16.6.2021
Röportaj

KKTC Turizm Bakanı Dr.Faiz Sucuoğlu, ‘’Türk turistleri sadece gazino ve eğlence için değil, ‘Kültür Turizmi’ için de KKTC’ye bekliyoruz’’…

KKTC Turizm Bakanı Dr.Faiz Sucuoğlu, ‘’Türk turistleri sadece gazino ve eğlence için değil, ‘Kültür Turizmi’ için de KKTC’ye bekliyoruz’’…
28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen EMITT Fuarı’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu ile görüştük. KKTC turizmi ile ilgili merak edilenleri sorduğumuz Sayın Sucuoğlu, Turizm Report’a birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o röportaj…
Turizm Report: Son 5 yılı göz önünde bulundurarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizm değerlendirmesini yapabilir misiniz?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizmi ne yazık ki ambargolar altında olduğu için büyük sıkıntılarla karşı karşıyadır. Güney Kıbrıs ise sadece turizm sektöründe değil, diğer tüm sektörlerde de uluslararası arenada önümüzü kesmek için uğraşıyor. Buna rağmen turizm sektöründe son yıllarda çok önemli bir büyüme ivmesi yakaladık. Bu büyümede yapmış olduğumuz teşvik çalışmalarının büyük bir katkısı var.
Türkiye ve Avrupa’dan gelen turist sayısında artış söz konusu. Avrupa’dan gelen turistler daha çok “Kültür Turizmi” adı altında geliyor ve 4 ila 6 gün arasında kalıyor. Ancak ne yazık ki Türkiye’den gelen turistler daha çok ‘gazino’lar, hafta sonu eğlenceleri için geliyor ve en fazla bir belki iki gün kalıp gidiyor.  Yani daha genel bir ifadeyle Türkler Cuma gelip Pazar akşamı veya Pazartesi sabahı dönüyorlar. Bu devam etmesin demiyoruz tabi, devam etsin ama bu adanın 10 bin yıllık bir kültür geçmişi var bu kültürel zenginliklere de ilgi göstermelerini arzu ediyoruz. 10’un üzerinde farklı uygarlık bu topraklarda hüküm sürmüş ve sayısız eser bırakmış. Bunları da görmelerini arzu ediyoruz.
Ben Türkiye’den gelen misafirlerimizin 6 gece,  7 gün veya 7 gece 8 gün kalıp adanın tarihi ve kültürel zenginliklerini görmelerini tavsiye ediyorum…
KKTC’de görülecek çok şey var. Özellikle İslam dini açısından çok önemli olan bir Kırklar tekemiz var ki mutlaka görülmesi gerekiyor. Burası 40 tane sahabenin yattığı bir yerdir.
Hz. Ömer Tekkesi var, Osmanlı döneminden kalan hanlar var, Hala Sultan var (önümüzdeki süreçlerde ziyaret imkanı olacak), katedraller var,  eski kiliseler var, Ortodoks Kilisesi için çok önemli olan Saint Barnabas var, Apostolos Andreas var, Salamis Harabeleri var, Perslerin batıdaki en son şehri olan Vuni Palace var, eski Yunan’dan kalan Soli var… bunun gibi sayısız kültür zenginlikleri mevcut.
Türk misafirlerimizi ilgilendiren duygusal olaylar da var. 1974 Barış Harekatı’nda askerlerimizin 20-21 Temmuz’da 5 Parmak Dağları’na tırmandıkları patikayı biz yürüyüş alanı haline getirdik. Çanakkale Şehitliği’miz var. Dünyada 2 Çanakkale şehitliği var, biri Çanakkale’de, bir diğeri ise Mağusa’dadır. Serdarlı Bölgesi var ki, Türklerin 1071’den de önce gedikleri bir bölgedir.
Sadece gazino ve eğlence için değil, ‘Kültür Turizmi’ için de Türkiye’den gelen misafirlerimizi bekliyoruz…
Turizm Report: Peki Türk turistleri sadece ‘gazino ve eğlence’ için değil, aynı zamanda ‘KültürTurizmi’ için de KKTC’ye getirmek adına ne gibi çalışmalar yapmak gerekiyor? KKTC Turizm Bakanlığı bu anlamda neler yapmaktadır?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu: Bu anlamda ciddi bir reklam kampanyası başlattık Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da. İstanbul Havalimanı’ndan Taksime kadar belli bölgelerde billboardlarımız var. Bu billboardlarda KKTC’yi görebilirsiniz. İzmir ve Ankara havalimanlarında da KKTC’yi büyük billboardlarda görebilirsiniz.
En önemli katkıyı basın olarak sizlerin sunacağına inanmaktayım…
Biz Türkiye’den gelen insanlarımıza turist değil misafirlerimiz demeyi tercih ediyoruz. Türk misafirlerimiz için KKTC birçok avantaj sağlıyor; konuşulan dil Türkçe, mesela ezan sesi, TL kullanılıyor, müzik Türkçe… Dolayısıyla atmosfer itibariyle kendinizi Türkiye’nin bir bölgesinde gibi görürsünüz. Dolayısıyla burası Türk misafirlerimiz için hem yurt dışı, hem de yurt içidir. Dil ve para problemi yok, din problemi yok.
Turizm Report: Yani Türkiye’den KKTC’ye gelmek için çok sayıda iyi neden var…
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu: Kesinlikle doğru, aynen belirttiğiniz gibi. Ben çok ülke gördüm ama dağ, orman ve denizin bu kadar iç içe olduğu başka bir yer görmedim. Dolayısıyla biz bunu en yakınımız olarak gördüğümüz, kendimiz olarak gördüğümüz Türk misafirlerimize de anlatmak ve onları misafir etmek istiyoruz.
