi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.Turizm Report: Karaman'ın turizm değerlerinden bahseder misiniz?
araman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA: 10.000 yıllık bir tarihi geçmişi olan, farklı ekonomi ve kültürlerin karışıp kaynaştığı Karaman, birçok medeniyetlere beşiklik etmiş, en eski çağlardan itibaren bölgeler arasındaki kültür aracılığı rolünü de üstlenmiştir. İlimizde söz konusu medeniyetlerin özelliklerini yansıtan, tarihi, turistik, kültürel ve arkeolojik bakımdan önem arz eden birçok eser vardır.  Hititlerden başlamak üzere Roma, Bizans, Karamanoğulları ve Osmanlılardan kalma çok sayıda anıt, yazıt, kilise, manastır, kale, köprü, sarnıç, cami, medrese, türbe, kümbet, han, hamam ile Çeşmeli Kilise ve Tartan Evi gibi asırlık eserler bulunmaktadır.

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA
KARAMAN İLİNİN TURİZM ÇEŞİTLERİ VE DEĞERLERİ


İNANÇ TURİZMİ
KÜLTÜR TURİZMİSAĞLIK TURİZMİMAĞARA TURİZMİKUŞ GÖZLEMCİLİĞİ
- Çeşmeli Kilise (Merkez)
- Meder-i Mevlana (Aktekke Camii),
- Yunus Emre Camii (Merkez)
- DereköyFisandon Kilise Camii (Merkez)
- İmaret Camii (Merkez)
- Derbe Antik Kenti
- Hatuniye Medresesi (Merkez)
--DeğleÖrenyeri
-GökçesekiÖrenyeri
-MadenşehriÖrenyeri
-Karaman Müzesi
-Tartanlar Evi
-Hürrem Dayı Evi
-Karaman Kalesi
-Başdağ Kalesi ve Askeri Tesisleri
- Taşkale Tahıl Ambarları
-Hartapus Anıtı
-Zeyve Pazarı
-Taşkale Kentsel Sit
-Gödet Saklı Cennet

- Gödet (Güldere) köyünde böbrek hastalıklarına, böbrek taşı düşürmeye iyi gelen şifalı su
-Sarıveliler İlçesi Göktepe Kasabası mezarlığında yer altından kaynayan sıvı balcık bulunmakta olup cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
- İncesu Mağarası
-Yeni Dünya Mağarası
-Yeşildirek Mağarası
-Maraspoli Mağarası
-Manazan Mağaraları
-Toroslar,
- Ereğli Sazlığı,
- Karadağ,
- Göksu Vadisi

KARAMAN İLİNİN TURİZM ÇEŞİTLERİ VE DEĞERLERİ

İPEK YOLU TURİZMİEKO TURİZM VE YAYLA TURİZMİDAĞCILIKHAVA SPORLARIAV TURİZMİ-Atlas Han (Karaman Ayrancı İlçesi)
-Kozak Han (Karaman Mut Yolu Üzeri)
-Gelindi Han (Karaman Merkez İhsaniye Köyü)

-Toroslar,
- Bolkar Dağları
- Barçın Yaylası
- Avdan Yaylasında
- Karadağ
- Berendi Yaylası
- Yellibel Yaylası
- Tekeçatı Yaylası
Taşeli platosu
-Hacıbaba Dağı
-Karadağ
-Bolkar Dağları
-Bozdoğan Dağları
-Yellibel Dağları

Karadağ (Yamaç paraşütü
Toroslar, Avdan Yaylası, Nunu Vadisi Devlet Avlağı, Ermenek Havzası ve Hacıbaba Dağı Av Turizmi için ideal yerlerdir.


Turizm Report: Karaman'ın turistik yerleri ve bu yerlerin turistik özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Cengiz ORTA: Binbirkilise, Madenşehir Örenyeri, Manazan Mağaraları,  Mahalaç Kilisesi,  Taşkale Tahıl Ambarları,  Derbe Höyüğü, Zeyve Pazarı ve  Çeşmeli Kilise gibi eserler, Karaman’ın İnanç Turizmi ve Kültür Turizmi potansiyelinin en açık göstergelerini oluştururlar.
Karaman’da Yunus Emre’nin Türbesinin bulunması ve Mevlana’nın Annesi ve Abisinin mezarlarının İlimizdeki Aktekke Camisinde bulunması  nedeniyle Müslümanlık; Karadağ Binbirkilise, Çeşmeli Kilise, Taşkale ManazanMağraları ve Hz. İsa’nın Havarilerinden Pavlos ve Barnabas’ın üç kez ziyaret ettikleri Derbe Höyüğü, Hristiyanlık Dinlerine ait önemli potansiyel oluşturmaktadır.
Turizm Report: Karaman'a yılda ne kadar turist geliyor ve bu turistler daha çok nerelerden geliyor?
Cengiz ORTA:
KARAMAN’A GELEN YERLİ VE YABANCI TURİST SAYILARI :


