16.6.2021
Röportaj

Turistik değerleriyle dikkat çeken kent, SİVAS!

Turistik değerleriyle dikkat çeken kent, SİVAS!
Tarihi M.Ö 2000 yılına kadar uzanan Sivas, Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan, zengin tarihi dokusu ve turistik yerleriyle görülmeye değer. Turizm Report olarak “görülmeye değer” bulduğumuz Sivas’ı ve turizm değerlerini ilin Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü’ye sorduk…Turizm Report: Sivas’ın turizm değerlerinden bahseder misiniz?
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü:
Sivas’ın başlıca turizm değerleri: Hitit dönemine ait ören yerleri, Bizans dönemi eserleri, Selçuklu dönemi eserleri, Osmanlı dönemi eserleri ve Cumhuriyet dönemi eserleridir.
Ayrıca, doğal güzellikleri ve kaplıcaları da başlıca turizm değerlerindendir.

Turizm Report: Sivas’ın turistik yerleri ve bu yerlerin turistik özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?  
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü:
Sivas’ ın turistik yerleri:
Sivas Merkez:
Tarihi kent meydanında bulunan Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait eserler bir arada olduklarından dolayı şehre tarihi bir doku yansıtmaktadırlar.
Selçuklu dönemine ait dört medresenin aynı bölgede bulunması, aynı alana Osmanlı dönemi eserlerinin yapılması ve Cumhuriyet’ in temellerinin atıldığı Sivas Kongresinin burada yapılması kent merkezinin önemini daha da artırmaktadır.

Selçuklu Dönemi Eserleri
Buruciye Medresesi
Buruciye Medresesi, sağlam kalmış muhteşem taç kapısıyla Sivas'ın ve Anadolu'nun en ünlü yapıları arasındadır. 1271 yılında Selçuklu Sıltanı III. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan medrese Hamedan (İran) yakınlarındaki Burucerd'den gelme Muzaffer Burucerd'den gelme Muzaffer Burucerdi; fizik, kimya, astronomi öğretimi amacıyla yapmıştır. Mimari belli olmayan yapı, Anadolu'da simetrisi en düzgün medrese planına sahiptir. Açık avlulu medrese, kesme taştan örülmüştür. Dört eyvanlı ve iki katlıdır. Buruciye Medresesi, dışa taşkın taç kapısının yanlarındaki mukarnaslı iki penceresi ve köşelerdeki yivli kuleleriyle, uyumlu öğelerden oluşan çok düzenli bir görünüm taşımaktadır.

Çifte Minareli Medrese
Taç kapının hemen üzerinde üç yönden akan yazıttan medresenin, İlhanlı veziri Sahip Şemseddin Mehmet Cüveyni tarafından 1271/ 72 yılında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Yapının günümüze ulaşan tek özgün yanı, Anadolu'nun en yüksek taç kapısına sahip görkemli ön cephesidir. Taç kapı üzerinde yükselen iki minare ise adeta Sivas'ın sembolü olmuştur. Anadolu'da yapılmış en abidevi medreselerden biri olup, Dârü'l-hadis adıyla da bilinir. İki katlı, dört eyvanlı bir yapıdır. Taçkapının üzerindeki tuğla minareler çini bezemelidir. Bitkisel ve geometrik motiflerle süslü taşkapı ile yanlarındaki mukarnaslı nişler yapıya hareketli bir görüntü kazandırmıştır. Köşelerde yivli yarım kuleler vardır.

Gök Medrese
Türk mimarisinin ve süsleme sanatının birlikte görülebildiği en önemli yapılardandır. Yapının çeşitli bölümlerindeki yazıtlardan 4. Kılıçaraslan'ın oğlu 3. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından, 1271 yılında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Gök Medrese'nin, mermer taş kapısı, ışık-gölge oyununu yaşatacak denli zengin bir görünüme sahiptir. Yapı, açık avlulu, dört eyvanlı, iki katlı plan özelliğine sahiptir. Yapıldığı tarihten itibaren dini ilimlerin tahsil edildiği medrese olarak hizmet verdiği bilinen bina 1926 yılında müzeye dönüştürüldü. 2006 yılında başlatılan restorasyon işi bitme üzere olan medresenin onarımı tamamlandıktan sonra Selçuklu Müzesi olarak hizmete açılması planlanmaktadır.

