21.6.2021
Röportaj

‘’Turizmde farklılaşmak ve yenilik çok önemli’’

‘’Turizmde farklılaşmak ve yenilik çok önemli’’
Türkiye’nin önde gelen tur şirketlerinden biri olan SSC TUR Yönetim Kurulu Başkanı Salih Coşkun ile turizm üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.
Turizm Report: Türkiye turizminin gidişatını geçmiş yılları da göz önünde bulundurarak değerlendirebilir misiniz?
SSC TUR Yönetim Kurulu Başkanı Salih Coşkun: Turizm sektörü Türkiye’de, en hızlı şekilde gelişen sektörlerden biri ve en önemlisi.  Tabi turizmin ülke ekonomisine katkısı  da su götürmez bir gerçek.
Türkiye Turizmi, gelişime ve sektörde oluşan yeniliklere karşı oldukça açık.  Fakat Türkiye, bulunduğu jeopolitik konumdan dolayı, komşularında meydana gelen tüm olumlu ya da olumsuz gelişmelerden etkileniyor. Gezi olayları, yakın zamanda meydana gelen Kobani olayları da tatilcileri bir hayli tedirgin etmişti. Yine ülkemizi derinden sarsan, Soma faciası döneminde de, tatil rezervasyonlarında iptaller ve düşüşler gördük.
Turizm sektörü, dinamik yapıda ve bu yapı tüm uyarıcılardan etkilenmekte. Bu nedenle, yerel seçimler, dolar ve  euro da ki artış,  doğal afetler, turizmi birincil derecede etkiliyor.
Türkiye’nin Turizm açısından zenginliği tartışılamaz. Bu kadar kültürel zenginliğin ve uygarlığın olduğu bir ülke daha yok. Doğa, deniz,tarih, termal, sağlık turizminin harmanı var ülkemizde.
Turizmde farklılaşmak ve yenilik çok önemli. Örneğin, Türkiye, termal tesisler bakımından çok zengin. Sağlık turizmini öne çıkarmamız gerekiyor. Yurt dışında termal tesislerden faydalanmak istenildiğinde ciddi ücretler ödeniyor. Fakat bu hizmet Türkiye’de kaliteli tesislerle birlikte daha ulaşılabilir halde. İnanç Turizmi de ülkemizde çok önemli noktada. Bu noktada da tanıtım da önemi devreye giriyor.
Turizm Report: Türkiye’de Tur şirketlerinin turizmdeki rolü hakkında bilgi verebilir misiniz?
SSC TUR Yönetim Kurulu Başkanı Salih Coşkun : Turizmi sektör haline getiren en önemli etken aslına bakarsanız Tur şirketleri. Küçüklü büyüklü acenteler, tur operatörleri, maliyetleri düşürebiliyor ve iç ve dış turizm bundan yüksek ölçüde faydalanabiliyor. Tur şirketleri, turizme teşvik için aracı konumundalar. Turizme ulaşılabilirlik konusunda da  çok büyük bir etkisi var tabi ki.  Sektöre yön verdiklerini düşünürsek, tur şirketlerinin Turizmde ki rolü azımsanmayacak kadar yüksek.
Turizm Report: SSC Tur olarak Türkiye’de turizme yaptığınız katkılar nelerdir?
SSC TUR Yönetim Kurulu Başkanı Salih Coşkun:  SSC Tur olarak, kurulduğumuz yıldan bu yana, büyümeyi hedef edindik. Büyümemizi sağlarken de turizm sektörüne katkı sağladığımızı düşünüyorum. Özellikle, sektörde istihdam sağladığımız bir gerçek.  Ayrıca sektörde kadın gücüne de inananlardanım. Personelimizin %70 ni kadın personelimiz oluşturuyor.
Bunların dışında, SSC Tur- Alobilethatti.com olarak her sezon Turizm sektörüne yenilik anlayışıyla, yeni sezon hedefleri ediniyoruz. Bu anlayışla ekim ayı itibariyle turizm sektörü de prestij konumunda olan Uluslar Arası Hava Taşımacılığı Birliği IATA ya üye olduk.  Büyük zincir otellerle başarılı iş birliğimiz sürerken, yeni anlaşmalarımızda 2015 yılında da sürecek.  Buna ek olarak Kültür Turlarında ki iddiamızı, filomuza eklediğimiz son model araçlarla ve yeni eklediğimiz destinasyonlarla da sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra,  tatil, seyahat ve uçak biletini tek bir platform üzerinden sağlayan Kibris.com da yayın hayatına başladı. Seçkin Kıbrıs otellerini bir araya getiren platform üzerinden ayrıca outgoing, incoming  ve kurumsal çözümlerle m.i.c.e operasyonları gerçekleştireceğiz.
Turizm Report: SSC Tur olarak gelecek hedefleriniz nelerdir?
SSC TUR Yönetim Kurulu Başkanı Salih Coşkun: IATA olmamız ile birlikte, 2015 sezonuna yeni acentelik sistemimizle güçlü bir giriş yapıyoruz.   B2B ve B2C kanalında hedefimiz %300 lük bir büyüme gerçekleştirmek ve böylece sağlam zincirimize her gün yeni acenteler eklemek, bu halkayı güçlendirmek olacaktır. Sektörde yenilik ve farkındalık yaratmak bizim mottomuz. Bu doğrultuda, yeni ve başarı gördüğümüz her oluşuma açığız.
Turizm Report: Devletin genelde turizm sektörü özelde ise tur şirketleri nezdinde yapmasını gerekli gördüğünüz çalışmalar nelerdir?
SSC TUR Yönetim Kurulu Başkanı Salih Coşkun : Turizm sektöründe sağlam gelişmelerin yaşanması için devletin Turizm politikasının olması gerekmekte. Desteğin artması, sektörün daha da zenginleşmesini sağlayacak. Toplumsal örgütler ve sivil toplum örgütlerinin de desteği ve sektöre katkısını göz önünde bulundurmak gerekmekte. Sektöre sahip çıkmak için öncelikle, bu bilincin benimsetilmesi gerekiyor.
Turizm Report: Son olarak eklemek istedikleriniz?
SSC TUR Yönetim Kurulu Başkanı Salih Coşkun : Turizm sektörüne, yayınlarınızla vermiş olduğunuz destek için şahsım ve  SSC Tur-Alobilethatti.com olarak çok teşekkür ederim. Başarılı ve etik haber anlayışınızın devamını diliyorum.
Bu vesile ile, 2015 yılının ülkemize ve turizm sektörüne, tüm personelimize, iş ortaklarımıza ve onların ailelerine sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

Turizm Report
Röportaj: Oktay ÖZTÜRK
info@turizmreport.com