16.6.2021
Röportaj

Konya'nın 'SKALİTE ödüllü' oteli, Hotel Ney!

Konya'nın 'SKALİTE ödüllü' oteli, Hotel Ney!
Hotel Ney, Konya'nın en nezih otellerinden biri ve otelcilik alanındaki en önemli ödüllerinden biri olan 'SKALİTE' ödülü almış. Mevlana türbesinin hemen yanı başında bulunan Hotel Ney, turistlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Otelin sahibi Süleyman Temizci ile biraz Hotel Ney, biraz da Konya turizmi üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik...

Turizm Report: Hotel Ney ve Konya’daki turizmin durumu hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?
Hotel Ney’in Sahibi Süleyman Temizci: Öncelikle Turizm Report olarak bizimle röportaj yapma  nezaketini gösterdiğiniz için, Hotel Ney olarak teşekkür ederiz.
Biz Konya’da bulunuyoruz. Hazreti Mevlana’ya komşuyuz. Sadece Mevlana mı? Herhalde hayır. Çünkü Selçuklu’nun başkenti  Sille, Gilistra , Çatalhöyük gibi tarihi ciddi değerlere sahip bir il Konya.
Turizm altyapısı tamamlandığında Konya’nın yirmi milyon turist nüfus çekmesi  hiçten değil. Konya bilim Merkezi ile tarım kenti olmanın yanında bir sanayi kentidir. Turizm kenti olmak için ciddi gayretler ve yatırımlar mevcuttur. Konya 2023 hedeflerinde 15 milyar dolar ihracat hedeflemektedir. Bu hedefi yakalayabilmek için Konya turizm kenti olmak zorundadır.

Turizm Report: Ülkede son zamanlarda yaşanan olumsuzlukların Konya turizmine etkileri nasıl oldu?
Hotel Ney’in Sahibi Süleyman Temizci: Bulunduğumuz coğrafyada ciddi olumsuzluklar yaşanmaktadır. Orta doğuda ki olumsuzluklar, Güneydoğuda ki terör bütün dünyanın gözünü Türkiye’ye dikmiştir. Dışarıda ‘’Aman Türkiye’ye gitmeyin, bomba var.’’ politikası insanları Konya’ya gelmekten geri bırakmaktadır. Bu yıl Mevlana ihtifallerine neredeyse turist gelmemiştir. Yerli turist ile etkinlikler yapılmıştır. Önümüzdeki dönemde iç turizm ve Uzakdoğu turizm tanıtımı Türkiye turizmini rahatlatacağı gibi, Konya’ya da ciddi katkı sağlayacaktır.

Turizm Report: Bir otelci olarak sizce Konya’daki otellerin sayısı ve hizmet anlayışı turizm için yeterli mi?
Hotel Ney’in Sahibi Süleyman Temizci: Konya’da mevcut oteller kapasitesi talebi fazlası ile karşılamaktadır. Yeni fevkalade nitelikli oteller yapılmaktadır. Ancak kısa ve orta vadede yatak kapasitesi fazlası mevcuttur. Uzun vadede Konya’nın altyapısı, turizm potansiyeli altyapısı tamamlandığında mevcut kapasite yeterli konuma gelecektir. Son dönemde açılan zincir oteller hüsrana uğramıştır. Ancak uzun dönemde pazarlama faaliyetleri otelleri yeterli konuma oluşturacaktır.

Turizm Report: HOTEL NEY olarak geçtiğimiz yıl SKAL International Konya’dan “Turizmde Kalite” ödülü aldınız. Biraz bu konudan bahsetmek ister misiniz, bu ödül Konya turizmi içinde bulunduğunuz yer itibariyle ne anlama geliyor?
Hotel Ney’in Sahibi Süleyman Temizci: Hotel NEY Sültem Group’a dahil üç yıldızlı butik bir oteldir. 2015 yılı SKALİTE ödülünü almıştır. Biz gurup olarak insana saygıyı, müşteri memnuniyetini ve hijyeni ön planda tutmaktayız. Booking puanımız 8,5 – 9,0 aralığında seyretmekte olup,2015 yılı booking en iyi oteller kategorisi ödülünü almıştır. Otelimiz, Selçuklu ve Osmanlı detayları ile bezenmiş butik bir otel olup, misafirler tarafından farklı ve evlerinde konaklıyormuş hissi ile otelimizde konaklamaktadırlar. Aynı zamanda Hotel NEY Mevlana müzesine 2 dakika yürüme mesafesindedir. Lokasyon itibariyle merkezde yer alması  müşterilerimizin tercihi olmaktadır. Hotel NEY’den Konya’da her nereye gidecek iseniz, otelin önünden dolmuş ve raylı sistem kullanılarak Konya’da gitmek istediğiniz noktaya gider ve dönersiniz.
Röportaj: Oktay Öztürk
Turizm Report