Şifaiye Medresesi Ve Darüşşifası
Bu yapı, Selçuklu Devrinde hastaların tedavi edildiği ve aynı zamanda tıp tahsilinin de yapıldığı en önemli medreselerden biridir. Günümüze ulaşabilen bölümü, Anadolu'nun en büyük şifahanesidir. 1217/18 yıllarında 1. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Görkemli taç kapıdan, dört eyvanlı, revaklı avluya girilir. Taç kapıda güneş ve ay sembolleri, ana eyvanda ise kadın ve erkek başı biçiminde rölyefler yer alır. 1220'de 1. İzzetttin Keykâvus'un buraya gömülmesiyle birlikte güney eyvanı türbeye dönüştürülmüştür.

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile Divriği Konakları:
Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Ülkemizde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesine ilk alınan eserdir. Selçuklu Devletine Bağlı Mengücekliler Beyliği tarafından yapılmıştır. Dünyada görülmeye değer başlıca mimari eserlerden birisidir.
Ayrıca Divriği konakları da günümüze kadar ayakta kalabilmiş yapıtlardır. 160 civarında tescilli konak bulunmakta olup, bu ilçemiz tamamen koruma altına alınmıştır.

Divriği Ulu Camii
Kaplıcalar:
İlimizde birçok kaplıca bulunmakta olup, başlıcaları; Şehir merkezine 30 km mesafede Sivas – Ankara karayolu üzerinde bulunan Sıcak Çermik Termal Kaynak Turizm Merkezi, Sivas – Erzincan karayolu 20. Km sinde bulunan Soğuk Çermik Kaplıcası, Kangal İlçesinde bulunan ve dünyaca ünlü doktor balıkların yer aldığı Kangal Balıklı Kaynak Termal Turizm Merkezi ve aynı ilçede bulunan Kalkım Balıklı Kaynak Termal Turizm Merkezi, Şarkışla İlçemizdeki Ortabucak ve Alaman Çermikleri, Suşehri ilçemizde bulunan Akçaağıl Çermikleridir.
Doğal güzellikler:
İlimizde birçok doğal güzellikler bulunup bunlardan başlıcaları Gürün Gökpınar Gölü ve Şuğul Vadisi, Hafik İlçesinde bulunan Hafik ve Lota gölleri, Zara İlçesinde bulunan Tödürge Gölü, Koyulhisar İlçemizde bulunan Eğriçimen Yaylasıdır.

Kangal Köpeği Çiftlikleri:
Anadolu aslanı olarak tabir edilen Kangal Köpeği çoban köpeği olarak kullanılır ve sahibine olan sadıklığıyla bilinir. Kangal İlçesi Özel İdaresi tarafından kurulan ve Kangal İlçesinin girişinde bulunan Kangal Köpeği Besi Çiftliği ve Sivas Nuri Demirağ Havalimanı çevresinde bulunan Merakum Kangal Köpeği Yetiştirme Çiftliğinde gelen ziyaretçilerimize Kangal köpekleriyle ilgili bilgiler verilmektedir.

Turizm Report: Sivas’a yılda ne kadar turist geliyor ve bu turistler daha çok nerelerden geliyor?
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü:
İlimizde 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yerli ve yabancı toplam geceleme rakamı 844.320’dir. Her yıl bu rakam artmakta olup, geceleme bazında İlimiz Türkiye genelinde 17. sırada yer almaktadır.
İlimize dünyanın her yerinden turist gelmekte olup genellikle ABD ve Almanya'dan gelen turist sayısı daha fazladır.
Turizm Report: Sivas’ın en fazla turist aldığı aylar ve bu aylardaki turistik aktiviteler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü:
İlimiz en fazla yaz aylarında ziyaretçi almaktadır. Sebebiyse kaplıca turizminin bu ayda yoğun olması ve doğal güzelliklerin bu aylarda göze daha hoş gelmesidir.
Doğa yürüyüşleri, kültür turları ve benzeri aktiviteler İlimizde yoğun olarak yapılmaktadır. Ayrıca bu aylarda hem yurt içinden hem de yurt dışından Sıla Turizmi de oldukça yoğun olmaktadır.