Pazar olarak hedeflediğimiz birinci pazarımız Türkiye Cumhuriyeti’dir.
KKTC turizmini Türkiye’de layık olduğu yere çıkartmak istiyoruz.
Turizm Report: KKTC turizminin gelişmesinin önündeki en önemli engel/engeller nelerdir? Türkiye dışında başka ülkelerden turist getirebilmek için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu:
KKTC turizminin gelişememesinin önündeki en büyük engel direk uçak seferlerinin olmamasıdır.
Buraya gelmek isteyenlerin İstanbul, İzmir veya Antalya’da inip aktarma yapmaları gerekiyor. Bu durum ambargolardan ötürüdür. Tabi ambargo var diye hiçbir çalışma yapmamamızın da bir anlamı yok. O nedenle özellikle bu yıl reklam kampanyalarımızı büyük boyutlara taşıdık. Şu an İngiltere’de ciddi reklam çalışmalarımız bulunuyor. Reklam kampanyamızın büyüklüğü orada yaşayan Kıbrıslı Rumların tepkisine neden oldu. Nitekim İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na yazı yazdılar. Bu tepkiler de bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Aynı reklam çalışmalarına Şubat ayı ortalarında Almanya’da da başlayacağız. Arap ülkelerinde de reklam çalışmalarımız olacak. Türkiye’de zaten başladık ve devam ediyor. Şimdi çok izlenen dizi aralarında da reklamlarımız olacak.
Tabi turisti getirmek değil, memnun etmek daha da önemli…
Bizim dünya çapında kaliteli otellerimiz var. Dolayısıyla otelcilik anlamında dünya çapında hizmetlerin olduğu bir yerdir KKTC. 20-21 bin yatak kapasitemiz bulunuyor. Misafirlerimizi olağanüstü kalitede otellerde ağırlıyoruz.
Yürüyüş ve bisiklet parkurları yapıyoruz. Doğa ile iç içe 10 bin yıllık kültürel değerlere temas edilebilecek 6 bin ile 14 bin km’lik yürüyüş parkurları yapmaktayız. Parkur üzerinde katedraller, kiliseler var. Avrupalı turistlerin bunun gibi özel ilgi turlarına ilgisi büyük o nedenle 26 tane bu şekilde yürüyüş parkuru ve 15 tane de bisiklet parkuru hazırladık.
Adanın bir ucundan diğerine 250 km’lik 18 parkurdan oluşan bir yürüyüş parkurunu Şubat sonu bitiriyoruz…
Her bir parkur bir köyde veya birkaç köyde bitiyor. Böylece yüzde yüz doğal köy ürünlerinden yemek mümkün olacak. Birkaç yıl sonra söz konusu köylerde konaklamak da mümkün olacak.
Dalış anlamında denizimiz tarihi batıklardan ötürü çok zengindir…
Kıbrıs tarih boyunca bir geçiş noktasındaydı. Gemiler buradan Mısır’a, Yunanistan, Avrupa veya Afrika’ya geçerdi. Burada batan yüzlerce gemi var. Batık gemilerin yanında eski eserler var, dalgıçlar için müthiş bir keşif turu anlamına geliyor.
Akdeniz çanağındaki en temiz sudur, dolayısıyla dalgıçlar için müthiş bir destinasyondur. Balık gözlemi için de çok elverişlidir.
Turizm Report: Kıbrıs Rum Kesimi’ne kıyasla KKTC turizminin durumu nedir? İki kesimin birleşmesi turizmde nasıl bir etki yaratır?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu: Güney Kıbrıs 1974’ten beri Avrupa’nın, Amerika’nın, BM’nin tüm yardım kampanyalarını alan bir bölgedir. Dolayısıyla altyapı ve ekonomik gelişmişlik açısından Rum kesimi bizden çok daha ileridedir. Nüfus olarak da bizim 3 katımız nüfusa sahiptirler.
Kıbrıs’ın iki kesiminin birleşmesi durumunda kuzeydeki Kıbrıs devletçiği turizmde çok ciddi bir patlama yaşar…
Avrupa’da tek bilinmeyen, görülmeyen ve tanınmayan destinasyondur KKTC kesimi. Bu daha önce dezavantajken birleşme senaryosunda kesinlikle avantaja döner…
İnsanlar diyor ki biz Roma’ya 100 defa gittik, Atina’ya 1000 defa gittik, mesela İstanbul’a 500 defa gittik ama kuzeyde Karpaz, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt, İskele, Mağusa… varmış. Duyduk ama gitmedik, görmedik… Ki mesela Mağusa eskiden beri önemli bir ticaret şehriymiş, dünyada en fazla kilisenin olduğu şehirmiş. Bu bilinmemezlik turistlerde bir çekim yaratıyor. Anlaşma olsa da olmasa da bunu avantaja çevirmek istiyoruz. Anlaşma olursa bizim için en büyük avantaj direk seferlerin başlayacak olmasıdır.
Direk uçuşların başladığı gün KKTC’de turizm patlaması yaşanır…
KKTC dünyanın en rahat ve sakin, kargaşadan uzak kara parçasıdır…
Turizm Report: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu: 8 milyon Türk her yıl yurt dışına turist olarak gidiyor. Biz KKTC olarak bu 8 milyonun yüzde onuna talibiz.
Yunan adalarından çok daha iyi ve kaliteli mezeleriyle, deniziyle, plajlarıyla ve en önemlisi kendisini yabancı bir yerde hissetmeme avantajıyla dolu KKTC’ye bekliyoruz.
Turist olarak değil, misafir olarak bekliyoruz. Bizim için Türk insanın değeri çok daha farklıdır…
Size de bize kendimizi anlatmak için fırsat tanıdığınız için teşekkür ederiz…

Röportaj: Oktay Öztürk
Turizm Report