16.6.2021
Röportaj

Kültür turlarında sadece acentelere hizmet veren tek alternatif, ‘’Çeri Turizm’’

Kültür turlarında sadece acentelere hizmet veren tek alternatif, ‘’Çeri Turizm’’
Turizm acenteleri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Hangi acente hangi alanda faaliyet yürütür? Gezmek için neden turizm seyahat acenteleri tercih edilmelidir? Tüm bu soruların cevabını bulmak ve seyahat acentelerini daha yakından tanımak, sıkıntılarını sizlerle paylaşmak adına “Seyahat Acenteleri Turizm Report Özel Röportajları” yapmaya karar verdik. Bu kapsamda ilk olarak kültür turları alanında hizmet veren acentelerden biri olan Çeri Turizm Acentesinin sahibi Erdal Çeri ile bir röportaj gerçekleştirdik.Turizm Report: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Çeri Turizm Acentesi’nin sahibi Erdal ÇERİ: Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezunum. Okul yılları ile başlayan turizm macerası yaklaşık 28 yıldır devam etmektedir.  Türkiye’de bulunan büyük küçük bir çok acentede, rehberlik, satış, operasyon ve yönetim kademelerinde çalıştım. Yılların verdiği tecrübe ile Türkiye’de kültür turları konusunda çok sayıda eleman yetiştirme şansım oldu.  2007 yılında kurduğum Çeri Turizm ile turizme hizmet etmeye devam ediyorum.
Turizm Report: Turizm faaliyetleriniz ve tur düzenlediğiniz yerler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Erdal ÇERİ: Çeri Turizm, öyle sanıyorum ki çok farklı bir düşünce ile kurulan Türkiye’deki ilk acentedir.  Nedeni ise kültür turlarında sadece acentelere hizmet veren tek alternatif olmasıdır. Kültür turları son yıllarda çok talep görmektedir.  Görsel medyanın yardımı, teknoloji vasıtası ile merak edilen destinasyonlara ulaşımın kolaylaşması buna etken olmuştur. Bu doğrultuda acentelerin kültür turları pastasından pay alma istekleri de haklı olarak artmıştır. Tabii bununla bağlantılı her acentenin kültür turu için bir departman kurması mümkün değil.  Gerek istenilen nitelikte elaman olmaması, gerek maliyet sıkıntısı, gerek tecrübe eksikliği gibi konular bunun önde gelen nedenlerindendir.  İşte burada biz devreye giriyoruz.  Yılların verdiği tecrübe, bilgi ve birikim ile acentelere kültür turları konusunda tedarik hizmeti sunuyoruz.  Acentelerin talepleri doğrultusunda yeni destinasyonlar yaratıyor veya hazır olan 600’ün üzerindeki yıllarca denenmiş ve hala birçok seyahat acentesi tarafından kullanılan, tarafımızdan hazırlanmış tur programlarını sunuyoruz.  Konusunda uzman olan bir firmadan ürünü almak, acentenin gerek maliyet, gerek müşteri memnuniyeti, gerekse garantili geri dönüş için bizi tercih etmesinin en büyük etkeni oluyor.
Turizm Report: Turizm acentelerinin sıkıntıları nelerdir?
Erdal ÇERİ:  Acentelerin en büyük sıkıntısı kalifiye elaman sıkıntısıdır. Bunun dışında artan turist sayısına rağmen düşen karlılıklar, korsan acentecilik faaliyetleri ve belediyeler başta olmak üzere çeşitli kurum, kuruluş veya bireylerin düzenlediği turlar da en önemli sıkıntılar arasında gösterilebilir.
Turizm Report: Gezmek için neden turizm acenteleri tercih edilmelidir?
Erdal ÇERİ:  Bunun için birçok neden sıralanabilir. Doğru bilgilerle düzenlenmiş,  zamanlaması iyi planlanmış,  görülmesi gereken yerlerin listesi hazırlanmış, bir tatilden daha iyi ne olabilir ki. Buna bir de görülen yerlerin detayları  ilr ayrıntılı bir anlatımını ve uygun fiyatları ekleyin. Böyle düşününce birçok güzel neden ortaya konulabilir.
Turizm Report: Türkiye turizmi için kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz?
Erdal ÇERİ:  Her geçen gün sayı artmakla birlikte kazanç azalıyor. Bu nedenle acil önlem planları yapmak gerektiğine inanıyorum.
Turizm Report: Peki ne gibi önlem planları yapmalı?
Erdal ÇERİ:  Turizm eğitiminin daha yaygın hale getirilmesi gerekiyor. Teorinin yanında pratik acentecilik eğitimleri verilmelidir. Eldeki kültürel değerler tüm topluma etkili olarak tanıtılmalı ve korunur hale getirilmelidir.
Turizm Report: Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?
Erdal ÇERİ:  Turizm Report’a acenteleri dinlediği ve bu fırsatı verdiği için teşekkür ederim.

Röportaj: Oktay Öztürk
Turizm Report