Turizm Report: Sivas ‘ta son 5 yılda turizmde ne gibi değişim ve gelişmeler oldu?
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü:
Son beş yılda Bakanlığımız tarafından İlimizde iki adet turizm alanı ilan edilmiş olup, buralar Kalkım Balıklı Kaynak Termal Turizm Merkezi ve Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezidir.
Ayrıca, 4 yıldızlı otel sayısı birden dörde yükselmiştir. Bunun yanı sıra beş yıldızlı Hilton Oteli ve Sıcak Çermik Resort Oteliyle dört yıldızlı Savona Otellerinin de inşaatları devam etmektedir.
Turist sayımız son beş yılda yaklaşık dört kat artmıştır.
Turizm Report: Turizmin gelişmesi için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü:
Turizmin gelişmesi anlamında çalışmalarımız çok geniş yelpazededir. Marka Kent Sivas Projesi çalışmalarımız bir yandan devam etmektedir. TÜRSAB İstanbul Bölgesi Seyahat Acentelerine Sivas İnfo Gezisi düzenleyerek İlimizin tanıtımını yaptık. Acente sahipleri Sivas’tan çok memnun ayrılırken tur düzenleyeceklerine dair sözler verildi. Sivas’taki seyahat acenteleri ile işbirliği konusunda mutabakat sağlandı. TUYUP bilgilendirme toplantısı Sivas’ ta yapıldı. Turizm açısından olumlu bir toplantı oldu. Yurtiçinde düzenlenen büyük Fuarların hemen hepsine her yıl katılım sağlandı. Açtığımız stantlarda Sivas ve ilçelerinin tanıtımı en iyi şekilde yapıldı. Son olarak 2014 yılında İstanbul Feshane Sivas Günleri, EMİTT Fuarı, Van Turizm Fuarı, Antalya YÖREX Yöresel Ürünler Fuarlarına katılım sağlanarak binlerce tanıtım materyali dağıtıldı ve Sivas hakkında olumlu kanaatler oluşturulması sağlandı. Ayrıca Uluslar arası bir fuar olan Tokyo Dünya Seyahat ve Turizm Fuarı (JATA)’nda 5.000 adet Japonca Sivas Tanıtım Kitapçığı, el sanatları ürünleri ve hediyelik eşya dağıtıldı. Her yıl Japonya’nın başkenti Tokyo’ da düzenlenen fuar, Sivas’ın Tarihi dokusunu, doğal güzelliklerini, gastronomisini, el sanatlarını ve kültürünü tanıtım açısından çok etkili oldu. Nitekim tanıtım kitapçığının Japonca tercümesini yapan Madam Yumiko ve Tokyo’daki fuarda bize rehberlik Hamiyet Hanım ilimizi ziyaret ettiler.

Turizm Report:  Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü:
Sistemli ve kapsamlı bir çalışma ile Sivas, Turizm Pastasından hak ettiği payı alabilir. Turizm destinasyonlarının birçoğunu barındıran İlimiz, profesyonel bir tanıtım ile Alternatif Turizm Paketleri arayan turistler için vazgeçilmezler arasına girebilir. Bilimsel olarak yapılan bir araştırmada bir yerin beğenilmesinde en büyük etken(%29) arkadaş, dost tavsiyesidir. Burada önemli olan o arkadaşları buraya getirebilmektir. Sivas Turizm bileşenleri ve Turizm Profesyonelleri ile hazırdır ve Turizmde hak ettiği noktaya gelmektedir.
Turizm Report
Röportaj: Oktay Öztürk
info@turizmreport.com