YILLARYERLİ TURİSTYABANCI TURİSTTOPLAM TURİSTTOPLAM GECELEME
200325.41065626.06633.223
200430.26554930.81436.464
200530.92940431.33341.605
200636.64163237.26949.368
200744.71269445.40656.874
200839.99656840.56452.839
200936.66065737.31752.490
201040.72159441.31560.235
201144.6751.23245.90766.633
201247.3111.81849.12974.641
201352.1552.32254.477103.339
201431.4771.26932.74654.672

NOT : 2014 yılı istatistik verileri ilk yedi aya aittir. Turist sayıları ile ilgili veriler Belediye Belgeli ve Turizm İşletmesi Belgeli Otellerden alınmıştır.
Karaman iline gelen yabancı turist profiline bakıldığında göze çarpan ülkeler; Almanya, İtalya, Hollanda, Avusturya, Fransa, Makedonya, ABD ve Çin olarak sıralanmaktadır. İnanç turizmi kapsamında Derbe, Karadağ, Aktekke Cami ve Yunus Emre Camiyi günübirlik ziyaret eden yerli ve yabancı turistler ile, tarih ve kültür turizmi kapsamında tur operatörleri tarafından Karaman’a getirilen özellikle Taşkale, Derbe ve Karadağ bölgesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler Almanya, Hollanda, ABD, Fransa, İngiltere, Suriye, Irak Kore ve Japonlardır.
Turizm Report: Karaman'ın en fazla turist aldığı aylar ve bu aylardaki turistik aktiviteler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Cengiz ORTA: Karaman'ın en fazla turist aldığı aylar genellikle yaz aylarıdır. Karaman’da inanç, kültür, tarih, mağara, yayla ve av turizm imkanlarının geniş olması nedeniyle turistler bu kapsamda kültür turlarına katılmaktadırlar.
Turizm Report: Karaman'da son 5 yılda turizmde ne gibi değişim ve gelişmeler oldu?
Cengiz ORTA: Karaman’ın sahip olduğu tarihi zenginliklerini, turizm çeşitliliğini ve potansiyeli ile turizmden daha fazla pay alabilmesi, Ulusal ve Uluslararasında tanıtımının yapılabilmesi kapsamında  “TURİZM PLATFORMU”  oluşturulması, sempozyumlara katılarak sunulan bildiriler, katılım sağlanan Ulusal ve Uluslararası fuarlar, sektöre verilen eğitimler vb. gibi turizm alanında yapılan çalışmalar ile birlikte yerli ve yabancı turist sayısında yaklaşık %50’ye  varan bir artış gözlenmiş, Karaman ilinin turizm yatırımlarında (Otel ve Seyahat Acentaları) artış olmuş ve Karaman Ulusal ve Uluslararası arenada daha da tanınır hale gelmiştir.
Turizm Report: Turizmin gelişmesi için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Cengiz ORTA: 1-Aksaray  Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 2. Ulusal Kırsal Turizm Sempozyumunda;  “Karaman İlinin Eko-Turizm Potansiyeli” ve “Karaman İlinin Kırsal Turizm Potansiyeli ve Turizm Açısından Kullanılabilirliği” ile ilgili bildirimler gerçekleştirilmiştir.
2-Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 17 - 19 EKİM 2012 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen Turizm Eğitimi / Workshop Sempozyumunda " Turizm Eğitiminin Turist Yönlülüğe Etkisi: Karaman İli Örneği " bildirisi sunumu gerçekleştirildi.
3- Karaman turizminin geliştirilmesi ve bölgenin, turizmin sosyo  ekonomik faydasından daha çok yararlanabilmesi için, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu,  Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgeleri ile Turizm Merkezlerinin Belirlenmesine ve İlanına ilişkin Yönetmelik hükümlerince; Karadağ’ın “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi”  olarak ilan edilebilmesi çalışmaları ve Taşkale Kasabasının Turizm Beldesi olarak ilan edilmesi çalışmaları gerçekleştirilerek Bakanlığımız Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğüne sunulmuştur.
4-EMİTT  Fuarı  (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı), KONEXPO 2013 Sanayi ve Kültür Fuarı, Hollanda’nın Den Boschşehrinde gerçekleştirilenCultifest Festivaline katılım sağlanmış ve  Ankara Atatürk Kültür Merkezi 06 – 12 Mayıs 2014 tarihleri arasında Karaman Tanıtım Günleri gerçekleştirilmiştir.
5-İnanç turizmi açısından ülkemize ve Karaman’a büyük katma değer kazandıracağını düşündüğümüzİlimiz Ekinözü Köyü yakınlarında bulunan Derbe Höyüğünde 2013 yılında Arkeolojik Kazı ve Sondaj Çalışmaları yapılmıştır.
6- Karaman Merkezde bulunan Kentsel Arkeolojik Sit Alanında yer alan Karaman Kalesinin Temizlik ve Bilimsel Kazı Çalışmaları yapılmıştır.
7-Karaman’ın kuzeyinde yer alan ve volkanik bir dağ olan Karadağ kitlesinin üzerinde yer alan Üçkuyu Köyü sınırları içerisinde bulunan DeğleÖrenyeri içerisinde çok sayıda kilise ve konut kalıntıları bulunmaktadır. DeğleÖrenyerinde bulunan yapı kalıntılarından 31 ve 32 nolu kiliselerde temizlik çalışmaları yapılmıştır.
8-“Karaman Tanıtım Portalı” projesi, “Taşeli Bölgesinin Turizm Potansiyelinin Araştırılarak Stratejik Turizm Planının Çıkartılması” projesi,“Karaman ili “Turizm Yatırım Rehberi ve Haritası” projesi, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesinin 2013 yılı Türkiye ulusal destinasyonunu kapsamında Müdürlüğümüzce hazırlanan “Doğadan Tarihe Karaman Destinasyonu” Projesi ve “Karadağ’ın Eko Turizm” Projeleri gerçekleştirilmiştir.
9-Bakanlığımızın “Yaygın Mesleki Turizm Eğitimi” çerçevesinde; İlimizde bulunan konaklama ve yiyecek- içecek işletmelerinde çalışan personelin bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını geliştirmeye yönelik olarak; “Yöneticileri Eğitici Olarak Yetiştirme Kursu” ile “Kişisel Gelişim Semineri” ve “İşbaşı Eğitimi Kursları” Bakanlığımız Usta Öğreticileri tarafından gerçekleştirilmiştir.
10-İlimizin sahip olduğu zengin kültürel ve doğal varlıklarımızı tanıtmak, özümsemek, ve bu değerlerimiz vasıtası ile bireysel ve toplumsal şuur oluşturmak, bununla birlikte bu değerlerimizi turizm ekseninde evrensel boyutlara taşıyabilmek temel amacıyla Turizm Çalıştayı gerçekleştirilmiştir.
11-İlimizde bulunan Karadağ’da alternatif  bir turizm olan yamaç paraşütü etkinlikleri  Müdürlüğümüz koordinasyonunda yapılmış ve Karadağ'dan havalanan paraşütçüler 242 ve 262 kilometrelik uçuşlarla iki pilot tarafından ayrı ayrıTürkiye rekoru kırılmıştır. Bunun üzerine Avrupa’dan ve Dünya çapındaki yamaç paraşütü pilotları Karaman Karadağ’a gelerek uçuş yapmaktadırlar.

12-Karaman’ın sahip olduğu tarihi zenginliklerini, turizm çeşitliliğini ve potansiyeli ile turizmden daha fazla pay alabilmesi, Ulusal ve Uluslararasında tanıtımının yapılabilmesi kapsamında“TURİZM PLATFORMU”  oluşturulmuştur.

Turizm Report: Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Cengiz ORTA: 10.000 yıllık tarihi ile kültür mirasına ve önemli yerleşkelere sahip olması, Karamanoğlu beyliğinin merkezi olması, tarihte Karamanoğlu Mehmet Bey, Yunus Emre, Piri Reis ve Kazım Karabekir gibi önemli kişilerin memleketi olması, Türkçenin başkenti olması gibi önemli ölçüde yerli ve yabancı turisti çekecek değerlere sahiptir.
Karaman, inanç turizmi, kültür turizmi, sağlık turizmi, mağara turizmi, ipek yolu turizmi, eko turizmi, yayla turizmi, dağcılık, hava sporları, av turizmi ve kuş gözlemciliği olarak çeşitli turizm aktivitelerine ev sahipliği yapabilecek miras birikimine sahiptir.
Turizm Report
Röportaj: Oktay Öztürk
info@turizmreport.com